Yüz yüze eğitimde ikinci hafta yarın başlıyor

yuz yuze egitimde ikinci hafta yarin basliyor eMf5i2LY
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA(AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler …

ANKARA(AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak tüm sınıflar için 31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de ise anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflarda yüz yüze başlatılmıştı.

Okulların açıldığı birinci hafta olan 21-25 Eylül’deki ahenk programı, okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda 1 gün yüz yüze eğitim formunda uygulandı.

Ahenk haftasından sonra 28 Eylül-2 Ekim’i kapsayan hafta ile sonraki hafta yüz yüze eğitim haftada 2 gün, her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati biçiminde verilecek. Ders saatleri ortasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi olacak. Okullarda, sınıfların toplumsal aralık kuralları gereği kümelere ayrılacağı bir sistem uygulanacak.

Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler ortasındaki toplumsal aralığın korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

Yüz yüze işlenemeyen dersler EBA’dan izlenecek

İki haftalık süreçte Türkçe, haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, Matematik haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, Hayat Bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Söz konusu derslerin yüz yüze işlenemeyen bölümleri ile ilkokul 1’inci sınıf programındaki başka dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle verilecek.

Bu süreçte okullara zarurî olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, mecburî durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak önlemler doğrultusunda kabulü sağlanacak.

Yüzde 70,2 oranında öğrenciler okula geldi

Öğrencinin yüz yüze eğitime iştirakinin mecburî tutulmadığı bu süreçte veli, yazılı bir müracaatta bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabiliyor.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hazırlık sürecinde yaptıkları araştırmada, 1. sınıfların velilerine çocuklarını salgın döneminde okula gönderip göndermeyeceklerini sorduklarını ve “göndereceğiz” diyenlerin yüzdesinin yüzde 30’larda olduğunu belirterek, “Okullarımızı açtık ve yüzde 70,2’si çocuklarımızı okula gönderdi.”açıklamasını yapmıştı.

Bakan Selçuk ayrıyeten “yüz yüze eğitimde ikinci sırada 2. sınıflar mı var?” sorusunu yanıtlarken, çabalarının o yönde olduğunu söz etmişti.

Önümüzdeki iki haftanın akabinde hangi kademelerde daha yüz yüze eğitim başlatılacağına, salgının seyrine göre karar verilecek.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Yüz yüze eğitimde ikinci hafta yarın başlıyor haberini okudunuz.

Yazar: Selma Kasap, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan Yıldırım operasyonlarında ölü ele geçirilen terörist sayısı 8'e yükseldi başlıklı makalemizde Yıldırım operasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe