Yırtılan Para Ne Yapılmalı? Banka Yırtılan Parayı Geri Alıyor Mu?

Yırtılan Para Ne Yapılmalı?

Kâğıt paraların özellikle de bir süre sonunda aşınıp yıpranmasıyla birlikte yırtılması kaçınılmaz bir durum olurken ellerinde yırtılan para olan pek çok kişi bankalar yırtılan paraları geri alır mı sorusunu merak ediyor. Hayatı boyunca mutlaka herkesin eline bir kez yırtık para geçmiştir. Yırtık olan paralarını değerlendirmek isteyen kişiler bankalar sayesinde paralarını kolaylıkla değiştirebilmektedirler. Merkez Bankası Türk Lirasının itibarını korumak adına yırtık olan paralar değiştirilmektedir. 

Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Elinde yırtık para olan pek çok kişi yırtık para değişimi nasıl yapılır diye merak etmektedir. Ellerinde yırtık ya da yıpranmış paraları bulunan kişiler Merkez Bankası’nın Türk Lirasını ve İtibarını koruma kapsamında bu paraların değişimini sağlamaktadır. Milletin parasının temiz ve yeni görünerek ülkenin gelişmişliğini göstermek amacıyla yıpranmış ve yırtılan paraların değişimi yapılmaktadır.

Yırtılan Para Ne Yapılmalı?
Yırtılan Para Ne Yapılmalı?

Bu sebeple hükümetin almış olduğu resmi kararla birlikte, kişiler ellerinde bulunan yıpranmış ve yırtık paralarını değiştirebilmektedirler. Ellerinde bulunan yırtık veya yıpranmış olan paralarını değiştirmek isteyen kişilerin belirli adımları uygulamaları gerekmektedir. Bu adımlar genel hatlarıyla şu şekildedir;

  • Yıpranmış ve yırtık olan paraların değişimleri sadece Merkez Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle de bozulmuş olan yırtık paraları değiştirmek için bu bankalara gitmek gerekir.
  • Yıpranmış paraları değiştirmek adına bu iki bankadan birisine gitmek ve bozuk para değişimlerinin yapıldığı alana geçerek sıra almak gerekir.
  • Yıpranmış paraların değişimi yapılırken kişilerin sıraları geldiği zaman nüfus cüzdanlarını göstermeleri ve yıpranmış olan paraları vermeleri gerekir. 
  • Değişim yapılırken kişilere paranın neden ve nasıl o hale geldiği gibi sorular sorulmaktadır. Bu sorular sonucunda para değişimleri gerçekleştirilmektedir.

Bankalardan Yıpranmış Para Değişimi

Ellerinde yıpranmış paraları olan kişiler bankalardan yıpranmış para değişimi yapmak için yalnızda Ziraat Bankası ya da T.C Merkez Bankası şubelerine gidebilirler. Bu iki banka dışında yıpranmış ve yırtık paraların değişimlerini yapan başka bir banka bulunmamaktadır.

Aynı zamanda para değişimleri için belirli günler bulunmaktadır. Bu günlerin dışında başka günlerde bankalardan yıpranmış para değişimleri kesinlikle yapılmamaktadır. Para değişimlerini yapabilmek adına bankaların kişilere belirtilmiş olan günlerde giderek para değişimlerini yapmaları gerekmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Expigment Krem Nedir? Ne İşe Yarar? %2-%4 Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde expigment krem, expigment krem al ve expigment krem ekşi hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe