Yerli Otomobil TOGG Bilinmeyen Detayları

TOGG Kırmızı SUV

Açıkçası biz TOGG duyurulmasıyla çok heyecanlandık, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yerli otomobili tüm Türkiye’ye gösterdi ve yaklaşık 2000 üzerinde destekçi davetli ile birlikte burada hep birlikte bizim beklediğimizin çok çok üzerinde bir şeyler gördük.

Her yerde TOGG hakkında bir çok içerik ve detay gördünüz veya izlediniz. Biz bugün daha özel bir şey yapıp bir röportaj ile beraber TOGG hakkında paylaşılmayan detayları sizlere aktaracağız. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan KARAKAŞ ile bir röportajı sizlere aktaracağız.

İlk olarak TOGG Yerli Otomobil hakkında ne söylemek istersiniz?

İlk olarak şunu söylemek isterim, çok uzun bir özlem gidermek üzere biz yola çıktık. Dolayısıyla baştan savma bir çalışma olmamalıydı. Türkiye’ye laik iyilerin iyisi bir sonuç olması gerektiğini ve geçmişte yapılan hataları unutturacak bir sonuç olmaydı diye düşündük. Tabii hedef kitlenizden de bilirsiniz, herkes hedef kitlesini çok iyi bilirse, onları iyi dinlerse, anlarsa, tabi bundan önce araba satış pazar analizini yaptık, geleceği düşünerek ve standardın dışında, geleceğe teknolojik bakımdan öncülük edecek bir yerli otomobil düşündük.

Dolayısıyla ilk yaptığımız şey pazara gitmek hedefleri belirlemek hedef kitleyi dinlemek onlarla grup çalışmaları yapmak ve onların istediği ve isteyebileceği araçtan beklentilerini planlamak, kullanıcıyı yani gelecekteki araç sahibini merkezine koymayan bir şirket olamaz, gittiye getirmeden her şeyi ile düşünürek bir şeyler koymamız gerektiğini biliyorduk.

Aslında araç tanıtılırken gördüğümüz 3 tane otomobil 2 yeni model altı yapısı çok çok dolu burada acayip ARGE var öncesinde. Bu iki sene içinde aslında kullanıcı tepkileri kullanıcı istekleri haricinde birleşmenin temelinde TOGG yerli otomobilin temelinde yatan şirketler bile incelenmiş biraz da bunlardan bahsedebilir misiniz?

Aslında ARGE süresi iki sene bile değil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu 2018 haziran’ında kuruldu. Dolayısıyla hızlanarak eleman sayımızı artırdık. Ama bu süre zarfında insan kaynaklarını birisinden yardım almak için, hukuk işleri başka bir yerden yardım aldık, nerede bir ihtiyacınız varsa o konuun en iyisinden yardım aldık.

Bu nedenle bana sorulduğu zaman Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak kaç kişisiniz? yani bunu kaç kişi yaptı? temelinde 120.000 kişi yaptı, topladığın zaman herkesi ile yardım aldığımız her şeyi ile arkasında tamamıyla  Türkiye’nin gücü var. Tabii şirket Kendi Ayakları üstünde durmaya başladı. Mühendislere yoğunlaştık, ARGE’ye yoğunlaştık, bu ARGE sürecinde mühendis araştırması ve yetiştirmesi sürecinde, mühendislik tasarımı sürecinde Türkiye’nin dünyanın en iyi Türk insanlarını bir araya getirdik.

Otomotiv sektörü Türkiye’de iyi bir geçmişe sahip ve şapka çıkartıyoruz, çok kaliteli ürünler üretiyoruz, Türkiye’de üretilen otomotivler sınıflarına bakacak olursak dünyanda belirli bir kalitede adını söz ettiren, kendi sınıfında dünyanın sayılı seviyelerine ulaşmışlar. Ama elektrikli otomobiller geldiğimizde belli yetkinlikleri henüz Türkiye’de bulamıyoruz henüz. Henüz diyorum çünkü yok, öyle olduğu zaman da biz ne yaptık bu bilgi neredeyse oradan aldık.

Vakti zamanında BMW elektrikli i3 yapmış bir vatandaş, Byton’un CTO’luğunu yapmış bir vatandaş, Tesla’nın kalite direktörlüğünü yapmış bir arkadaş, ve onlarca bu tarz konumlarda çalışan arkadaşlar bizim ekibimize sürekli bizimle beraber destek verdiler, yani Dünya’nın birikimi olan bir araç TOGG.

Yerli Otomobil TOGG Lacivert SUV Modeli

Yerli Otomobil TOGG Lacivert SUV Modeli

Müşterilerimizin çoğunun ilgisini çeken kapı kolu hizasındaki ince uzun bir çizgiyi görüyorsunuz, bu çizgiler sayesinde zaten uzun olan bir otomobil, olduğunda uzun gözüküyor ve bu çok beğenildi, arka çamurluk çizgisi ile birleşen çizginin bölgesel adı “Kas” arabayı olduğundan daha fazla hacimli ve sağlamlığını dışa vurmak amacıyla böyle tasarlandı.

Tasarım felsefemizde de ve çalışma felsefemizde doğu ve batıyı birleştiriyoruz. Batının düz gelen düz mantı ile Doğu’nun pratik yaklaşımı esnek yaklaşımı buluşuyor. Yani Aslında her şeyde bir mantık ya da bir teorisi var olan kendimize has farkımız var. Türkiye olarak nasıl bir fark yaratacak.

Sosyal Medya’da halkımızın TOGG’a bu hakar ilgili olacağını düşünüyor muydunuz yaklaşık 500.000 takipçiniz var?

Böyle bir şey beklemiyorduk ama şunu farkındayım uzun süre konuşmadığımız için bir bilgi ihtiyacı vardı, Yerli Otomobil TOGG’un tasarımını ilk tanıttığımızda gelen ilgi ve merakla takipçiler ile beraber bir anda gündemde olduk ve bu bizi çok mutlu etti, sosyal medyada güçlü olunca dış dünyanın da dikkatini çektik ve bu sayede tahminimizin çok ötesinde ön siparişler aldık.

Yerli Otomobil TOGG’un araç içerisine geçecek olursak alışık olduğunuz cam düğmeleri gibi değil açıkçası buradaki motifler dikkat çekiyor. hemen altında yatan desenler bunlar da Türkiye’ye özgü Anadolu Selçuklu motifleri buradaki tasarım çok şık görünüyor.

Aynalar hakkında konuşmak gerekirse bu arada dijital aynalar ve standart aynalar olarak bunlar opsiyon olarak alınabilecek, araba içinde inanılmaz bir teknolojik yatıyor Türk mühendislerinin geliştirdiği çok özel bir şey var mesela bahsedeyim Hedef sistemleri bilirsiniz buradaki head up Display sistemi gözün kapanması nereye çevirirseniz çeviri head up Display in görüntüsünü orada göreceksiniz Sizin tarafınıza patenti alınmış bir sistem program sistemi akıllı olan her türlü cihaz akıllı şehir akıllı altyapı önceki akıllı cihaz akıllı bina ile birleşecek.

Dolayısıyla bu aracı yaparken bütününe konsantre oluk, bütününü mümkün olduğunca yıkıcı teknolojiler ile araçlarımız bilgisayara dönüşüyor, dolayısıyla her şeyden iş modeli çıkartabilirsiniz.

Başka bir şeye dikatinizi çekecek olursak ön konsol altındaki boşluğu biliyorsunuz bu boşluğu istediğimiz gibi üretim aşamasında ayarlayabiliriz tabii ki, elektrikli otomobillerde 1 şanzıman yok, şanzıman olmayınca, şanzıman tüneli de yok, şanzıman direk motora etki yaptığı için o ihtiyaç elektrikli araçlarda yok tamamen, dijital vites artışı yapıyor. TOGG Suv modeli 400 beygir 200 beygir 2 versiyon olacak bir tanesi arkadan itişli olacak bir tanesi de dört çeker olacak.

pin

Bir önceki yazımız olan Turkcell Kurumsal Online İşlemler Merkezi Nedir başlıklı makalemizde turkcell kurumsal online, turkcell kurumsal online işlemler ve turkcell kurumsal online işlemler @ turkcell com tr hakkında bilgiler verilmektedir.