Yemen’deki Husiler: Tüm esirler için takas yapmaya hazırız

yemendeki husiler tum esirler icin takas yapmaya haziriz jpcYNrDu
Google Haberlere Abone Ol

YEMEN (AA) – Yemen’deki İran takviyeli Husiler, hükümet ile yaptıkları muahede kapsamında alıkoydukları bireylerin tamamı için …

YEMEN (AA) – Yemen’deki İran takviyeli Husiler, hükümet ile yaptıkları muahede kapsamında alıkoydukları bireylerin tamamı için “esir değişimi” yapmaya hazır olduklarını duyurdu.

Husilerin Yüksek Siyasi Kurulu Üyesi Muhammed el-Husi, toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, esirlerin hür bırakılmasına ait destekleyici ve optimist memleketler arası tutumları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

“Yabancı asıllı bireyler ve (Yemen Eski Savunma Bakanı) Mahmud es-Subeyhi dahil tüm esirler için takas yapmaya hazırız.” sözünü kullanan Husi, Yemen hükümeti ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ilişkin hapishanelerdeki tutuklulara “işkence” konusunda bağımsız bir komite kurulması çağrısında bulundu.

Yemen hükümeti ile Husiler ortasında yapılan esir değişimi muahedesi kapsamında 15-16 Ekim’de 1061 kişi özgür bırakılmıştı.

Esir takası muahedesi

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, 18 Eylül’de İsviçre’de Yemen hükümeti ile Husiler ortasında esir ve tutuklular konusunda müzakerelerin başladığını duyurmuştu.

İsviçre’nin Montrö kenti yakınlarındaki Glion kasabasında 27 Eylül’de sona eren Yemen Esir Takası Denetleme Komitesinin dördüncü toplantısının akabinde, Özel Temsilci Griffiths’in ofisi ve Memleketler arası Kızılhaç Komitesi’nden yapılan ortak açıklamada, Yemen hükümeti ve Husilerin, 1081 esir ve tutuklunun derhal hür bırakılması konusunda mutabakata vardığı belirtilmişti.

İran takviyeli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine dayanak veriyor.

BM’nin datalarına göre, Yemen hükümet güçleri ve Husiler ortasında 6 yıldır devam eden çatışma nedeniyle 12 bini sivil olmak üzere 112 bin kişi hayatını kaybetti.

Yemen haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Yemen’deki Husiler: Tüm esirler için takas yapmaya hazırız haberini okudunuz.

Yazar: Hacer Başer, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Kovid-19 tekrar geçirilebilir başlıklı makalemizde çocuklar, Hasta ve Kazancı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe