Yazılım Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Farkı Nedir?

Yazılım Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Farkı
Google Haberlere Abone Ol

Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliği farkı sorgulanırken her ikisinin de teknolojinin gelişmesi ile birlikte otaya çıkan meslek grupları arasında olduğu bilinmektedir. Yazılım mühendisi, programlama yapar ancak kodlamanın çok ötesine geçer. Yazılım mühendisleri çok karmaşık sistemler ve çeşitli uygulamalar geliştirmenin tüm aşamalarında çalışma tekniklerinde uzmanlaşmıştır.

Yazılım mühendisleri bu alanda iyi bir profesyonel, hem geleneksel şelale geliştirme tekniklerinde hem de çevik yöntemlerde ustalaşmıştır. Bu, büyümeye devam eden bir alandır. Tüketim için giderek daha fazla teknolojik alet piyasaya sürülmektedir ve aynı zamanda şirketler giderek daha karmaşık sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Profesyoneller için talep çok büyüktür.

Ancak genellikle bir soru ortaya çıkar: Bilgisayar mühendisi mi yoksa yazılım mühendisi mi olmak istiyorum?

Yazılım Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Farkı
Yazılım Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Farkı

Yazılım Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Farkı

Yazılım mühendisi, yazılım mimarisi, yapay zeka, disiplinli mühendislik, ölçeklenebilir yazılım ve değişiklik yönetimi gibi ileri düzey konular dahil olmak üzere uçtan uca yazılım geliştirmeyi öğrenmektedir. Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliği farkı olmaktadır.

Peki ya bilgisayar mühendisi nedir? Bilgisayar mühendisi bunların hepsini öğrenmektedir. Aynı zamanda matematik ve cebir, elektrik ve elektronik devreler, fizik, mikroişlemci yapımı, sinyal işleme ve robotik sistemler ile matematikte daha güçlü bir temel ile ilgili bilgi sahibi olmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği konuları, daha yaygın olarak IoT “Nesnelerin İnterneti” olarak adlandırılan gelişiyle tam olarak rağbet görmeye başlamıştır. Akıllı sensörlerin ucuzlamasına ek olarak, dronların evrimine izin veren bilgisayar mühendisleri robotik ve dijital elektronik ile çalışmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği daha uzun bir derstir. Öğrenci, yazılım mühendisinin öğrendiği her şeyi öğrenir ve hatta daha da ileri gitmektedir.

Mühendisliğin Karşılaştırmalı Özeti

Yazılım mühendisliği; ön uç geliştirme, Java geliştirme, bilgisayar mimarisi, işletim sistemleri ve ağlar,.NET geliştirme, Android geliştirme, disiplinli yazılım mühendisliği, ölçeklenebilir yazılım mühendisliği, bilgisayar ve yapay zeka gibi konulara hakimdir. Bilgisayar mühendisliğinde yazılım mühendisliğinde öğretilen her şeyin yanı sıra; IOT dijital sistemleri – nesnelerin interneti, gömülü dijital sistemler ve robotik sistemler öğrenir.

Bilgisayar mühendisliği bir alandır daha kapsamlı bilgi entegre yazılım ve donanım öğrenmektedir. Derste birçok programlama, matematiksel model, algoritma ve IT çözümlerinin projeksiyonlarını görmek mümkündür. Çok fazla teori ve bilgisayar inşa etmeye çok fazla odaklanılan bilgisayar mühendisliği, daha çok fizik kısmına girmektedir.

Aynı İş Yüküne Sahiptirler

Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliği farkı araştırılırken yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği genellikle aynı iş yüküne sahiptir. Genel olarak ifade edilirse eğitim 4 ila 6 yıl arasında sürebilmekte ve bir lisans derecesi alınmaktadır. Metodolojiler çeşitlidir ve harmanlanmış yöntem genellikle iyi gözlerle görülür, çünkü evde çalışmaların bir kısmına izin verir ve özellikle günlük diğer yükümlülükleri olanlar için derse bağlılığı kolaylaştırır.

Uzmanlar Ne Yapar?

Bir bilgisayar mühendisi, diğer faaliyetlerin yanı sıra bilgisayarların ve çevre birimlerinin yapımı, ağların ve yönlendiricilerin yapılandırılması, telekomünikasyon ürünlerinin geliştirilmesi, bilgisayar zekası ve robotik projeksiyon ile çalışma olanağına sahiptir.

Bir yazılım mühendisi, örneğin oyunlardan e-ticaret platformlarına kadar farklı seviyelerde programların ve uygulamaların oluşturulması, yapısal tasarımı, geliştirilmesi ve bakımı ile genellikle doğrudan çalışır.

Nerede Çalışabilirler?

Bilgisayar mühendisliği okuyanlar, bilgisayar ve yazılım üreten veya bilgi teknolojisi kaynaklarını kullanan şirketler gibi çeşitli iş cephelerine sahiptir. Proses endüstrileri, finans grupları, araştırma merkezleri ve üniversiteler de eylem alanı içindedir.

Yazılım mühendisliği okuyanlar daha çok girişimcilik odaklı bir ortam bulma eğilimindedir. Özelleştirilmiş çözümler önermek veya cihazlara yazılım uyarlamak için girişimlerde fırsatlar yaygındır. Kamu sektörü de iyi şansı sunar. Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliği farkı iyi ayırt etmek ve uygun eğitimi almak gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close