Verimsiz mi hissediyorsunuz? Yaratıcı düşünmeyi öğrenin.

Yaratıcı Düşünme
Google Haberlere Abone Ol

Verimsiz mi hissediyorsun, yaratıcı düşünme nedir, öğrenmek mi istiyorsun? Bu makalemde yaratıcı düşünme becerilerine sahip olmadan nasıl öğrenebileceğinizi ve mesleğinize nasıl uyarlayabileceğinizden metodları ile anlattım. Yaratıcı düşünme  ile  bir şeyleri halletmek için belki daha az düşünmemiz gerekiyor. Sezgisel görünmüyor olabilir  ama bazen fazla derinlemesine düşüncelerimizin yaratıcı sürecin önüne geçebileceğine inanıyorum. Dış dünyamızı kapattığımızda, sorunlarımızı bir kenara attığımızda önümüzde olana odaklandığımız zamanlarda daha iyi çalışabiliriz.

Son zamanlarda bunu düşünüyordum, bu yüzden bunun hakkında bir makale yazmanın iyi olacağını düşündüm.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Başlangıç ​​olarak, bazı tanımlarla başlayalım.

# 1: Yaratıcı Düşünme Nedir? (YD)

Gerçekte halihazırda mevcut olmayan veya daha önce hiç var olmayan fikirleri bulmak için zihninizi kullanma eylemidir. Mantık ve aklın kullanımını içeren bir zihinsel aktivite şeklidir. Daha fazla geniş çapta bilgi edinmek isterseniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yaratıcı_Düşünme

# 2: Aşırı Düşünme Nedir? (AD)

Daha önce başka biri tarafından düşünülmüş olan fikirleri bulmaya çalışma eylemidir. AD genellikle pratik olmayan, imkansız ve hatta kafa karışıklığı nedeniyle, ssaçma sapan fikirlerle sonuçlanır. Araştırdığınız sonuçlar üzerine yaratıcı düşünme eylemi gerçekleştirerek daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Şimdi, bu iki kavram birbiriyle nasıl ilişkilidir? Eğer benim gibiyseniz, muhtemelen kendinizi bazen ikisini de yaparken bulursunuz. Bütün gün bir proje üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, ancak yine de sadece hareketler öteye geçemiyor muşsunuz gibi hissediyorsunuz yani ortaya asıl yapılması gereken işi yapmak dışında her şeyi yapıp zaman harcıyoruz. Bunun nedeni çok düşünmektir!

Bu, AD’nin devreye girdiği yerdir. Çok fazla düşündüğünüzde, beyniniz bilincinizin belirli alanlarını kapatmaya başlar ve bu da daha pasif ve daha az üretken olmanıza neden olur, ve kolay yollar seçerek yaratıcı düşünme sürecinden uzaklaşarak sonuç olarak ortaya pekte özgün sayabileceğimiz işler çıkmaz.

Üstelik sürekli bilgi bombardımanına maruz kaldığınız için dikkatli çalışma süremiz azalır.

Peki bununla nasıl mücadele edeceğiz?

Cevap basit: Yaratıcı Düşünme. (YD)

İlk aşamada örnek verebilecek olursam, çalışma masanız boş olmalı, telefonunuz, çantanız gibi kişisel eşyalarınız çekmecenizde olmalı, su bardağı bile olmamalıdır! Bu aşamaya dikkat edin, bir şeyler üretmeye çalışırken su bardağı bile olmamalıdır. Örneğin ben grafik tasarımcıyım, geçmişte edindiğim en derin tecrübelerimden biri de budur, temiz, sade ve minimalist bir çalışma ortamına sahip olmaktır.

Çalışma masamda işimin bir parçası olan, monitor, klavye, mouse, çizim tableti, not defteri ve kalem dışında bir şeyler olmadığı bir alan yarattığımda, yani bir şeye bakıp bana dış dünyadan bir şey hatırlatmayacak bir şey olmadığında, buna su bardağı bile dahil dediğimde birazdan açıklayacağım, beyninizi tamamen sade ve daha az düşünebileceği alan yarattığınızda daha üretken ve yaratıcı düşünce sahibi olursunuz.

Yaratıcı düşünmek için fazla düşünmeyin
Yaratıcı düşünmek için fazla düşünmeyin

Örnek olarak yaratıcı düşünmemin dönüm noktası olan hikayemden kısaca bahsedecek olursam: Bir proje var elimizde, bir kurumsal kimlik üretmemiz gerekiyordu ve inanın 2 gün boyunca geriye baktığımda bu proje için çok az şey üretmiştim, ve bir taslak sunmak için verilen zamanın son günündeyim, bunu düşündükçe daha da strese giriyorum ve istenileni üretme konusunda zorlanıyordum, (yeri gelmişken bundan da bahsedeyim, stres: yaratıcı düşünme aşamasında ihtiyacınız olan en son şey.

Bunu hissetmeye başladığınız zaman işler daha da zorlaşır) strese girdiğimi ve bunun üzerine düşünmeye başladığımda bu aşamaya gelmeden neden bir şeyler üretemediğim üzerinde düşünmeye başladım. Başarılıyım, yetenekliyim fakat her ne olduysa bu bir iki haftadır bir şeyler üretme konusunda sıkıntı yaşıyorum, not defterimi açtım yazmaya başladım evet işi yetiştirmem gerekiyorken oturup başarısızlığım hakkında nedenlerim üzerinde düşünme ihtiyacı düşündüm, dış dünya ile ve kendi ile ilgili sorunlarımı düşünmeden bir şeyler üretmem gerekirken, bana verilen bir projeyi yapmam gerekiyorken neden kendimi düşünüyordum derken sizlere en başta anlatmaya çalıştığım şeyi keşfettim, düşünmemeyi! Kendim hakkımda ve dış dünyayı hatırlatacak her şeyi masamdan temizledim. Sadece işimin parçası olan şeyleri bıraktım.

Peki neden su bardağı bile bırakmamalıyız masamızda?

Bu sizde farklılık gösterebilir fakat, kendi yaşadığım tecrübelerim de dönüp baktığımda, düşünme aşamasında çok su içiyorum ve her seferinde bu su içme eylemi sırasında farklı şeyleri de düşünüyordum, bu 5 saniyelik sürede işime olan dikkatim ve konsantrasyonum her seferinde bozuluyordu, telefonuma mesajlarıma bakma ihtiyacı, mesajlara cevap verme falan derken 10 dk gitti, aşırı su içme eylemi yüzünden suyum bitmesiyle kalkıyorum çalışma ortamımdan, dikkatim bu sefer tamamen dağılıyor, kalkmışken sigara da içeyim diyorsunuz, kafadan 10 dakika daha gitti, üzerinize sinen sigara kokusunun dikkat dağıtma ve o kokuya tekrar alışma süresi 10 dakika ve kafadan 20-30 dakika gitti, Saatime her 2 saatte bir bildirim gelmesi üzerine ufak bir ayarlama yaptım, bu bildirim sayesinde su içmeyi unutmayacaktım. Su içme unutulur mu demeyin, yoğun çalışma temposunda unutuluyor 🙂 Masamı temizledikten sonra, çevremde sadece işimin parçaları olunca dikkatimi işe verme konusunda zorlanmadım.

Bu taktik ile 3 senedir çalışıyorum, şuan işime iş gibi bakmıyorum sevdiğim hobimi yapıyor gibiyim, tek eksi yönü mesajlara geç cevap verdiğim için ya da veremediğim için trip yemem oldu 😀

Yaratıcı düşünme, aşırı düşünmenin tam tersidir. Her şeyi analiz etmek için beyninizi kullanmak yerine, onu bir şeyler yaratmak için kullanırsınız. Bu, bir hikaye yazmaktan, bir resim çizmeye, hatta bir model oluşturmaya kadar her şey olabilir. Sadece o konu hakkında çok kafa yormamaya çalışın, ve aynı zamanda dış dünya ile alakalı sorunlarınızı da düşünmeyi bırakın, dış dünyanın fişini çekin, ve yavaşça sakince yaratıcı düşünmeye başlayın.

Yaratıcı düşünme ile meşgul olduğunuzda beyniniz daha verimli çalışmaya başlar. Daha aktif ve yeni fikirlere daha açık hale gelir. Ayrıca, kutunun dışında düşünmenize ve olaylara farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olur.

Peki tüm bunlar üretkenlikle nasıl bağlantılı?

Eğer bir yaratıcı düşünmenin gerektirdiği bir iş ile meşgulseniz, o zaman düzenli olarak yaratıcı düşünceyle meşgul olmalısınız. Ne kadar çok yaparsanız, beyniniz fikirleri düşünme konusunda o kadar iyi hale gelir. Tuvaletiniz de bile yaratıcı düşünmelisiniz.

Uyumaya çalışırken dış dünyada yaşadığınız sorunları düşünmek yerine, bir şeyler üretmeye çalışmalı hatta beğendiklerinizi, uyumadan üretmelisiniz.

Unutmayın en iyi fikirler uyumaya yakın uyumaya çalışırken ürettiğimiz fikirlerden gelir.

Aklınıza bir şey geldiğinde bunu yarına bırakmayın onu unutacaksınız ve uygulamadığınız da veya onu üretme aşamasında yol kat etmediğiniz için pişman olacaksınız. Bu yüzden yatağınızın yanında kağıt kalem her zaman hazır bulundurulmalı, ya da ses kaydı ile fikirlerinizi unutmadan derinlemesine ses kaydı ile yarın uyanacak olan daha sağlıklı düşünebilecek size bilgi aktarmış olacaksınız.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri
Yaratıcı Düşünme Teknikleri

Asıl konumuza geri dönecek olursak, hayatımızın her anında yaratıcı düşünmeye çalışılmalı ve bir zaman sonra istemsizce, her dakika özgün bir şeyler üretebilir hale geleceksiniz. İşinizde bir çok sorunlarınız da bu yaratıcı düşünme yapınız ile aşacaksınız, hatta işiniz buysa (grafik tasarım örneğin) çok daha başarılı bir kariyer sizleri bekliyor olacak. Yaratıcı düşünme ile sık sık aynı yerde takılıp kalmazsınız, hep bir şeyler üretirsiniz unutmayın bunu!

Buna ek olarak, beyniniz çevresi hakkında daha uyanık ve farklı bir bakış açısına sahip olacaktır. Bu genel olarak daha üretken olacağınız anlamına gelir çünkü kolayca yorulmayacaksınız veya dikkatiniz dağılmayacaktır.

Öyleyse, yaratıcı düşünme alışkanlığını nasıl edinirsiniz?

En iyi yol sadece yapmaktır, üzerinde düşünmeden bir şeyler yapın. Yaratıcı düşünme tamamen eğlenmekle ilgilidir. Üzerinde çok fazla zaman harcarsan, o zaman eğlenceli olmaktan çıkar ve iş gibi hissettirir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar iyi olursunuz. Gerçekten bu kadar basit.

Yaratıcı düşünme alışkanlığı edinmenin en iyi yolunun günlük olarak onunla meşgul olmak olduğunu buldum. Bu, yaratıcı bir şeyler yapmak için her gün (veya daha fazla zamana ihtiyacınız varsa hafta) belirli bir zaman ayırarak yapılabilir. Her gün bir etkinlik yapmayı taahhüt ederek küçük bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Örneğin, her gün 15 dakika çizim yapabilir veya bir saat yazı yazabilirsiniz. Her gün bir yaratıcı etkinlik yapma alışkanlığı edindiğinizde, harcadığınız zamanı artırabilirsiniz.

Yine de başlangıçta bu süreci her gün iki saati aşmamanızı tavsiye ederim. Bunu yaparsanız, muhtemelen sadece zaman kaybediyorsunuz ve aslında yaratıcı düşünceyle meşgul olmuyorsunuz.

Yaratıcı düşünmek için çalıışma alanınızı sadeleştirin
Yaratıcı düşünmek için çalıışma alanınızı sadeleştirin

Görüyorsunuz, yaratıcı düşünme tamamen eğlenmekle ilgilidir. Üzerinde çok fazla zaman harcarsan, o zaman eğlenceli olmaktan çıkar ve iş gibi hissettirir. Kendinizi bu durumda bulursanız, o zaman ona daha az zaman ayırmanızı ve bunun yerine başka yaratıcı faaliyetlerle uğraşmanızı öneririm.

Örneğin, çok uzun süre yazıyorsanız, gidin ve bir şeyler çizin. Ya da çok uzun süre çizim yapıyorsan git ve bir şeyler yaz, ben işim gereği çizim yapıyorum bir yandan blog yazıyorum gibi, sizde blog yazmaya başlayabilirsiniz. Tüm bu süreçlerin içinde yazı yazmak haricinde hobi olarak yazılım dili öğrendim, ingilizce hala üzerinde çalışıyorum dediğim gibi çok uzun süre çizim yapıyorsan git ve bir şeyler yaz, çok uzun süre yazıyorsanız, gidin ve bir şeyler çizin.

Anahtar, eğlenmek ve bir şeyler yaratma sürecinin tadını çıkarmaktır. 

Buna ek olarak, başka yaratıcı düşünme biçimlerine de katılmaya çalışmalısınız. Örneğin, öykü yazıyorsanız, ona uygun bir resim çizmeyi deneyin. Veya bir resim çiziyorsanız, onun hakkında bir hikaye yazmayı deneyin. bir yemek yapıyorsanız, onu hikayeye dönüştürüp ona göre tabak süslemesi yapın gibi gibi.

Yaratıcı düşüncenizi ne kadar çok çapraz hale getirebilirseniz, o kadar çok fikir üretebilirsiniz. Bunun nedeni, beyninizin farklı yaratıcı düşünme biçimleri arasında bağlantılar kurmasıdır. 

Örneğin, bir çölde bir karakter hakkında bir hikaye yazıyorsanız ve o karakterin resmini çiziyorsanız, beyniniz bir bağlantı kuracak ve o karakterin hikayenizde bundan sonra ne yapması gerektiği konusunda size fikir verecektir. Ya da bir hikayeden bir karakterin resmini çiziyor ve duyguları hakkında bir şiir yazıyorsanız, beyniniz bir bağlantı kuracak ve bu karakteri nasıl daha iyi çizeceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Farklı yaratıcı düşünme biçimlelrini birleştir
Farklı yaratıcı düşünme biçimlelrini birleştir

Buna ek olarak, çeşitli yaratıcı düşünme biçimlerine dahil olmak, yaratıcı blokları aşmanıza da yardımcı olacaktır. Yazdığınız bir hikayeye takılıp kalırsanız, bir resim çizmek veya bir şiir yazmak bazen size bu bloğu aşmak için ihtiyaç duyduğunuz ekstra gücü verebilir. 

Yaratıcı düşünce sadece sanatçılar için değildir.

Herkes yaratıcı düşünme alışkanlığı kazanabilir. Örneğin, matematikte iyiyseniz, bir sayı hakkında bir şiir yazmayı veya matematiksel bir denklemin resmini çizmeyi deneyin. Şiir yazmada iyiyseniz, ona uygun bir resim çizmeyi deneyin. Resim çizmekte iyiyseniz, onun hakkında bir hikaye yazmayı deneyin.

Bunu, farklı yaratıcı düşünme biçimlerini birleştirerek daha da ileri götürebilirsiniz.

Örneğin, çölde bir karakter hakkında bir hikaye yazıyorsanız ve o karakterin resmini çiziyorsanız, karakterin çöldeyken hissettiği hisler ve yaşayabileceklerini düşündüğü anı aklınızda canlandırıp bir yandan empati duygunuzu da işe katmanız yaratıcı düşünmenizi etki edecek  bir diğer noktalardan biri.

Ya da bir hikayeden bir karakterin resmini çiziyorsanız ve duyguları hakkında bir şiir yazıyorsanız, o şiire uygun bir resim çizebilirsiniz.

İmkanlar sonsuzdur.

Önemli olan, açık fikirli olmak ve yeni şeyler denemek.

Kendinizi sadece tek bir yaratıcı düşünme biçimiyle sınırlamayın.

Zihninizi genişletin ve oradaki tüm olasılıkları keşfedin. Yolculuğunuzda size bol şans diliyorum ve umarım tüm yaratıcı hayallerinize ulaşırsınız!

GPT

Bir önceki yazımız olan 10/10 İmza Nasıl Atılır? İmza Atmanın Teknik Özellikleri başlıklı makalemizde Güzel İmza Atmanın Teknikleri Nelerdir?, imza nasıl atılır ve imza nasıl atılır özellikleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe