Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir Q6wJ5jNR
Google Haberlere Abone Ol

Dünyanın en çok kullanılan ulaşan bilgisayar işletim sistemi Windows 10, 2015’ten bu yana aldığı güncellemeler ile gerek eleştirildi, gerek …

Dünyanın en çok kullanılan ulaşan bilgisayar işletim sistemi Windows 10, 2015’ten bu yana aldığı güncellemeler ile gerek eleştirildi, gerek övüldü. Güvenlik konusunda hâlâ düşünceleri bulunsa da Microsoft’un bu husustaki çalışmalarını geliştirdiğini söylemek de mümkün. Örneğin bir FreeDos sisteme yani işletim sistemi bulunmayan bir donanıma Windows 10’u kurmak istediğinizde, bir PIN oluşturmak durumundasınız.

Kelam konusu PIN, 4 sayıdan ya da dilerseniz sayı ve harf kombinasyonlarından oluşabilir. Bu tip bir şifrelemeyle birlikte şahsî bilgileriniz ve tüm belgelerinizi kısmen inançta tutabilmek mümkün. Ama tekrar de bilgisayarın her açılışında şifre girmek kimi kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Microsoft, Windows 10 şifre kaldırma seçeneğini rahatça denetim edilebilecek formda tasarlamış.

Windows 10 şifre kaldırma süreci nasıl yapılır?

  • Adım #1: “Başlat” menüsünü açın,
  • Adım #2: Açılan arama çubuğuna “netplwiz” yazın,
  • Adım #3:Kullanıcı Hesapları” ekranındaki tiki kaldırın,
  • Adım #4:Uygula” butonuna bastıktan sonra gelen ekrana kullanıcı isminizi ve şifrenizi yazın,
  • Adım #5: Tüm adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Adım #1: “Başlat” menüsünü açın

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir 0 QiXZ6BgZ

Tüm Windows sürümlerinden alışkın olduğumuz Başlat menüsüne ekranın sol altından giriş yapın. Şayet Arama Çubuğu ayarı evvelce açıksa Başlat’a girmeden de araç çubuğuna erişebilirsiniz.

Adım #2: Açılan arama çubuğuna “netplwiz” yazın

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir 1 ZZFnuyZi

Açılan araç çubuğuna Kullanıcı Hesapları ekranına erişmenizi sağlayacak olan “netplwiz” anahtar sözünü yazın. Bu ekran, Windows’ta bulunan tüm kullanıcı hesaplarına dair ayarlara müdahale etmenizi sağlar.

Adım #3: Kullanıcı Hesapları ekranındaki tiki kaldırın

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir 2 d7mgSeeW

Kullanıcı Hesapları ekranına eriştikten sonra “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir isim ve parola girmelidir” unsurunun tikini kaldırın ve “uygula” butonuna basın. Bu butona bastıktan sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek.

Adım #4: “Uygula” butonuna bastıktan sonra gelen ekrana kullanıcı isminizi ve şifrenizi yazın

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir 3 4dXqSq1Y

Bir evvelki adımda bahsettiğimiz tiki kaldırıp sağ alttaki “uygula” butonuna bastıktan sonra yeni bir ekranla karşılaşacaksınız. “Kullanıcı ismi”, “parola” ve “parolayı onaylayın” sekmelerini yeni bilgilerinizle doldurun.

Adım #5: Tüm adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yine başlatın

windows 10 sifre kaldirma nasil yapilir 4 JK9bUCFy

Üstteki 4 adımda bahsettiğimiz tüm değişiklikleri yaptıktan sonra ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yine başlatın. Böylece artık bilgisayarınızı açarken şifre girmek zorunda kalmayacaksınız.

5 adım ve birkaç dakikada bilgisayarınızın açılış ekranındaki şifresinden kurtulmuş oldunuz. Yeniden de unutmamalısınız ki bu şifrenin yokluğu bilgisayarınızın inançta olmasını engelleyecektir. Şayet bilgisayarınızı sabit bir formda ve lokasyon değiştirmeden kullanmıyorsanız Windows 10 şifre kaldırma süreçlerini uygulamanız şahsî datalarınızın güvenliği için düzgün olmayabilir.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Among Us Nasıl İndilirir? [Steam, Android, iOS] başlıklı makalemizde Adım, Among Us ve Oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe