Viyana’daki terör saldırısının faili Türkiye’de tutuklanarak Avusturya’ya iade edilmiş

viyanadaki teror saldirisinin faili turkiyede tutuklanarak avusturyaya iade edilmis GzrGMFQf
Google Haberlere Abone Ol

VİYANA (AA) – Avusturya’nın başşehri Viyana’da 4 kişinin ölümüne yol açan teröristin temmuzda Slovakya …

VİYANA (AA) – Avusturya’nın başşehri Viyana’da 4 kişinin ölümüne yol açan teröristin temmuzda Slovakya’dan yasa dışı yollarla mermi satın almaya çalıştığı, bu durumun Avusturya istihbaratınca bilindiği ortaya çıktı.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, beraberindeki yetkililerle düzenlediği basın toplantısında, önceki gün gerçekleşen terör saldırısına ait açıklamalarda bulundu.

Nehammer, polisin incelemeleri sonucunda terör saldırısının 1 kişi tarafından yapıldığının anlaşıldığını söyledi.

Terör hareketine ait soruşturmanın sürdüğünü belirten Nehammer, 20 yaşındaki teröristle bağlı olduğu düşünülen 14 kişinin gözaltına alındığını, söz konusu şahısların çeşitli uyruklara sahip olduğunu söz etti.

Avusturya’da kurumlar ortasında kopukluk

Nehammer, Avusturya basınında da geniş yer bulan saldırganın temmuzda Slovakya’dan mermi satın almak istediği lakin başarısız olduğu, bu durumu Slovakya yetkililerinin Avusturya Anayasayı Müdafaa ve Terörle Mücadele Ünitesine (İstihbarat) bildirdiği lakin istihbaratın bu bilgiyi savcılıkla paylaşmadığına ait haberleri doğruladı.

Slovak istihbaratının, Avusturyalı muhataplarını bilgilendirdiğini aktaran Nehammer, söz konusu bilginin Adalet Bakanlığına iletilmesine ait “Sonraki adımlarda (gelen bilginin savcılığa aktarılması konusunda) bağlantıda bir şeyler açıkça karşıt gitmiş.” dedi.

İstihbarattaki sorunu çözmek için “komisyon” önerisi

İçişleri Bakanı Nehammer, istihbaratta yaşanan sorunun aydınlatılmasına ait bağımsız kurul kurulmasını istediğini vurgulayarak, kendinden önceki çok sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nden (FPÖ) eski İçişleri Bakanı Herbert Kickl’in istihbarat ünitesine “kalıcı hasarlar” verdiği suçlamasında bulundu.

Kamu Güvenliği Genel Müdürü Franz Ruf da saldırganın 2018’de Afganistan’a gitmeye çalıştığını lakin vizesi bulunmadığı için bunun mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye’de tutuklanan terörist iade edilmiş

Teröristin daha sonra tekrar birebir yıl Türkiye’ye gittiğini, buradan da Suriye’ye geçmeye çalıştığını belirten Ruf, saldırganın Türkiye’de gözaltına alındığını daha sonra Avusturya’ya iade edildiğini aktardı.

Ruf, tutuklanan şahsın Yabancı Terörist Savaşçı kategorisinde yargılandığını ve 22 ay mahpus cezasına çarptırıldığını lakin saldırganın cezasını tamamlamadan 11 ay önce koşullu tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

Terör hücumunda hayatını kaybeden 4 kişinin ise kimliği aşikâr oldu. Bu şahıslardan 2’sinin Avusturya, 1’inin Alman, bir oburunun ise Kuzey Makedonya vatandaşı olduğu bildirildi.

Avusturya’da önceki gün gerçekleşen terör atağında 4 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı düzenleyen terörist de emniyet güçlerince etkisiz hale getirilmişti.

Muhabir: Aşkın Kıyağan

Viyana haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Viyana’daki terör saldırısının faili Türkiye’de tutuklanarak Avusturya’ya iade edilmiş haberini okudunuz.

Yazar: Aşkın Kıyağan, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Twitter'dan Trump'ın seçim paylaşımına 'uyarı' etiketi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe