Vergi ve idari para cezalarının yapılandırılmasına ait asıllar belirlendi

vergi ve idari para cezalarinin yapilandirilmasina ait asillar belirlendi
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının “Bazı Alacakların Yine Yapılandırılmasına Ait 7256 Sayılı Kanun Genel …

ANKARA (AA) – Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının “Bazı Alacakların Yine Yapılandırılmasına Ait 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bildirimle, Kimi Alacakların Yine Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında Bakanlığa bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, vilayet özel yönetimleri ile belediyeler ve Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlıklarına (YİKOB) ilişkin alacakların yapılandırılmasına ait hükümlerin uygulanmasına dair tarz ve temeller belirlendi.

Buna göre, söz konusu alacakların yapılandırmadan yararlandırılması için 31 Ağustos 2020 tarihi ve öncesi döneme ilişkin ve kanunun yayım tarihi olan 17 Kasım itibariyle mutlaklaşmış olması gerekiyor.

Kanun kapsamına giren borçlarını yapılandırarak ödemek isteyen borçlular, 31 Aralık 2020’ye kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvuracak.

Bakanlığa bağlı vergi dairelerine olan borçları için kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenler, Gelir Yönetimi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden müracaatta bulunabilecek. Mükellefler, bağlı bulundukları vergi dairesine direkt yahut posta yoluyla da müracaat yapabilecek.

Borçlular, birden fazla vergi dairesine olan borçları için kanundan yararlanma talebinde bulunmaları halinde, her bir vergi dairesine başka ayrı başvuracak.

Mirasçılar, kefiller, şirket ortakları ve yasal temsilciler üzere amme borçlusu sayılan bireyler, sorumlu oldukları meblağlar dikkate alınarak ilgili vergi dairesine yazılı müracaat yaparak kanun hükümlerinden yararlanabilecek.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların, takip ve tahsilat süreçlerinden ötürü açtıkları davalardan vazgeçmesi gerekecek.

Kanundan yararlanmak için elektronik ortamdan başvuranlar, düzenleme kapsamındaki borçlarıyla ilgili davalar bulunması halinde, ilgili vergi dairesine ayrıyeten yazılı olarak müracaat edecek.

18 eşit taksitte ödeme imkanı

Yapılandırmada, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları kullanılarak hesaplanacak Yİ-ÜFE fiyatının alacak asılları ile ödenmesi kuralı uygulanacak.

Yapılandırılan borçların birinci taksit ödeme süresi içerisinde büsbütün ya da 2’şer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün olurken, birinci taksit ödeme süresi 1 Şubat 2021 tarihi mesai saati bitiminde sona erecek.

Azami taksit süresi 18 eşit taksit olarak belirlenmiş olmakla birlikte 6, 9 ve 12 eşit taksitte ödeme seçenekleri de bulunuyor.

Borçlular, yapılandırdıkları borçlarını, birinci taksit ödeme süresi içinde ödemek üzere peşin ödeme seçeneğini tercih edebilecek. Bu durumda, hesaplanacak fiyata katsayı uygulanmayacak, fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak hesaplanacak meblağların yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek. İdari para cezalarında ise bu alacaktan ayrıyeten yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırma sonucu ödenecek alacağın yalnızca fer’i alacaktan ibaret olması halinde, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak hesaplanacak meblağdan yüzde 50 indirim gerçekleştirilecek.

Vadesi 31 Aralık 2014’ten önce olan her bir alacak türü ve dönemi prestijiyle aslı 100 lirayı aşmayan ve aslı ödenmiş fer’i alacaklardan meblağı 200 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçilecek.

Spor kulüplerinin borçları

Vilayet özel yönetimleri ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve bağımsız spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, yapılandırılan alacak meblağlarını 2’şer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödeyebilecek.

Spor kulüplerinin bu imkandan yararlanabilmeleri için müracaat sırasında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve bağımsız spor federasyonlarına tescil edilmiş spor kulübü olduklarını belirten belgeyi ibraz etmeleri gerekecek.

Bu kulüplerin dernek yahut şirket formunda örgütlenmiş olması, kanunla verilen imkandan yararlanmalarını engellemeyecek. Spor kulüplerinden aranılan amme alacaklarıyla ilgili olarak ikincil sorumluluğu bulunan şahıslar de bu hükümden yararlanabilecek.

Bu kuruluşların, kendilerine verilen imkanı kullanarak ödeme yapmak istemeleri halinde, yapılandırılan alacak fiyatına, taksit sayısına göre farklı katsayılar uygulanacak.

Deniz Çiçek Palabıyık

Ankara haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan Vergi ve idari para cezalarının yapılandırılmasına ait temeller belirlendi haberini okudunuz.

Yazar: Deniz Çiçek Palabıyık, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Eşref Fahri

Bir önceki yazımız olan Polis Özel Harekat Başkanlığını bombalayan pilot 45 sefer 'ağırlaştırılmış müebbet'le cezalandırıldı başlıklı makalemizde Atış, Bölge ve Bomba hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe