Üniversite Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir?

Üniversite Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir?
niburya sesli konuşma

Üniversite Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir?

Bildiğiniz gibi pek çok üniversite okuyan öğrenci var. Bunların kimisi lisans kimisi ön lisans programlarına kayıtlı olan ve bir kısmı da öğrencilik hayatını idame ettirmek adına KYK bursu alan kişiler. KYK bursu denilen bur türü devlet tarafından öğrencilerin çeşitli koşulları sağlayıp sağlamadığına bakılarak verilen bir burs türüdür. KYK bursu hazırlık dahilse toplamda 5 yıl boyunca karşılıksız olarak verilmektedir. Tabi tıp öğrencileri için de bu durum 48 aydan 60 aya çıkmaktadır. Fakat öğrencinin de bu bursu aldıktan sonra kaybetmemesi için belli şartları da sağlaması gerekmektedir. Aynı anda hem öğrenim kredisi hem de burs alma şansınız yoktur.

 

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okuldan mezun olmuş ve dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş yapmış olan ve ara vermeden kayıt yaptırmış olan öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanma imkânına sahiptirler.
Üniversite Bursun Kesilme Durumları

Üniversite Bursun Kesilme Durumları

Bursun Kesilme Durumları

 • Başarısız olma,
 • Öğretim kurumundan ayrılma, geçici olarak uzaklaştırma alma ya da çıkarılma durumu,
 • Kayıt dondurma,
 • Kurum yurtlarından süresiz olarak çıkarılma durumu,
 • Burs alan öğrencinin vefat etmesi halinde,
 • Kesin hükümle birlikte mahkum olma gibi durumlarda burs kesintisi yaşanacaktır.

Daha önceden 2019 yılına kadar üç veya daha fazla dersten kalmanız durumunda, üniversiteniz bu durumu KYK’ya bildirdiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesilmekteydi. Ancak yapılan son düzenlemelerle birlikte bu haksızlık durumunu ortadan kaldırmak içi, derslerden başarısız olma durumunda bursunuz kesilmeyeceğini ya da krediye dönüşmeyeceğini ifade etmişlerdir. Yani dersten başarısız olma durumunuz bursunuzun kesilmesine sebep olmayacaktır. Fakat genel ortalamanız 2.00’ın altına düşerse, 100’lük sistem üzerinden ortalamanız 53.33’ün altında kalırsa ya da hazırlık sınıfını başarılı olarak geçemezsiniz, bu durumda bursunuz kesilir ve öğrenim kredisine dönüşür. Bursun kesilmesinde, yılsonu ortalaması temel alınır.

Kaybettiğiniz bursu, tekrar başarılı olma şartını sağlasanız dahi tekrar geri alamazsanız. Ayrıca bursunuzu kaybetseniz bile geri ödeme zorunda değilsiniz. Öğrenim kredisine dönüşün bursu almak isterseniz aynı burs ücreti sonradan geri ödemek şartıyla belirtilen süre içerisinde almaya devam edebilirsiniz. Eğer bursun geri ödemeli krediye dönmesi halinde bunu almayı istemiyorsanız, o zaman bu öğrenim kredisini iptal etme hakkına sahipsiniz ve e devlet üzerinden kolay bir şekilde talep oluşturup bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önceden “asgari ücret” düzeyinde aylık veya ücretler sürekli herhangi bir işte çalışan ve gelire sahip olan öğrencilerin de bursları kesilmemektedir.

 

İstisnai Olarak Bursun Geri Ödenme Durumu

Eğer kurum gerekli görürse bur alan öğrenci veya öğrencilerin belgelerini araştırabilir. Bu araştırma sonucunda öğrencinin evraklarında ya da durumunda gerçeğe aykırı bir durum tespit edilirse o öğrencinin bursu kesilir. Ödenen bu bursların tamamı kredi borcuna dönüştürülür ve belirlenen koşullara göre tahsil edilir.

Üniversite Burs Kesintisi Neden Olur?

Üniversite Burs Kesintisi Neden Olur?

#özel vakıf üniversite burs kesilmesi 2019 – #beykoz üniversitesi burs kesilmesi – #medipol üniversitesi burs kesilmesi – #yeditepe üniversitesi burs kesilmesi – #üniversite bursum neden kesilir – #üniversitede dersten kalınca burs kesiliyor mu

pin

Bir önceki yazımız olan Eğitim Sisteminde e-Portfolyo Nedir? Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde e portfolyo aöf, e portfolyo giriş ve e portfolyo meb hakkında bilgiler verilmektedir.