Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında herkese fiyatsız fidan verilecek

ulusal agaclandirma gunu kapsaminda herkese fiyatsiz fidan verilecek 8P7Nfybb
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bu yıl “Milli Ağaçlandırma Günü” aktiflikleri kapsamında fidan …

ANKARA (AA) – Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bu yıl “Milli Ağaçlandırma Günü” aktiflikleri kapsamında fidan dikimi faaliyetlerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri imkan verdiği ölçüde gerçekleştirileceğini belirterek, her vatandaşın kendisi ve ailesinin her ferdi için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı fidanlıklardan birer fidanı bedelsiz alabileceğini bildirdi.

Karacabey, AA muhabirine, geçen yıl “Geleceğe Nefes” sloganıyla başlatılan ağaçlandırma kampanyası kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara ve bu yılki faaliyetlere ait değerlendirmede bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığının, iklim değişikliğine ait kritik karar ve uygunlaştırma sistemlerinin gündemde olduğu bu süreçte, orman varlığının artırılmasının gelecek kuşaklar için taşıdığı hayatiyetin farkında olduğunu söz eden Karacabey, Türkiye’nin ağaçlandırma çalışmalarıyla dünyaya örnek ülkeler ortasında başı çektiğini ve orman varlığını her geçen gün artırdığını söyledi.

Karacabey, Türkiye’de yüzde 29 olan orman varlığının, 2023’te ülke yüzölçümünün yüzde 30’una çıkarılmasının hedeflendiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Ülkemiz, 2008-2012 yıllarında ülke genelinde gerçekleştirdiği ‘Ağaçlandırma Seferberliği’ kapsamında elde ettiği büyük ağaçlandırma başarısına bir yenisini daha eklemek üzere geçen yıl ‘Geleceğe Nefes’ isimli ağaçlandırma projesini hayata geçirdi. Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün bölümlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları sonucunda ziyan gören alanların tekrar ağaçlandırılması konusunda vatandaşlarımızın ağır taleplerine yanıt vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak gayesiyle uygulanan projeyle yeniden dünyaya örnek olacak büyük bir ağaçlandırma seferberliği daha gerçekleştirildi.”

“Geçen yıl proje kapsamında 193 bin dekar alan ağaçlandırıldı”

Karacabey, geçen yıl 11’inci ayın 11’inci günü saat 11.11’de 81 vilayette eşzamanlı başlatılan ve 3 saat süren ağaçlandırma projesi kapsamında toplam 13 milyon 791 bin 435 fidanın toprakla buluşturulduğunu hatırlatarak, bu fidanların dikildiği alanın 193 bin 256 dekar olduğu bilgisini verdi.

Söz konusu fidanların ladin, sedir, karaçam, sarıçam, fıstıkçamı, huş, ceviz, badem, dut, ahlat, kuşburnu, lavanta, dişbudak üzere ibreli ve yapraklı türler olduğunu belirten Karacabey, meyveli ağaçların dikim lokasyonunun yabani hayvanların yararlanmasına imkan tanıyacak halde belirlendiğini lisana getirdi.

Karacabey, dikilecek fidan türleri belirlenmeden önce ağaçlandırma yapılacak alanlarda ön etüt ve projelendirme çalışmaları yürütüldüğüne dikkati çekerek, “Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında dikilen fidanların yıllık karbon stoklarına tesiri 7 bin 239 ton karbon olup, karbondioksit muadili 319 bin 401 tondur. Bunun manası, atmosferden yıllık olarak 319 bin 401 ton karbon muadili karbondioksiti tutarak sera gazı envanterinde emisyonları azaltmaktır.” dedi.

Ağaçlandırma projesi sürecinde, kampanyaya her bölümden ulaşan maddi katkılarla alanlara fiilen fidan dikimi için gelen 1,2 milyondan fazla kişinin takviyesinin, başlangıçta hedeflenenin çok ötesine ulaşıldığının göstergesi olduğunu vurgulayan Karacabey, şunları kaydetti:

“Geleceğe Nefes projesinin birinci olarak uygulamaya konulduğu 11 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 11 Kasım’lar ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan edildi. Proje kapsamında bu yıl da Kovid-19 salgınına karşı mücadele çalışmalarının faaliyetlerimize imkan tanıdığı ölçüde ülke genelinde fidan dikimi aktiflikleri düzenlenecek. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde her bir vatandaşımız, belirlenen yerlerde dikmek gayesiyle ve ailesinin her ferdi için azami birer adet olmak kaydıyla, ülkemizin dört bir yanına dağılmış Bakanlığımıza bağlı orman fidanlıklarından bedelsiz fidan temin edebilecek.”

Ankara haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında herkese fiyatsız fidan verilecek haberini okudunuz.

Yazar: Enes Duran, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Hakan Hastaoğlu

Bir önceki yazımız olan Mehmet Akif Pirim: Genç sportmenler olimpiyata sabır ve özveriyle çalışmalı başlıklı makalemizde Başarı, Güreş ve Olimpiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe