Ultrason Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nedir?

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir aQkh3urI
Google Haberlere Abone Ol

Tabipler uzun yıllardır ultrason, MR, tomografi üzere farklı aygıtlar yardımıyla hastalarını muayene ediyor ve teşhis koyuyorlar. Bu teknolojiler …

Tabipler uzun yıllardır ultrason, MR, tomografi üzere farklı aygıtlar yardımıyla hastalarını muayene ediyor ve teşhis koyuyorlar. Bu teknolojiler ortasında farklı bir yere sahip olan ultrason, bilhassa gebelik üzere hassas durumlarda olan bireyler de bile kullanılan bir teknoloji.

İnsan gözüyle görülemeyecek ve tespit edilemeyecek durum ve meselelerin görülmesini sağlayan ultrason, sıhhate dairpek çok farklı kuşkuyu gidermek için de kullanılabiliyor. Gebelik dışında farklı iç organ sorunu yaşadığından şüphelenilen hastaları denetim için de kullanılan ultrason nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir üzere sorulara karşılık verdik.

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 0 JuI2JJa3

Ultrason nedir?

1942 yılında Avusturya’da geliştirilen ve tam ismi “ultrasonografi” olan ultrason teknolojisi, ses dalgaları ve yankıları ile görselleştirme manasındadır. İnsanın kulağının duyamayacağı 2 – 8 Mhz frekansında ses dalgaları yollayan ve yankılarla insan bedeni içindeki durumu bir görsele çevirir. Ultrason aygıtı ise bu ses dalgalarını gönderen ve alan bir prob, toplanan tüm dataları işleyen bir merkezi kısımdan oluşur.

Ultrason aygıtı tarafından bedene verilen ses dalgaları radyasyon içermediği için rastgele bir tehlike arz etmemektedir. Gönderdiği ses dalgalarının frekansı ve ultrason çekme süreci, hekimlerin amaçladıkları ölçüme nazaran farklılık gösterir ve uygulama sonografi uzmanları tarafından yapılır.

Ultrason nasıl çalışır, süreç nasıl işler?

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 1 zlrtqPFj

Hastalar, hekiminizin tespit etmek istedikleri duruma nazaran aç, tok, çok su içerek ya da susamış olarak ultrasonuna girerler. Sonografi uzmanı, incelenecek olan bölgenin üzerine, probun rahat hareket etmesi için özel bir jel sürer. Bu jel su bazlıdır, kolay kolay temizlenir ve rastgele bir ziyanı yoktur.

Jel sürülen sürdüğü bölge üzerinde probu hareket ettirilir ve ses dalgalarının tüm bölgeye yayılması, yankılanması sağlanır. Birtakım durumlarda prob, incelenen bölgeye bastırılır. Rastgele bir ziyanı olmayan bu hareketin nedeni, ses dalgalarının kuşku duyulan noktaya tam olarak isabet etmesi ve geri tepmesi ile yanlışsız bir görsel elde etme gayretidir.

İnceleme sonucu aygıtın merkezi sürece ünitesinden siyah beyaz, renkli ya da hareketli bir manzara alınır. Elde edilen imajın raporu uzman tarafından yazılır ve incelemeyi isteyen doktora gösterilir. Rapor, hekim tarafından incelenir ve rastgele bir sorun olup olmadığı tespit edilerek gerek görülürse bir tedavi uygulanır.

Ultrason çeşitleri:

 • 2 boyutlu ultrason
 • Ayrıntılı ultrason
 • 3 ya da 4 boyutlu ultrason
 • Renkli ultrason
 • Dahili ultrason

2 boyutlu ultrason:

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 2 7HwuMsfj

2 boyutlu ya da öteki ismiyle obsetrik ultrason, hamile bayanlarda standart denetimler sırasında kullanılan bir ultrason cinsidir. Hamileliğin rastgele bir devrinde yaptırılabilen 2 boyutlu manzara elde edilen bu metoda genel olarak 16. haftadan sonra başlanır. 2 boyutlu ultrason ile genel duruma bakılır, bebeğin kalbi dinlenir hatta cinsiyet tespiti bile yapılabilir.

Ayrıntılı ultrason:

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 3 F2V7MykN

Ayrıntılı, detaylı ultrason hamile bayanlarda bebeğin beden ve organ gelişimini takip etmek için sıklıkla kullanılan bir ultrason çeşididir. Ayrıntılı imaj elde edilen bu süreçte bebeğin beyin, kafatası, omurga, kalp, mide, böbrek, bağırsak, göğüs içi organlar üzere hayati kıymete sahip organlarının gelişimi ve plasenta denetim edilir. Rastgele bir sorun tespit edilirse kuşkunun giderilmesi için farklı testler istenebilir.

3 ya da 4 boyutlu ultrason:

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 4 pmXHDhRO

Hamile bayanlara bebek dış yüzeyinde değerli bir sorun tespit edilmeden 3 ya da 4 boyutlu ultrason uygulanmaz. Fakat doğuma kadar sabredemeyen aileler, bebeklerinin elini, kolunu, ayağını, bacağını, yüzünü hatta gülüşünü görmek için bu ultrason tipini isteyebilirler. Bu ultrason tipi ile bebeğin cinsiyeti de basitçe tespit edilebilir. Fakat zarurî bir süreç olmadığı için öbür ultrason çeşitlerine nazaran uygulaması daha kıymetli bir tiptir.

Renkli ultrason:

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 5 14lsmiPv

Renkli ya da başka ismiyle doppler ultrason, genel olarak riskli bir gebelik geçiren anne adaylarına ya da kan deveranı ile ilgili kuşku duyulan hastalara uygulanır. Renkli ultrason, kan akışını ve plasentayı denetim eder. Manzaradaki renkler gerçeği yansıtmaz. Görünen renkler kan akışının proba yaklaşması ve uzaklaşması ile değişmektedir. Mecburî bir süreç değildir, hekimler tarafından riskli bir durumdan şüphelenildiği vakit özel olarak istenir.

Dahili ultrason:

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 6 ksDhFHda

Dahili ultrason, prob ile dışarıdan görülmeyecek durumların tespiti için hastanın iç bölgesine bir aparat yerleştirilerek gerçekleştirilen ultrason prosedürüdür. Vajina içine, rektum içine ya da yemek borusu içine gönderilen bir dönüştürücü ile bu bölgeye ses dalgaları yollanır ve geri tepme birebir formda merkezi süreç ünitesinde manzaraya dönüştürülür. Hamile bayanlarda hamileliğin birinci aylarında uygulanabilir lakin mecburî bir süreç değildir.

Ultrason hangi durumlarda kullanılır?

 • Hamile bayanlarda bebeğin sıhhat durumunu öğrenmek ve gelişimini takip etmek için kullanılır.
 • Safra kesesinde bulunan taşların ve buna bağlı hastalıkların tespiti için kullanılır.
 • Kalpte kuşku duyulan rastgele bir fonksiyon bozukluğunu tespit etmek için kullanılır.
 • Prostat ve genital bölgede oluşabilecek hastalıkların tespit ve incelemesi için kullanılır.
 • Göğüs ve bedenin farklı yumuşak noktalarındaki muhtemel tümörlerin araştırılması için kullanılır.
 • Bedenin farklı noktalarında oluşan enfeksiyonları araştırmak için kullanılır.
 • Tiroit bezi kaynaklı hastalıkların inceleme ve araştırması için kullanılır.
 • Kas hastalıkları ile ilgili yapılan incelemeler için kullanılır.
 • Kist ve biyopsi tedavilerinde iğne ile yapılan süreçlerin görüntülenmesini sağlamak için kullanılır.

ultrason nedir nasil calisir cesitleri nedir 7 36Hvc3pz

Üstteki durumlar genel olarak farklı tıptaki ultrasonların kullanıldığı durumlardır. Elbette farklı sıkıntılar ve rahatsızlıkların tespiti için de ultrason kullanıldığı durumlar ya da üstteki durumlar için ultrason kullanılmadığı vakitler vardır. Hekiminizin yönlendirmesi ile bu sürecin gereği olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bilhassa hamile bayanlarda ve iç organlarında sorun olduğu kuşkusu olan hastalarda kullanılan ultrason nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir üzere merak edilen soruları sizin için yanıtladık. Hekiminizin yönlendirmesi ile ultrason üzere aygıtların kullanılması sırasında içiniz rahat olsun, hekiminize güvenmeniz kâfi olacaktır.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Trendyol İndirim Kuponlarını Takip Edebileceğiniz Site başlıklı makalemizde Gün, Kampanyalar ve Kupon hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe