Uğur Şahin ve Özem Türeci Kimdir? Hayatları ve Çalışmaları

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari ja3OVm15
Google Haberlere Abone Ol

Tüm dünya heyecan ve telaş ile koronavirüs aşısı gelişmelerini takip ederken, ABD merkezli Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE’den …

Tüm dünya heyecan ve telaş ile koronavirüs aşısı gelişmelerini takip ederken, ABD merkezli Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE’den âlâ haber geldi. İki şirketin geliştirdiği aşının koronavirüse karşı yüzde 90 oranında tesirli olduğu açıklandı. Bu haberin ülkemizi gururlandıran öteki bir tarafı ise ardında iki Türk,  çalışmaların arkasında Dr. Hasret Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin’in olması.

Dr. Hasret Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin tarafından 2008’de kurulan olan biyoteknoloji ve ilaç şirketi BioNTech, uzun yıllardır kanser konusunda son derece kıymetli çalışmalara imza atıyordu. Tıp dünyasını yakından tanıyan şirket, pandemiyi bile çok daha evvel öngörmüş ve çalışmalara erken periyotta başlamıştı. Çin’de birinci olayların görüldüğü döndemde BioNTech, aşı çalışamları için kaynak ayırmaya başladı ve artık tüm dünya için bir umut oldu. 

Pekala insanlık tarihine geçecek bu muvaffakiyetin arkasındaki isimler Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Turacı kimdir? Sizin için hayatlarından satır başlarını derledik.

Dr. Hasret Türeci kimdir?

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari 0 HiBNdgsD

Dr. Hasret Türeci; 1967 yılında Almanya’nın Lastrup kentinde doğan Türk tabip, BioNTech kurucu ve idare konseyi üyesidir. Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimini alıp kanser ve immunoloji üzerine uzmanlaşmıştır. 2002’de Uğur Şahin ile hayatını birleştiren Türeci, kanser çalışmaları başta olmak üzere pek çok alanda faaliyet göstermektedir.

Dr. Hasret Türeci’nin hayatı, eğitimi ve mesleği:

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari 1 fgGPId27

Hasret Türeci’nin en büyük talihlerinden biri tabip bir babaya sahip olmaktı. Cloppenberg semtinde küçük bir Katolik hastanesinde hekim olan Türeci’nin babası, hayatını hastaları düzgünleştirmeye adamıştı ve babasının azmini gören Hasret Türeci de tıp eğitimi almaya karar vermişti.

1992 yılında, Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamlayan Türeci, daha sonra onkoloji alanında çalışmalarına devam etti. İleride eşi olacak Uğur Şahin ile burada bir kanser koğuşunda tanışan Türeci, uzun yıllar kanser çalışmaları yürütmüştü.

2000 yılında Hasret Türeci ve Uğur Şahin, çalışmalarına Mainz Üniversitesi’nde devam etme kararı almışlar, bundan bir yıl sonra kanser üzerine monoklonal antikorlar geliştirerek kıymetli muvaffakiyetler elde ettikleri Ganymed Pharmaceuticals isimli şirketi kurmuşlardır.

Dr. Hasret Türeci bu süreç boyunca 530 patente sahip olmuş, 80’den fazla bilimsel makaleye imza atmış ve pek çok mükafata layık görülmüştür. Kenisi şu anda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanlığı vazifesini yürütmektedir. 2018 yılından beri BioNTech SE şirketinde Tıp Şefi olarak misyon almaktadır.

Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir?

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari 2 Ic5hguEV

55 yaşında Türk hekim, BioNTech kurucu ve idare şurası üyesidir. Kanser ve immünoloji uzmanıdır. Köln, Saarlan, Zürih ve Mainz üniversitelerinde misyon yapmıştır. 2002’de meslektaşı Özlem Turacı ile evlenmiş ve kendisi ile birlikte, biyoteknoloji ve kanser üzere ender hastalıkların tedavisi üzerine çalışmaktadır. 

Prof. Dr. Uğur Şahin’in hayatı, eğitimi ve mesleği:

1965 yılında İskenderun’da dünyaya gelen Uğur Şahin, şimdi 4 yaşındayken ailesi ile Almanya’ya göçmüştü. Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin, çocukluk ve gençliğinde hekim olma hayali kurdu. Köln Üniversitesi’ne giderek hayalini gerçekleştiren Uğur Şahin, 1992’de kanser araştırması ile tabip oldu.

Saarlan ve Zürih üniversitelerinde akademik çalışmalarına devam eden Şahin, 2000 yılında Hasret Türeci ile birlikte çalışamlarına Mainz Üniversitesi’nde devam etme kararı aldı. 2002’de hayatını Hasret Türeci ile birleştirdikten sonra kendisiyle birlikte, tıp alanında birtakım teşebbüslere imza atmıştır. Bu teşebbüslerden birincisi ilaç şirketi Ganymed‘i bir Japon şirketine sattılar. Ardından çift 2008’de BioNTech’i kurdu.

Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, BioNTech’i nasıl kurdu? 

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari 3 dPFVmG1m

Ganymed Pharmaceuticals isimli şirket ile kanser üzerine pek çok kıymetli çalışma yapan Dr. Hasret Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, 2016 yılında bu şirketi Japonya merkezli Astellas şirketine, 1,4 milyar dolar karşılığında sattılar. Almanya’daki en büyük tıp şirketi satışı olan bu zaman sonrasında biyoteknoloji alanına odaklanmak isteyen araştırmacı çift, 2008 yılında BioNTech SE isimli daha üst seviye bir şirket kurdular. 

BioNTech SE, aşılar ve ender hastalıklar üzerine kıymetli çalışmalar yürütmeye başladı. Bilhassa kanser tedavisi üzerine antikor çalışmaları yapan şirketin Temmuz 2020 tarihi itibariyle kıymeti yaklaşık kıymeti 18 milyar Euro’dan fazlaydı. Bu bedel, aşı çalışaları netleştikten sonra 25 milyar dolara ulaşmıştır. Şirket, 2019 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz çalışmaları için bir mutabakat da imzalamıştır. 

BioNTech, Çin’deki birinci koronavirüs hadiseleri görülmeye başladığında ve şimdi bir pandemi haline gelmeden aşı çalışmalarına başlamıştı. Lakin bu çalışmaların en değerli isimleri Dr. Hasret Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin idi, bundan dolayı daha hiçbir şey aşikâr değilken şirketin idare şurasını bu bahiste çalışmalar yapmaya ikna etmişlerdi.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte araştırmacı çift haklı çıkmış ve hadiseler süratle yayılarak hastalık bir pandemiye dönüşmüştür. BioNTech, bu sırada çalışmalara sürat kesmeden devam etmiş ve bir aşı çalışması için son derece kısa olan bir müddet sonunda yüzde 90 muvaffakiyet sunan bir aşı ortaya çıkarmışlardır. 

Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in koronavirüs aşı çalışmalarında son durum: 

ugur sahin ve ozem tureci kimdir hayatlari ve calismalari 4 MfGyrQb3

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE’nin birlikte yürüttükleri aşı çalışmalarından gelen son habere nazaran; COVID – 19 aşısı şu an için yüzde 90 muvaffakiyet oranı gösteriyor. 

43 binden fazla istekli üzerinde yapılan Faz 3 çalışmalarında, aşının koronavirüsü tedbire yeteneği açık olarak görülüyor. Pfizer şirketi, aşının Kasım ayı içerisinde ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayına sunulacağını ve onay almasının beklendiğini belirtiyor.

BioNTech SE şirketi kurucularından ve CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, “Üçüncü fazın birinci tahlilinde aşının tesirli bir biçimde virüsü engellediğine dair sonuçlar var, aşının en az 1 yıl boyunca muhafaza sağlamasını bekliyoruz.” diyor. Şahin, ayrıyeten Türkiye’nin muhtaçlık duyacağı aşıları 2021’in birinci 3 ayında göndermeye hazır olacaklarını belirtiyor.

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs COVID – 19 salgınını tahminen de sona erdirecek olan aşının ardındaki en değerli isimlerden Dr. Hasret Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin’in ülkemizi gururlandıran çalışmalarını takdirle izlemeye devam edeceğiz. 

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin En Değerli Markalarından 10 Kasım Paylaşımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe