Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Çelen: Atletlerimizin ülkemizi madalya yağmuruna tutacağına inanıyorum

turkiye cimnastik federasyonu lideri celen atletlerimizin ulkemizi madalya yagmuruna tutacagina inaniyorum CmmbnMnX
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA(AA) – Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın başşehri Kiev’de d …

bedava bitcoin kazan

ANKARA(AA) – Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın başşehri Kiev’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Ritmik Cimnastik Küme Ulusal Ekibi’nin, üç çember + iki labut aletinde altın madalya kazanmasının salgın döneminde moral olduğunu söyledi.

Mersin’de gelecek hafta düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’ndan madalya elde edileceğine inandığını aktaran Çelen, “Avrupa Şampiyonası’nda atletlerimizin ülkemizi madalya yağmuruna tutacağını düşünüyorum. Dünya birinci (İbrahim Çolak) ve ikincisinin (Ahmet Önder) Avrupa Şampiyonası’nda madalya getireceğine inanıyorum. Şu anda 5 kişilik kadronun dördü, Avrupa madalyalı. Grubumuzda, Ferhat Arıcan, Ümit Şamiloğlu, İbrahim Çolak, Ahmet Önder ve uzun yıllardır ülkemizde idman yapan, vatandaşlığa yeni geçen Abdullah’ın madalya alacağını umut ediyorum. İnşallah bu salgın döneminde ülkemize bir moral olur da herkesi sevindiririz.” tabirlerini kullandı.

Ritmik Cimnastik Küme Ulusal Grubu’nun Avrupa şampiyonu olmasından büyük onur duyduklarını lisana getiren Çelen, şunları kaydetti:

“Biz gerçekten ailelerimiz, antrenörlerimiz, atletlerimiz, teknik heyetimiz ve yönetimimizle inandık, stratejik bir plan yaptık, bu plan doğrultusunda idmanlarımızı aksatmadan yürüttük, sonucunda da emeğimizin karşılığını aldık, atletlerimizi yürekten kutluyorum. Finale kalmayı bırakın, yarışın bile hayal olduğu bir branşımız olan ritmik cimnastikte madalya almak bizi onurlandırdı. Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Yalnızca bayanların yaptığı bir branş olması sebebiyle de bu madalyayı bayanlarımıza ve salgın sürecindeki hizmetlerinden ötürü sıhhat çalışanlarımıza armağan etmek istiyorum.”

“Salgın dönemini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz”

Salgın döneminde böyle bir muvaffakiyetin kazanılmasının herkese moral verdiğini belirten Suat Çelen, “Bu muvaffakiyet gösteriyor ki sportif açıdan salgın sürecini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz. Âlâ planlama, salonların vaktinde verimli açılması, bakanlığımızın takviyesiyle bu süreci en uygun biçimde sürdürdüğümüz ortaya çıkıyor. Dünya Cimnastik Federasyonunda da çeşitli görevlerim var, kurul ve müsabaka komitesi üyesi olduğum için dünya federasyonu liderleriyle sürekli irtibat halindeyim, başka ülkelerdeki idman süreçlerini de uygun biliyorum. Salgın sürecini çok verimli geçirdiğimiz için bu, şampiyonada aldığımız puana da yansıdı. 31.150 puanla, olimpiyat kotasını almış Azerbaycan, Ukrayna ve İsrail üzere ülkeleri geride bıraktık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ritmik Cimnastik branşında madalya elde etmenin güç olduğunu söyleyen Çelen, “Türkiye Cimnastik Federasyonunun çatısı altında çok fazla branş var, bunların 3’ü olimpik branş, artistik, ritmik ve trambolin. Öbür aerobik ve parkur olimpik olmayan lakin Avrupa ve Dünya Şampiyonası düzenlenen branşlarımızdan. Olimpik branşlar biraz öne çıkıyor ve bunların içinde de madalya kazanmanın en sıkıntı olduğu branş ritmik cimnastik. Ritmik cimnastik de kendi içinde kişisel ve küme olarak ayrılıyor, en güç olanı da küme cimnastiği. Dünya ülkeleri de çok zorlanıyor, 5 kişinin küme halinde hareket etmelerinin güç olmasından.” halinde görüş belirtti.

“2024 yılında trambolinde de kota alacağımızın sözünü verebilirim”

Salgın nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki maksatları hakkında da bilgi veren Çelen, şöyle konuştu:

“Trambolin cimnastikte olimpiyat bahtımız kalmadı, dünyada 16 kız ve erkek katılabiliyor, çok az iştirakçi var. 2012 yılında bu branşı başlattık fakat şunun sözünü verebilirim ki 2024 yılında trambolinde de kota alacağız. Artistik cimnastikte 2012’de yalnızca Göksu Üçtaş Ulu ile Londra’da olimpiyat kotası alınmıştı, biz demiştik ki 2016 da ikiye çıkaracağız bu sayıyı. Tutya Yılmaz ve Ferhat Arıcan ile iki kişi oldu. Böylelikle cimnastik tarihinde erkeklerde birinci kez olimpiyata gidildi. Tokyo Olimpiyatları için kotayı 2’den 3’e çıkaracağız dedik, çok şükür 4 kişi oldu şimdiden. Hatta dünya şampiyonluğu ve dünya ikinciliğini de süsleyerek kotaları aldık, olimpiyatlara dört atletimizle gidiyoruz.”

Çelen, Ritmik Cimnastik Küme Ulusal Grubu’nun elde ettiği altın madalyanın daha büyük amaçlar için umut verici olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu kızlarımızın aldığı derece, önümüzdeki yıl Bulgaristan’da yapılacak şampiyona için bizi kota alma potasına soktu, bu da bizi çok umutlandırdı. Benim nezdimde kota almış ülkeleri geçen şampiyonlarımız, olimpiyat kotası almış oldular. Aslında biz burada daha önce bunu konuşabildik ancak kızlarımızın yaşları küçük, çoğu 17 yaşında. İki sene önce Dünya Şampiyonası’nda o kotayı aldılar lakin o vakit da yaşları tutmuyordu, o yüzden yarıştıramadık. Yaşları büyük olsaydı tahminen biz bugün olimpiyatlara kota alabilmiş küme ulusal ekibimizi konuşuyor olurduk lakin inanıyorum ki Ritmik Ulusal Grubumuz da kotayı alacaktır. Artistik cimnastikten de bir iki kişi bu sayıya eklenecektir.”

Ankara haberleri ve Spor kategorisinde yer alan Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Çelen: Atletlerimizin ülkemizi madalya yağmuruna tutacağına inanıyorum haberini okudunuz.

Yazar: Sinem Er, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan F1 Sakhir Grand Prix'sinde Hamilton'ın yerini Russell alacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe