TSE Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervine hizmet sunmaya hazır

tse karadenizde kesfedilen dogal gaz rezervine hizmet sunmaya hazir 28jdkZDg
Google Haberlere Abone Ol

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Lideri Adem Şahin, AA muhabirine yaptığı değerlendirmelerde, standartların bağlantı, ticaret ve …

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Lideri Adem Şahin, AA muhabirine yaptığı değerlendirmelerde, standartların bağlantı, ticaret ve üretimin kolaylaştırılması için önemli bir araç olduğunu söyledi.

Enstitünün ana gayesinin, Türkiye’de uygunluk kıymetlendirme sektöründeki yerlilik hissesini artırarak dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu vurgulayan Şahin, “Bu amaç doğrultusunda muayene gözetim pazarında hizmet çeşitliliğimizi ve pazar hissemizi artırmaya odaklandık. Bunun için son 10 yılda önemli adımlar atıldı.” tabirini kullandı.

Şahin, Karadeniz’deki doğal gaz rezerviyle ilgili TSE’nin de dahil olabileceği alanların bulunduğuna işaret ederek, “Rezervle ilgili kurulacak tesiste, ‘proje yönetim danışmanlığı’, ‘üretilecek ürünler için yurt içinde ve dışında üçüncü taraf gözetimi’ ve ‘sahadaki faaliyetlerin gözetimi’ hizmetleri verilebilir. Ayrıyeten burada işçi ve sistem belgelendirme, ürün testleri ve onaylanması konusunda da dayanak sağlanabilir.” diye konuştu.

Yurt dışında tanınırlığın artırılması planlanıyor

TSE’nin ulusal ve memleketler arası standardizasyon çalışmalarını koordine ettiğine değinen Şahin, bu kapsamda “Standardizasyon Sisteminin Geliştirilmesi ve Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Teknik Takviye Projesi”nde çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Şahin, TSE’nin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşasında kullanılacak yerli ürünlerin belgelendirmesinde gereç onay kuruluşu olarak yetkilendirildiğini anımsatarak, buradaki inşaat planına ait gözetim ve muayene süreçleri de kurumun yürüteceği bilgisini paylaştı.

TSE laboratuvarlarının ürettiği raporların ve sertifikaların Avrupa ve dünyanın birçok yerinde geçerli olduğuna işaret eden Şahin, 9 farklı vilayette ve 10 yerleşkede, 20 deney ve 3 kalibrasyon laboratuvar hizmetinin verildiğinin altını çizdi.

Şahin, 2019’da 50 binden fazla deney raporu ve 30 binin üzerinde kalibrasyon sertifikasının düzenlendiğini bildirerek, şunları söyledi:

“Enstitümüz, üreticilerimizin önündeki mahzurları kaldırmak için yaptığı faaliyetlerle, verdiği evrakların ve düzenlediği test raporlarının memleketler arası tanınırlığını artırmak üzere Malezya, Katar, Ukrayna ve Umman üzere ülkelerde çalışmalar yürütüyor. Önümüzdeki yıllarda Kuveyt, Bahreyn, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri üzere ülkelerde de tanınırlığın artırılması planlanıyor.”

Şahin, özel sektörün muhtaçlığı olan tedarik zinciri yönetimi ve tedarik öncesi uygunluk kıymetlendirme kapsamında yeni kuruluşlarla görüşüldüğünü de aktardı.

TSE bünyesinde yapılmayan deneylere ilişkin laboratuvar kurulacak

Yalova İmes Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (OSB), TSE için laboratuvar alanı tahsis edileceğini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Bu OSB de sektör gereksinimine yönelik yapılan anket çalışması sonrası TSE bünyesinde yapılmayan deneylere ilişkin bir laboratuvar kurulması planlanıyor. Projenin 2022-2023’te devreye alınması öngörülüyor. Bu laboratuvarda, Yalova’nın Bursa ve TOGG Gemlik araba fabrikasına yakınlığı nedeniyle otomotiv sektörüne, Yalova ve Tuzla tersanelerine de yakın olması münasebetiyle ulaşım sektörüne yönelik kimi mekanik ve yanmazlık testlerinin yanı sıra geçici inşaat ekipmanları testlerinin de yapılması hedefleniyor.

Bu yatırımla ulaşımda yanmazlık testleri ihtisas laboratuvarının temeli atılacak. Güvenli inşaat ekipmanlarının testleriyle hem belgelendirme hem de ileride yapılacak piyasa kontrollerine imkan verilebilmesi düşünülmektedir.”

Ankara haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan TSE Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervine hizmet sunmaya hazır haberini okudunuz.

Yazar: Ayşe Böcüoğlu Bodur, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan İçişleri Bakanlığınca 81 vilayet valiliğine 'Koronavirüs Salgını' bahisli ek genelge gönderildi başlıklı makalemizde Denetim, Ekim ve Genelge hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe