TPAO: Rezerv ölçüsü, eklenen 85 milyar metreküple toplam 405 milyar metreküp olarak saptanmıştır

tpao rezerv olcusu eklenen 85 milyar metrekuple toplam 405 milyar metrekup olarak saptanmistir IjBpQbeU
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – Türkiye’nin Karadeniz’de Tuna-1 kuyusundaki birinci ultra derin deniz keşfindeki rezerv ölçüsünde 85 milyar …

İSTANBUL (AA) – Türkiye’nin Karadeniz’de Tuna-1 kuyusundaki birinci ultra derin deniz keşfindeki rezerv ölçüsünde 85 milyar metreküp artış saptandığı ve kuyu sondajının tamamlanmasını takiben toplam rezerv ölçüsünün 405 milyar metreküpe ulaştığı bildirildi.

  Türkiye Petrolleri Anonim İştirakinden (TPAO) yapılan açıklamada, 21 Ağustos’ta, Batı Karadeniz’de Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan Sakarya Gaz Alanı’nda büyük bir keşif yapıldığı anımsatıldı.

  Sakarya bloğunda açılan ve keşif yapıldığı duyurulan Tuna-1 Kuyusu’nun Ereğli’nin 175 kilometre kuzeyinde yer aldığı akarılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

  “Kuyu sondaj operasyonu, en son teknoloji ile donatılmış Fatih Derin Deniz Sondaj Gemisi ile gerçekleştirilmiştir. Kuyunun bulunduğu bölgede su derinliği 2 bin 117 metre, son derinlik ise 4 bin 775 metre olmakla birlikte, kuyuda Erken Pliyosen-Geç Miyosen yaşlı 30 metrelik gaz ihtiva eden ek bir rezervuar düzeyi tespit edilmiştir. Kuyu sondajının tamamlanmasını müteakip rezerv ölçüsü, eklenen 85 milyar metreküple toplam 405 milyar metreküp olarak saptanmıştır. Sakarya Gaz Alanı’ndaki keşif, bugüne kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşif olmasının yanı sıra bu yıl dünyada denizlerde gerçekleştirilen keşifler ortasında da birinci sırada yer almaktadır.”

  Açıklamada, TPAO’nun kara alanlarındaki ağır operasyonlarının yanı sıra Akdeniz ve Karadeniz’de eş vakitli formda ulusal ve yerli imkanlarla derin deniz aramacılık faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğü vurgulandı.

  TPAO’nun 1954 yılında kurulduğu anımsatılan açıklamada, “TPAO, halihazırda günlük toplam 150 bin varil petrol muadilinde üretim yapmakta, yurt dışında Azerbaycan, Irak, Rusya ve Afganistan’da faaliyet göstermektedir.” denildi.

  İstanbul haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan TPAO: Rezerv ölçüsü, eklenen 85 milyar metreküple toplam 405 milyar metreküp olarak saptanmıştır haberini okudunuz.

  Yazar: Nuran Erkul Kaya, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Özüm Onur

  Bir önceki yazımız olan Akdeniz çanağında en çok turisti Türkiye çekti başlıklı makalemizde Turizm, Türkiye ve ülke hakkında bilgiler verilmektedir.

  E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

  İlgili Yazılar

  Başka Yazı Yok

  Kayıt Ol

  Zaten üye misiniz? Giriş Yap

  Giriş Yap

  Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

  close

  Subscribe