The Matrix Serisi Hayranlarının Seveceği 10 Film Önerisi

the matrix serisi hayranlarinin sevecegi 10 film onerisi jq9e1GOu
Google Haberlere Abone Ol

The Matrix serisi birbirinden başarılı 3 sineması ve bir de animasyonu ile kendine epeyce büyük ve sevilen bir cihanı yaratmış durumda. The …

The Matrix serisi birbirinden başarılı 3 sineması ve bir de animasyonu ile kendine epeyce büyük ve sevilen bir cihanı yaratmış durumda. The Matrix serisi, çağımızın en çok üzerinde konuşulan, teoriler üretilen bilim kurgu/Cyberpunk sinema serilerinden biri olmayı da başarıyor. Bu başarıyı da büyük ölçüde yaptığı varoluşsal tartışmalar, gerçeklik üzerine teoriler ve tüm bunları göze hitap eden görsellerle anlatmasına borçlu oluyor.

Doğal olarak tüm bu tartışmalar The Matrix ile birlikte doğmadığı için sinema dünyasında The Matrix serisi gibisi olayları işleyen ve The Matrix’e ilham olan sinemalar bulunuyordu. Bu içeriğimizde hem The Matrix serisine ilham olan, hem de seriden ilham alan birtakım sinemaları sıralıyor ve yakından inceliyoruz.

The Matrix serisi hayranlarının güzeline gidebilecek sinemalar:

 • Inception (Başlangıç)
 • Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet)
 • Avatar
 • Dark City (Gizemli Şehir)
 • Minority Report (Azınlık Raporu)
 • Total Recall (Gerçeğe Çağrı)
 • Equilibrium (Denge)
 • The Thirteenth Floor (13. Kat)
 • 9
 • I,Robot (Ben, Robot)

I, Robot (Ben, Robot)

 • Çıkış yılı: 2004
 • IMDb puanı: 7,1
 • Oyuncular: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, James Cromwell

Isaac Asimov’un birebir isimli, şu an yürütülen yapay zeka ve robot araştırmalarında kural olarak belirlenen üç maddeyi içeren dünyaca ünlü bilim kurgu romanından uyarlanan I, Robot; The Matrix cihanına hayli benzeri bir kozmosta geçiyor. Tıpkı Matrix üzere Cyberpunk havasına sahip olan sinemada, beşerler ve robotlar bir ortada yaşıyorlar.

Natürel bu bir ortada barış içinde ömür durumu fazla uzun sürmüyor. Bir hizmetçi robotun cinayet işlemesiyle koca bir topluluk kaosa sürükleniyor. Bu olaylar size bir yerden tanıdık geliyorsa ilişkiyi kurabilirsiniz, şundan ötürü The Matrix cihanında de robotlar ve beşerler bir vakitler barış içerisinde yaşıyordu; ta ki bir robot sahibini öldürene kadar…

9:

 • Çıkış yılı: 2009
 • IMDb puanı: 7,1
 • Oyuncular: Elijah Wood, Jennifer Connelly, Crispin Glover

The Matrix serisi sinemalarına epey misal bir atmosferde geçen 9, konusu prestijiyle da Matrix sinemalarına bir oldukça yakınlık gösteriyor. Yakın bir gelecekte geçen 9, tıpkı Matrix üzere insan-makine savaşı sonucunda yıkımın eşiğine gelen bir dünyayı mevzu ediniyor. Bu dünyada beşerler neredeyse yeryüzünden silinmek üzeredir. İnsanlığın yazgısı ise akıllı makinelerin yaratıcısı tarafından canlandırılan 9 adet bez oyuncağa bağlıdır.

The Thirteenth Floor (13. Kat)

 • Çıkış yılı: 1999
 • IMDb puanı: 7,1
 • Oyuncular: Craig Bierko, Gretchen Mol, Armin Mueller-Stahl

Matrix serisinin ana ilham kaynaklarından olan Simulacron-3 isimli kitaptan uyarlanan The Thirteenth Floor, The Matrix ile birebir yılda çıkış yapmıştır ve tekrar Matrix ile en çok karşılaştırılan bilim kurgu sinemalarının başında gelir. Hatta 2000 yılında iki sinemada En Düzgün Bilim Kurgu Sineması mükafatına aday olarak gösterilmişti. Sona kalan iki sinemadan mükafatı olan ise The Matrix oldu.

Simulacron-3 kitabına bakacak olursak, 1964 yılında çıkan bu kitapta hayli Matrix gibisi bir mevzu işleniyor, bu sebeple Simulacron-3 tıpkı Matrix üzere sanal bir dünyadır ve içerisinde olan her şey kodlardan ibarettir. The Thirteenth Floor sineması de bu dünyanın nasıl yaratıldığını bizlere anlatıyor ve gerçeklik algımızı sinema boyunca sorguluyor.

Equilibrium (Denge)

 • Çıkış yılı: 2002
 • IMDb puanı: 7,4
 • Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson

Equilibrium, birinci bakıldığında atmosferi bakımından güya bir “Matrix devam sineması” üzere duruyor. Sinemada kullanılan renkler, kostümler ve hatta konusunun bir kısmı bile Matrix’e bir epey benziyor. Bu bakımdan sinemanın, bilhassa Matrix serisi sinemalarından çok etkilendiği aşikâr oluyor.

Yakında gelecekte geçen sinemada ise tıpkı Matrix cihanında olduğu üzere halklar ve topluluklar, haberleri bile olmadan bir illüzyonun içerisinde yaşıyorlar. Bunu sağlamak için de herkes günlük muhakkak dozda hisleri körelten ilaçlar alıyor. Bir gün bir doz ilacı almayan John Preston ise bu tabiri caizse duştan uyanarak özgürlüğünün peşine düşüyor.

Total Recall (Gerçeğe Çağrı)

 • Çıkış yılı: 1990
 • IMDb puanı: 7,5
 • Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside

Şimdi sanal gerçeklik hayatımızda bir yer edinmemişken bile sanal gerçekliği epey başarılı ve yanlışsız halde yansıtan, efsanevi bilim kurgu müellifi Philip K. Dick’in “We Can Remember It for You Wholesale” kıssasından uyarlanan Total Recall, tekrar yakın gelecekte geçiyor ve konusu bakımından The Matrix sinemalarıyla benzerlikler gösteriyor.

Cyberpunk temalı Total Recall sinemasında, yakında gelecekte yaşayan bireyler artık nitekim tatil yapmak yerine beyinlerine yerleştirilen sanal anılar ile tatil yapıyorlar. Sinemadaki karakterimiz ise Mars’a bir casusluk vazifesine gittiği anıyı seçiyor. Ama simülasyonun ortasında hakikaten Mars’a giden bir casus olduğunu sanmaya başlayan Quaid, kendini gerçekle sanalı ayırt edemediği bir dünya içerisinde buluyor.

Minority Report (Azınlık Raporu)

 • Çıkış yılı: 2002
 • IMDb puanı: 7,6
 • Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

Philip K. Dick’in birebir isimli hikayesinden uyarlanan bir öteki bilim kurgu sineması olan Minority Report, atmosferi bakımından The Matrix rüzgarları estiren bir sinema olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı Matrix üzere bir distopyada geçen sinemada Tom Cruise, geleceği görerek suçluları cürüm işlemeden yakalayan bir polisi canlandırıyor.

Lakin bu teknoloji kısa müddette kendisine karşı dönüyor ve birkaç gün içerisinde hiç tanımadığı bir adamı öldüreceğini görüyor. Bu durumu düzeltmek ve kendini kurtarmak için çabalayan Anderton (Tom Cruise), bir mühlet sonra gerçekliğin ucunu kaçırmaya başlıyor.

Dark City (Gizemli Şehir)

 • Çıkış yılı: 1998
 • IMDb puanı: 7,6
 • Oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly

Sinematik açıdan Matrix çekimlerinde Wachowski Kardeşleri en çok etkileyen ve Matrix’e ilham veren sinemaların başında Dark City geliyor. Her ne kadar Matrix’in gölgesinde kalarak hak ettiği kıymeti görmese de Dark City, şayet Matrix serisi sinemaların hayranıysanız kesinlikle izlemeniz gereken bir sinema.

Sinemada Rufus Sewell’in canlandırdığı karakter John Murdoch, neredeyse büsbütün hafızasını kaybetmiş bir biçimde uyanıyor ve yaşadıklarını birleştirmeye ve hatırlamaya çalışıyor. Karanlık bir distopik dünyada geçen Dark City; kendini fark etme, gerçeklik nedir? ve kimlik/hatıra üzere hayli derin bahisleri işliyor.

Avatar

 • Çıkış yılı: 2009
 • IMDb puanı: 7,8
 • Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Bu sevecen mavi yaratıkların Matrix ile ne alakası var? diyorsanız, sinemanın sunduğu en kıymetli noktalardan birini kaçırmışsınız demektir. Avatar, tıpkı Matrix üzere gerçeklik nedir? sorusuna yakından bakan bir imal. Yakın bir gelecekte karanlık bir distopyada geçen Avatar’da, karakterlerin gerçek sandıkları şeylerin aslında bir illüzyon olabileceğini ve gerçeklik algısının değişkenliğini izliyoruz.

Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet)

 • Çıkış yılı: 1995
 • IMDb puanı: 8,0
 • Oyuncular: Atsuko Tanaka, Iemasa Kayumi, Akio Otsuka

The Matrix serisinin ortaya çıkmasına büyük katkılarda bulunan bir öbür sinema ise Ghost in the Shell oluyor. Tıpkı isimli mangadan uyarlanan bu anime sinemada, makineler ile beşerler iç içe yaşıyorlar, tıpkı Matrix’te olduğu üzere.

Atmosfer, dünya yaratımı ve çekimler bakımından Wachowski Kardeşlerin kare kare çalıştığı Ghost in the Shell, Matrix serisi sinemalarının nasıl görüneceğini büyük ölçüde belirlemişti. Şayet Matrix serisinin bilhassa yarattığı atmosferi ve dünyayı seviyorsanız, Ghost in the Shell izleme listenizin birinci sıralarında olmalı. Ayrıyeten anime sevmiyorsanız, Ghost in the Shell’in 2017 yılında çekilmiş bir sineması de bulunuyor. Ama bu sinema genel olarak pek beğenilmiyor. Sinemanın IMDb sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Inception (Başlangıç)

 • Çıkış yılı: 2010
 • IMDb puanı: 8,8
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

İş gerçekliği sorgulamak olunca, neyin gerçek neyin sanal yahut hayal olduğunun takibini kaybettiğimiz Inception; birinci akla gelen sinemalardan biri oluyor. Gerçeklik algılarını tıpkı Matrix sinemaları üzere derinden sarsan Inception, yakın bir gelecekte geçiyor ve Matrix üzere distopik bir dünyaya sahip. Olağan bu dünya Matrix’te olduğu üzere ekstrem Cyberpunk öğelerine sahip değil.

Ancak atmosferden fazla belirttiğimiz üzere bu sineması Matrix-vari yapan en kıymetli öge gerçeklik algınızı yerle bir etmesi. Farklı gerçekliklerin olabileceğini Matrix üzere farklı yollarla anlatan Inception, tekrar Matrix üzere bize kesin sonuçlar sunmuyor. Tekrar sinemanın sonunda çıkarımlar yapmak, bizim hayal gücümüze kalıyor. Bu bakımdan da Inception, Matrix serisine bir epey benziyor.

The Matrix serisi bonusu: The Animatrix

Şayet The Matrix serisini aklınızdan çıkaramıyor ve Matrix kainatına dâir çabucak hemen her şeyi öğrenmek istiyorsanız, The Animatrix tam size nazaran. Matrix cihanında, birinci sinemanın öncesindeki insan-makine savaşından üçüncü sinemanın ortalarına kadar olan birçok olayı anlatan The Animatrix, dördüncü sinema çıkana kadar üzerine düşünecek daha çok mevzu verebilir.

Şayet Matrix kozmosunun kökenini ve Neo’nun kıssası dışında Matrix’te ne üzere maceraların yaşandığını görmek istiyorsanız, The Animatrix bilgi açlığınızı geçirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

The Matrix serisi, birinci sinemanın üzerinden 21 yıl geçmesine karşın hâlâ aklımızı kurcalayan ve üzerinde saatlerce konuşabileceğimiz sinemalara mesken sahipliği yapıyor. The Matrix 4’ün de katılaşmasıyla birlikte, üçüncü sinemanın sonunda atılan birçok teori yeni bir boyut kazanmış oluyor ve sinema hakkındaki tartışmalar çok yılın akabinde hâlâ devam ediyor. Sizler Matrix serisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Kendi sinema listenizi ve görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Stranger Things'in 4. Sezonunda Kadroya Dahil Olacak İsimler başlıklı makalemizde Sezon hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe