The Economist 2020 Kapak Analizi ve Yorumları

The Economist 2020 Kapağı Analizi ve Yorumu
Google Haberlere Abone Ol

Niburya.com’dan herkese merhaba arkadaşlar The Economist 2020 dergisinin kapağını  analizini ve yorumlarını gelen yoğun talep doğrultusunda tahmin yürütülen cevapları sizler için derledik. Aşağıda sizlerin de göreceği gibi aylarca beklenen işte The Economist 2020 kapağı. 

The Economist 2020 Kapağı Analizi ve Yorumu
The Economist 2020 Kapağı Analizi ve Yorumu

The Economist 2020 Kapağı Nedir?

The Economist kapağı nedir? anlamı nedir? neden önemlidir? The Economist dergisinin sahibi kimdir? gibi sorularımız mevcutsa direk sizlere anlatalım; şöyle bir şey var bu her sene klasiktir, her senenin sonunda The Economist kapağında önümüzdeki gireceğimiz yıla ait dünyanın gidişatının ne olacağını ön gördükleri genelde karikatür olarak tek bir karede olayları gelecek yılı yansıtırlar,

Bu sene The Economist  2020 dergi kapağındaysa bir harflerden oluşan anahtar kelimeler sunulmuş ve bunlardan neler çıkardıkları analizler ve yorumlar kişiden kişiye değişen derginin kapağıdır. Biz sizlere uzmanlarca çözülmüş ve yorumlanmış olan notları sunacağız.

The Economist dergisinin kapağının anlamına gelecek olursak biraz önce de belirttiğim gibi ön görülen olayları belirli başlı anahtar kelimeler sunarak ya da çizimler ile belirterek gelecek senenin öyle geçeceği beklentisi oluşturmaktadır.Aslında genelde beklentiden fazladır öyle de oluyor, peki nasıl bilebilirler derseniz Rothschild ailesinin dergisi olduğuna göre şaşırmamamız gerekiyor, The Economist 2020 kapağı yorumuna geçelim.

Her yerde gördüğümüz bu The Economist 2020 kapağı akıllarda bir çok soru işareti bıraktı, 2020’de ne olacak neler olması öngörülüyor gibi kapakta’da gördüğünüz gibi çeşit çeşit harfler olarak bir mesaj yansıtmakta, 2020’de olması öngörülen olayların anahtar kelimeleri, The Economist 2020 kapağı analizi ve yorumuna başlayacak olursak lafı uzatmadan anlatalım.

The Economist 2020 Kapağı Analizi ve Yorumu

 • T      H        E
 • W  O  R  L  D
 • I  N   2  0 2  0
 • T R U M P B R
 • E X I T A I T O
 • K Y O M A R S C L
 • I M A T E X I R E C E
 • S S I O N M O D I E
 • X P O S D G S B O N D B
 • E E T H O V E N V I S I O N S B I
 • O D I V E R S I T Y R A T N P T W A R
 • W E R R A P H A E L N I G H T I N G L E R U S S I A

The Economist 2020 kapağına ilk baktığımızda tanıdık bir tipografik çalışma görüyoruz, göz muayenesi olduğumuzda ki kullanılan bu kapağa benzeyen bir teste benziyor, tabi bu bir gönderme, en önemli kısım her zaman alt kısımdır, orada okumakta zorlandığımız ve ayırt etmemiz çok önemli olduğu için uzağı görememek yani geleceği görememem fark edememek gibisinden bir gönderme mevcut. Burada yazanlarda öyle kenara atılacak kısım değil tabi sırasıyla kapağın analizini yapalım.

TrumpBrexitAI (yapay zeka olabilir), TokyoMarsClimate (iklim odaklı), XI (Çin Komünist Partisi lideri), Recession (resesyon), Modi (Hindistan’ın lideridir), Expo (Dubai Expo 2020), SDGS (Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme), BondBeethovenVisionsBiodiversity (biyolojik çeşitlilik), Rat (fare), NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması), Warren (Senatör), Raphael (mimar, ressam), Nightingale (Modern hemşireliğin kurucusu ve iktisatçı), Russia. ie bitiyor

The Economist 2020 dergisinin kapağında dikkatimizi çeken ilk şey 2020 oldu, kırmızı ve yeşil ile belirtilen 2020 akıllarımıza kanlı dolar ifadesi gelse de aslında belirtilen bir diğer yorum; İran bayrağının renkleridir. Peki neden İran diyecek olursak, 2020 yılı içerisinde İran’a yapılacak bir büyük operasyonun veya girişiminin olacağıdır ve 2020 de bu İran meselesi kesinlikle bitirecekleri yönünde bir ifade olduğu da belirtilen analizler arasında. Peki kim istiyor bu yıllarca uzayan meselenin sonlanmasını derseniz, hemen altında Trump olduğuna bakmayın derginin sahibine odaklanmamız gerekiyor, Rothschildler istiyor. Peki bu sorumluluğu kime bindiriyor; TRUMP’a.

Gündemi takip edenler bilecektir Trump, İran meselesini mümkün olduğunca uzatma peşindeydi, biliyorsunuz ki Amerika’da ki kavgaların çoğu da bu ertelemeler yüzünden ortaya çıktı. Trump iran yönetimini değiştirmek gibi derdinin olmadığını söylemişti fakat öncesinde Amerika’nın böyle derdi vardı… Ne oldu da şimdi böyle İran’ın rejiminin değiştirmek gibi bir derdinin olmadığını söylüyor?.

The Economist 2020 Kapağı Analizi ve Yorumu

2020 bir başka yorumuysa; yılın ilk 6 ayı kanlı geçeceği ve bir diğer 6 ayın çevreci hareketlerin olduğu söylenmekte, Fransa’da ki sarı yelekliler gibi yeni çevreci hareketler doğabilir, küresel ısınmaya dikkat çekmek istiyormuş gibi halkı gaza getirip sokaklara dökmek isteyebilirler ve bu ayaklanmaların kesin amacı küresel ısınma değilde, kötü niyetli ayaklanmalar olacağı yönünde yorumlamalar mevcut, örneğin ülkemizdeki gezi olayları gibi hareketlenmeler olabilir. Ağaçlar kesiliyor ayağına halkı gaza getirip sokaklara çıkarttıkları gibi küresel ısınmayı bahane ederek yine sokaklara çıkabilirler, ve bu da benim yorumumdur;  Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “termik santrallerin daha fazla havayı kirletmesine müsaade edemem” filtrelerinin takılmasının erteleme isteğini içeren yasa tasarısını veto etmişti, bu santraller üzerinden ülkemizde yine oyundan oynayabilirler, tekrardan halkı küresel ısınma ayağına sokağa çıkarttırmaya çalışabilirler. Dikkatli olmamız lazım ve böyle oyunlara gelmememiz lazım.

Brexit kısmıysa İngiltere’nin yani Britanya’nın Avrupa Birliğinden çıkışına bir gönderme olabileceği The Economist 2020 dergi kapağı analizleri arasında yer alıyor, Bunu çok açık bir şekilde bize ifade etmişler fakat harici bir başka anlamı da olabilir, bir öncesine bakacak olursak TRUMP’da bir yandan hedef tahtasında olduğu bir göstergesi olabilir. EXIT kelimesi ölümün sonu gibi de bazı demeçlerde yer aldığından dolayı İran olayı istedikleri gibi gitmezse TRUMP’ın ölümü ya da ona düzenlenecek bir suikast girişiminin de olabileceği yapılan yorumlar ve analizler arasında.

AI yani Artificial Intelligence (yapak zeka) kısaltmasıdır, Yapay zeka ile gelecek sosyal yeni oldulardan biri olan bir yandan bir çoğunuzun hayatının bir parçası olan sosyal dokunun yapay zeka üzerinden şekillendirilecek, burada akıllarımıza ilk gelen google ve facebook yapay zeka çalışmaları ve başarıları, yeni sosyal medya platformu sunulabilir yapay zeka odaklı ya da hali hazırda kullandığımız sosyal medyayı şekillendirmeden ve bu yapay zeka ile toplanabilecek kişisel verilere de göndermeden bahsediyor olabilir. Yani geleceğimize ait kararlar yapay zekanın sağladığı ön görülebilir verilerden ibaret olabilir.

Tokyo‘ya gelecek olursak 2020’de bildiğiniz gibi olimpiyatlar var, fakat direk bizlere sunulan açık bilgi harici yani olimpiyatların haricinde bir başka olay gerçekleşebileceğini ön görürsek; Japonya’nın beklediği büyük deprem’i işarette de ediyor olabilir. Peki bir depremi nasıl bilebilirler, sizlere yakında bahsedeceğim HAARP projesi ile doğal olayları üretebildikleri ve yönetebildikleri iddia edilen bir proje ile ilk büyük denemesini Tokyo’da deneyebilir, ve beraberinde beklenilen büyük Japonya depremini yapacakları da düşündüğüm tahminler arasında.

Mars kısımına gelecek olursak The Economist 2020 kapağında ki mars kısımı Mars’a ziyaretten daha çok astrolojik olarak bakacak olursak savaşı, çatışmayı, kanlı ihtilalleri anlattığını söyleyebiliriz. Kızıl gezegenin geçmişinde dünya dışı varklıklar tarafından milyonlarca yıl önce savaşın sonucu olarak kızıl kaldığı söylenmekte, bu da bize savaşı çağrıştırıyor.

Climate kısımı da bize iklim sorunlarının ortaya çıkacağını gelen analizler arasında, Bir çocuk vardı hatırlarsınız, Amerika’da gündemi çevreci yaklaşımlar ile birlikte bir anda Küresel Isınma ile değiştiren küçük kızın da bir oyunun parçası olduğu ve yeni dünya düzeninde diğer devletleri sıkıştırabileceği bir alan olan küresel ısınma bahanesi ile birlikte ekstra karbon ayak izi vergilerinin dünyadaki devletlere dayatılması ve bu devletlerin yakın bir gelecekte kendi vatandaşlarına oksijen vergisi almaya kadar yolu olan bir sürecin başlangıcı olabilir. Hatta ormanlar inşaa ederek insanlara temiz hava bile satmaya gidebilir bu süreç, bu aşamaya bizleri zorlayacaklar ve devletlerin yapabileceği hiç bir şey kalmayacak. Dünya devletlerin elinde değil maalesef…

Recession (resesyon) kısaca durgunluk dönemi olarak nitelendirebiliriz, Amerika’da bir resesyon, yani ekenomik durgunluk beklentisi mevcut, ve beraberinde insanların ayaklanması söz konusu bile olabilir. Ekonomik kriz bahanesiyle insanlar sokaklara dökülebilir ki Joker filminin zamanlaması da manidar…

Modi (devlet başkanı) bir hedef olabilir, Çin ve Hindistan arasındaki yeni para birimi olabilecek bir anlaşmayı önlemek amacıyla bir suikast girişimi olabilir tahminimce.

EXPO kısımına gelecek olursak bir fuara atıfta bulunuyor The Economist 2020 dergisi kapağı. Bir fuara bir ticarete atıfta bulunuyor. 2020 EXPO fuarı Dubai’de gerçekleşecek sloganlarıysa “Zihinleri Birleştirmek, Geleceği Yaratmak” kültürel deneyimlerin olması planlanan EXPO fuarında çocuklara AI yapay zeka robot kategorisi açıldı, Bir çok mucidin ve girişimcinin olacağı EXPO 2020 fuarının dergi kapağında olma nedeni bir olay yaşanması yada önemli bir teknolojik bir gelişmenin duyurulması olayı olabilir.

SDGS (Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme) buradan çıkarmamız gereken mesaj, çevreci yaklaşımlar ile yeni kuralların belirlenmesi, yeni kurallara örneğin, ülke nüfusuna göre maksimum 1000 adet fabrika kurabilirsin, gibi şeyleri küresel ısınmayı, çevreyi bahane ederek tüm ülkelerin iç işlerine karışabilecek durumu yaratacaklar. Çevrecilik iyi bir şey fakat anlamamız gereken bu unsurlar altında küresel ısınmayı bahane edebilecekleri durumu kendi güçleri için kullanacakları olmasıdır.

Bond kısımında James Bond’a gönderme yaparak İngiliz istihbaratının çok daha etkili olacağını, ajanlarının sayısında artış olabileceği yansıtılmış olabilir, ve ülkemizde de faliyetlerine örnek olarak bazı siyasetçileri satın alacaklarını düşünmekteyim.

Beethoven‘sa The Economist 2020 dergi kapağında neden yer alıyor dersek; Beethoven 9. senfonisi Avrupa Birliğinin milli marşıydı, dergi kapağında Beethoven’ın hemen yanında yer alan VISION ise Avrupa Birliğine bir düzen yani vizyon gelmesi ve bu vizyonun da kırmızı renkli VISION’dan çıkardığımız kadarıyla bir kan, kaos, çalkalanma dönemi, sonrası, bir vizyon belirlenecek olması da yapılan analizler arasında. Bu dönemde tahminimce İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmasıyla olacaktır.

SBI (Hindistan Merkez Bankası) göndermesi yapılmış, tahminimizce yeni dijital para birimlerinin hindistan merkez bankası tarafından kullanılmaya ve işlenmeye başlanacak olmasının göndermesi olabilir.

Biodiversity (biyolojik çeşitlilik) bu göndermenin ana konusuysa dünyadaki diğer canlıların korunması, ekonomik kalkınmaların diğer canlıların haklarının da gözetilerek yapılacak olması ve bir diğer yandan yeni dijital varlıkların artık bizlere tanıtılacak olmasına gönderme yapılıyor olabilir, bir çoğunuz bilmiyordur belki fakat yarı dijital yarı insan deneyler yapılıyormuş hep deniliyordu, sanıyorum ilk başta bahsettiğimiz AI yapay zeka anahtar kelimesi bu biodiversity anahtar kelimemiz ile aynı kategoriye giriyor, Yapay zekaya sahip insansı yarı makine, dijital varlıkların tanıtılacak olmasına gönderme olabilir. Bu yapay zekaya sahip robotların dijital kimlikleri dahi olabileceğini gelen analizler arasında yer alıyor.

Rat (trojen virüsü) Programcılıkla ilgilenenler illaki denk gelmiştir bu terime, Rat bir virüs yazılımıdır, kurbana ait bilgisayardaki her şeye erişebilir. Peşinden NPT geliyor olması, şuan halihazırdaki önemli birine ait bir bilgisayardaki nükleer projeleri birileri izliyor olabilir düşüncesi getiriyor, belki bu virüs önemli bir bilgiyi tüm dünyaya yayacak olan önemli bir bilgi bulacak yakında…

NPT ise nükleer silahsızlandırma proje bir diğer adıyla nükleer silahlanmanın durdurulması projesidir, hemen arkasından WAR kelimesi savaş geliyor olması da bir hayli ürkütücü bir durum, ya da tam tersi dünyada öyle bir savaş durumuna gelmeli ki nükleer silahlanmanın durdurulması gündeme gelsin gibi de olabilir. Yani asıl amaç nükleer silahsızlandırmaysa göstermelik bir savaş çıkartıp onu bahane ederek nükleer silahsızlandırma konusunu açabilsinler. Tahminimce İran mevzusundan patlak vererek Nükleer silahlanmanın durdurulması konusu ortaya atılacak.

Raphael‘i anlamaya çalıştığımızda ressam olarak değil de daha da eski mit olmuş isim olarak düşündüğümüzde Kıyamet, yani su borusuna üfleyen melek olarak düşündüğümüzde büyük değişimlerin habercisi olan kimse olarak nitelendirebiliriz,

Nightingale ise Kırım savaşında hemşirelik faaliyetlerinde bulunan kişiye atıf olduğu söylenmekte, Kırım savaşında bütün Avrupa, Osmanlı Devleti’nin yanında Rusya ya karşı savaşmıştı, ama sonrasında Osmanlı’yı çok kötü bir şekilde borçlandırmıştı, burada ki gönderme Türkiye’ye olabilir, iyi kötü bilemeyiz. Bir diğer anlamı bülbül yani, birileri ötecek gibi düşünebilirsiniz. kim önemli bir şey açıklayacak bir diğer merak ettiğimiz konu

Russia Rusya‘ysa bir önceki anahtar kelimenin analizinde ve yorumunda olması çok manidar, ve Rusya’nın hemen üstünde WAR kelimesi olması da ayrı bir manidar.

Sizlerinde The Economist 2020 Kapağı Hakkında ki Yorumlarınızı ve Analizlerinizi Yorumlar Kısmında Bekliyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe