Tarih Öncesi Devirlerin Özellikleri

Tarih Öncesi Devirlerin Özellikleri
Google Haberlere Abone Ol

Tarih öncesi devirlerin özellikleri her zaman merak konusu olmuştur. Dünyada Prehistorya, ilk insanların ortaya çıkışı ve gelişim dönemiydi. Doğanın sert hava koşullarında hayatta kalabilmek için çevreye uyum sağlamaları gerekiyordu. Bu gruplar, doğada mevcut olanla beslenen avcılar, balıkçılar ve toplayıcılardı.

Zamanla insanlık doğaya hükmetmeye ve sömürmeye başladığından beri insan ve doğa arasındaki ilişki değişti. Ateşin keşfi ve kontrolü ile tarımın ortaya çıkışı, hominidlerin kendilerini sosyal olarak organize etme biçimlerinde önemli değişikliklere yol açtı. Madein Devriı, silah yapmak için demir gibi metalleri kullanan ilkel insanın karmaşıklık düzeyini gösterdi.

Tarih Öncesi Devirlerin Özellikleri Nelerdir?

Tarih öncesi devirler Paleolitik, Mezolitik, Neolitik dönem olarak ayrılır. Paleolitik insan, yontma taştan yapılmış aletler kullanan bir avcı, balıkçı ve koleksiyoncuydu. Paleolitik’te ilk insanlar göçebeydi, yaşayacakları sabit bir yerleri yoktu çünkü yaşamak için daha iyi koşullar arıyorlardı, bir yerden başka bir yere taşınıyorlardı. Avcılık, balıkçılık ve meyve toplama ile uğraştılar. Bu dönem, taş yontma nesnelerin üretilmesi nedeniyle Yontma Taş Devri olarak bilinir.

Paleolitik’in sonunda, ateşin keşfi ve kontrolü gerçekleşti. Böylece insanlar geceleri avlanabiliyor, yemek pişirebiliyor, vahşi hayvanları korkutabiliyor ve kendilerini soğuktan koruyabiliyordu.

Paleolitik ve Neolitik arasında, Mezolitik dönem, hominidler için bir geçiş ve önemli dönüşüm zamanıydı. Coğrafi oluşum tamamlandı ve çevredeki değişiklikler, bazı grupların belirli verimli bölgelere yerleşerek yerleşmesini teşvik etti.

Tarih öncesi devirlerin özellikleri olarak bazı bilim insanları da insan ve çevre arasındaki ilişkilerin derinleşmesi nedeniyle Neolitik dönemi bir devrim olarak görmektedir. Bu Prehistorya döneminin temel özelliği tarım uygulamasıydı. Yerleşik hale gelen ve çiftçi olan gruplar, hayatta kalmak için toprağı kullandılar. Gıda üreticisi oldular. Artan üretimi depolamak için saman veya kilden yapılmış ev eşyalarının üretimi yoluyla zanaatlar bu dönemde gelişti.

Tarih Öncesi Devirlerin Özellikleri
Tarih Öncesi Devirlerin Özellikleri

Maden Çağı İle Silahlar Oraya Çıktı

Son olarak, Prehistorya’nın son dönemi Maden Çağı’dır. MÖ 6000 yıllarında, silah ve diğer aletleri yapmak için metaller kullanıldı. Özellikle metallerden yapılmış nesnelerin üretiminde çalışan bir zanaatkar figürü ortaya çıktı. Ayrıca ilk tarım köyleri nüfusu artırmış ve tarihteki ilk kentsel yığılmalar olmuştur. Sosyal organizasyon daha karmaşık hale geldi ve o anın taleplerinden yeni çalışma biçimleri ortaya çıktı.

Tarih Öncesi Sanat Nasıldır?

Tarih öncesi sanata Prehistorya Sanat adı verilir. Hominidler, mağara duvarlarına yakaladıkları veya yakalamak istedikleri vahşi hayvanları temsil eden resimler çizme alışkanlığındaydı. Ağırlıklı olarak Neolitik dönemde seramik objeler de ilk insan gruplarının günlük yaşamını temsil eden resim mekânlarıydı. Bilim adamları bu sanatsal üretimlere dayanarak Prehistorya çalışmalarına başlarlar.

Tarih Öncesi Çalışma

Paleolitik dönemden beri ilk insan grupları çalışmalarını paylaştılar. Tarih öncesi devirlerin özellikleri arasında erkeklerin hayvanları ve balıkları avlamaktan sorumlu olmaları, kadınların yeni doğan çocuklara bakmanın yanı sıra meyveleri de toplamaları söz konusuydu.

Tarihöncesinin son döneminde, Maden Çağı’nda zanaatkar figürü, metal çıkarma ve silah yapımında uzmanlaşmış işçi figürü ortaya çıktı. Ayrıca zanaatkarlar, fazla ürünleri depolamak için seramik objeler de yaptılar.

Ateşin keşfi ve kontrolü, hominidlerin avlarını yakalamak için geceleri avlanmalarına izin verdi.

Tarihöncesi’nde insanoğlu hayatta kalabilmek için çevreye uyum sağlamak zorundaydı, zamanla göçebe bir avcıdan yerleşik bir çiftçiye dönüştü.

Prehistorya’da sanat, hominidlerin ilk inançlarını ve günlük yaşamı temsil eden mağaralarda ve kil objelerde yapılan resimlerle yerini almıştır.

İş şu şekilde bölündü: Erkekler avcılık ve balıkçılıkla uğraştı ve kadınlar meyve toplayıp çocuklara baktı.

Tarih Öncesi Hayat

Tarih öncesi devirlerin özellikleri arasında insanların ateşi, tekerleği icat etmeleri gelir. Aynı zamanda nesli tükenen devasa boyutlardaki hayvanlar da bu devirlerin ortak özellikleridir. Dinozorlar, mamutlar ve diğer hayvanlar. Tarih öncesi devirlerde görülmüştür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close