Tampon Nedir? Ne İşe Yarar? Tampon Nasıl Kullanılır?

Tampon Nedir? Ne İşe Yarar? Tampon Nasıl Kullanılır?
Google Haberlere Abone Ol

Tampon Nedir? Kadınlar ergenlikten sonra periyodik olarak ayda bir menstürasyon adı verilen uterus kanaması olayını yaşarlar. Bu kanama olayı fizyolojik olarak gerçekleşen normal bir durumdur. Ayda bir tekrar eden günler halinde yaşanan bu durum kadınlar üzerinde hormonel ve buna bağlı psikolojik olaylara neden olmaktadır.

Kadınlar bu dönemlerde kanamanın yarattığı zorluklardan en az şekilde etkilenmek için karşı ped ve tampon kullanırlar. Tamponlar ve pedlerin kullanım şekli birbirinden farklıdır. Farklı amaçlarla kullanılırlar. İkisinin de avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Tamponlar da pedler de kullanılırken hijyen konusuna dikkat edilmelidir. Özellikle tampon kullanımında bu durum çok ciddi problemlere yol açabilir.  Bu sebeple tampon kullanırken bilinçli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Tampon Nasıl Kullanılmalıdır?
Tampon Nasıl Kullanılmalıdır?

Tampon Nasıl Kullanılmalıdır?

Tamponlar kanamayı engellemek amacıyla genital organın çıkışını kapatır. Uterustan gelen kan dışarı çıkamaz. Bu yöntem sayesinde kadınlar kanamayı bir nevi engellemiş olurlar. Kanamanın engellenmesi tamponların sporcular tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Spor yaparken bu kanama ped tarafından yeterince engellenemez.

Tampon ise bu konuda oldukça başarılıdır. Ayrıca yüzme esnasında kanama kadınları oldukça zor ve tehlikeli durumlarda bırakabilir. Kanama sonucu oluşabilen hijyen sıkıntısını önlemek için yüzme esnasında tampon kullanılması tavsiye edilir. Genital bölge bakteri üremesine açık bir bölgedir. Kanama döneminde bu ortam bakteri üremesi için daha da uygun bir hale gelir. Bu nedenden dolayı tampon kullanırken hijyene dikkat edilmelidir.

Tampon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tampon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tampon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamponlar kanı emip içinde muhafaza ederler. Bu konuda başarılı olması için tamponlar yüksek bir emme kapasitesine sahip olacak şekilde üretilir. Genital bölgeye herhangi bir zarar vermemesi için de yumuşak bir dokuda olacak şekilde üretilirler.

Tamponlar 4-8 saat arası koruma sağlamaktadır. Bu süreyi aştıktan sonra tampon kapasitesi dolmuş olur. Kapasitesi dolmasına rağmen çıkarmadan kullanmaya devam etmek çok büyük bir risktir. Enfeksiyona sebep olan bu uygulama kadınların sağlığını tehdit eder. Ömrünü tüketen tamponlar yenisi ile değiştirilmelidir.

Enfeksiyon riski hafife alınmamalıdır. Enfeksiyon sonucu birçok hastalığa yakalanma riski oluşur. Tampon değiştirilirken hijyen kurallarına uyulmalıdır. Pedlerden daha kullanışlı olan tamponlar terletme, pişik gibi sorunlara neden olmaz. Daha özgür hareket edebilmeye yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Nedir? Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizde vajinismus belirtileri, vajinismus hastalığı nedir ve vajinismus nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe