Steam, PS5 Kontrolcüsünü Destek Verdiği Cihazlara Ekledi

steam ps5 kontrolcusunu destek verdigi cihazlara ekledi pSm6m2Gv
Google Haberlere Abone Ol

Sahip olduğu özelliklerle en az yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 5 kadar konuşulan PS5 DualSense denetimcisi artık Steam üzerinden de …

Sahip olduğu özelliklerle en az yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 5 kadar konuşulan PS5 DualSense denetimcisi artık Steam üzerinden de kullanılabilecek. Bugün bir duyuru yayınlayan Steam grubu, Steam Girdisi API’ına PS5 denetimci dayanağı eklendiğini açıkladı.

Yapılan duyuruda oyuncuların Death Stranding, No Man’s Sky, Horizon Zero Dawn ve öteki oyunlarda kullanmak için yapılandırabilecekleri LED, dokunmatik yüzey, titreşim ve jiroskop özellikleri için tam takviye eklendiğini belirten Steam, bu takviyesi herkese açık Steam masaüstü istemcisi betasını kullanan bütün oyuncuların kullanabileceğini, daha fazla test yapıldıktan sonra da platform genelinde herkesin kullanımına sunulacağını söyledi.

Steam’de kontrolcüyle oyun oynayanların sayısı her geçen gün artıyor:

steam ps5 kontrolcusunu destek verdigi cihazlara ekledi 0 K5y9iC5P

Steam Girdisi API’ı, oyuncuların desteklenen bir Steam oyunuyla çabucak hemen her denetimciyi kolay kolay takmasına, çalıştırmasına ve yine eşleştirmesine imkan tanıyan bir araç olarak biliniyor. Geliştiricilere yönelik güncelleme notunda Valve, “milyonlarca” oyuncunun Steam’de her gün bir denetim aygıtı kullandığını belirtiyor.

Yapılan duyuruda “Kontrolcü dostu oyunların kontrolcüyle oynanma oranı %60 ve üzerinde” diyen takım, kaykay oyunları üzere kimi oyunlarda bu oranın %90’ı aştığının da altını çiziyor. Bu noktada denetimci kullanımındaki artış, PlayStation denetimcisi kullanıcıları ortasında daha da yüksek. O denli ki Valve, son iki yılda Steam genelinde PlayStation kontrolcüsüyle gerçekleşen oyun oturumlarının %10,9’dan %21,6’ya yükseldiğini söylüyor.

Steam Girdisi API’ı, PlayStation 4 denetimcisi, Nintendo Switch Pro denetimcisi, dövüş çubukları, direksiyon setleri, dans yüzeyleri ve akla gelebilecek çabucak hemen tüm başka denetimciler dahil olmak üzere halihazırda 200’den fazla giriş aygıtını destekliyor.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Bir Tasarımcı Kendi Elleriyle PS5 Tasarımı Yaptı başlıklı makalemizde Konsol, Oyun ve Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe