Steam Oyun Klasörü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Steam Oyun Klasörü Değiştirme
Google Haberlere Abone Ol

Steam oyun klasörü değiştirme işlemi, hem kurulumu hem de oyunlarının farklı bir bölüme taşınması anlamına gelmektedir. Yakın zamanda bilgisayarınıza bir oyun yüklediyseniz, muhtemelen çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyduğunu fark etmişsinizdir.

Çok fazla alana ihtiyaç duyulduğunda, HDD veya SSD’nin oyunlar için yeterli depolama alanına sahip olmama durumu ortaya çıkabilir bilgisayarın ana bölümü yani Steam’in kurulu olduğu yerde, oyunlar ve işletim sistemi arasında bölünecek yeterli bir alan olmayabilir. Bununla birlikte, tüm Steam kurulumunu veya sadece oyunları başka bir bölüme veya HDD’ye taşımak son derece yararlı olabilir.

Oyunlarınızın kaydedileceği dizini nasıl değiştireceğinizi, ana Steam klasörünü hala varsayılan konumunda ya da tahsis etmeyi seçtiğiniz yerde nasıl değiştireceğinizi ve tüm Steam’i oyunlarla birlikte nasıl taşıyacağınızı bilmeniz gereklidir.

Steam Oyun Klasörü Değiştirme
Steam Oyun Klasörü Değiştirme

Steam Oyun Klasörü Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Steam oyun klasörü değiştirme işlemi yapılırken, işletim sisteminden bağımsız olarak, kullanıcının uygulamanın kendi arayüzünü kullanarak bu yolu oldukça basit bir şekilde değiştirmesine izin verir. Ancak, bu değişiklik yalnızca gelecekteki kurulumlarda geçerli olacaktır. Yani, önceden yüklenmiş oyunlar yeni klasör yoluna taşınmaz. Tabii ki kaldırılıp yeniden yüklenmeleri istisnadır. Halihazırda kurulu oyunları yeni bir kayıt yoluna aktarmak için neler yapılması ve nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği bilinmelidir.

 • Bilgisayarınızda Steam açıkken ve kullanıcı oturumunuz açıkken ekranın sol üst köşesinde bulunan Steam seçeneğine tıklayın ve Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Ayarlar menüsü açıkken, İndirilenler bölümünde Kitaplık Klasörleri’ni tıklayın.
 • Yeni menü, mevcut varsayılan kurulum konumunu görüntülemenize izin verecektir.
 • Depolama için yeni bir klasör oluşturmak için Klasör Ekle’yi tıklayın.
 • Bilgisayarınızın sürücüleri/bölümleri arasında gezinin ve yeni klasör yolunu seçin.
 • Yeni Klasör’e tıklayın, bir isim verin ve Tamam’a tıklayın. Klasör istenen yolda oluşturulacaktır.
 • Oluşturulan klasörü seçmek için Seç’e tıklayın.
 • Şimdi, yeni klasörü, yeni kurulumlar için varsayılan yapmak için, üzerine sağ tıklayın ve Varsayılan yap seçeneğini seçin.
 • Önceden kurulmuş oyunlar da dahil olmak üzere tüm Steam kurulumunu taşıyın.

Bu Steam oyun klasörü değiştirme işlemi, gelecekteki oyunları yüklemek için yeni bir klasör tanımlama işlemidir. Halihazırda kurulu olanları nasıl taşıyacağınızı öğrenmek istiyorsanız, belirli yönergelerin izlenmesi ve uygulanması gereklidir.

Klasörün Yedeğini Almayı Unutmayın

Ayrıca, aşağıdaki işlemi gerçekleştirmeden önce SteamApps klasörünün yedeğini almanız önerilir. Bir sorun oluşursa ve oyunların veya yukarıda belirtilen klasörün yedek kopyası yoksa, tüm oyunları ayrı ayrı yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Steam’in kendi destek sayfasına göre, olası performans tavizleri nedeniyle uygulamanın harici bir HDD’ye yüklenmesi önerilmez.

Steam oyun klasörü değiştirme işleminde bundan sonraki talimatların Windows kurulu bir PC için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

 1. Steam’den çıkın ve uygulamayı kapatın.
 2. İşletim sisteminizin dosya gezginini kullanarak taşımak istediğiniz Steam klasörüne gidin. (Varsayılan olarak Windows’ta bu klasör C:\Programs (x86)\Steam olacaktır)
 3. SteamsApps, Userdata klasörleri ve Steam.exe dosyası dışındaki tüm klasörleri ve dosyaları silin.
 4. Tüm Steam klasörünü (kalan dosyalar) kesip istediğiniz yeni dizine yapıştırın. Örnek; E:\Games\Steam
 5. Yeni klasöre kopyalanan Steam.exe dosyası aracılığıyla Steam’i açın, işlemi tamamlamak için Steam güncellemesini saklayın ve hesabınıza giriş yapın.
 6. Yürütülebilir dosyanın kendisi silinen tüm dosyaları otomatik olarak geri getirecektir.

Bu işlemlerle birlikte tüm Steam klasörünün taşınması söz konusudur. Kütüphanedeki başlık sayfasından önceden yüklenmiş olan oyunların dosyalarının bütünlüğünü kontrol edin. Şu anda her şey hazırdır. Gelecekteki tüm içerik yeni Steam klasörüne taşınacaktır.

Taşırken Hata Olursa…

Steam oyun klasörü değiştirme işlemi yapılırken veya uygulamayı başlatırken herhangi bir hata oluşursa, SteamApps klasörünü yeni klasörden ikinci bir konuma kopyalayın ve Steam’i bilgisayarınızdan tamamen kaldırın.

Ardından, yeni konumu seçerek Steam’i yeniden yükleyin ve yeni kurulumdaki SteamApps klasörünü daha önce kopyalanmış olan eskisiyle değiştirin. İşlemi tamamlamak için oyun dosyalarının bütünlüğünü kontrol edin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close