Starbucks Bardak Boyları

ecan system EBYw starbucks bardak boylarinin isimleri

Dünyaca ünlü, neredeyse herkes tarafından bilinen kahve dükkanlarından biri olan Starbucks’da 3 farklı bardak boyu bulunmakta. Bu bardak boyları Türkçe ya da İngilizce olarak değil; yalnızca İtalyanca isimler ile adlandırılmakta.
Bu bardakların isimlerinin İtalyanca olmasının elbette ki önemli bir sebebi var. Fakat biz bu sebeplere değinmeden hemen önce, Starbucks bardak boylarına değinelim…

Starbucks Bardak Boyları Nelerdir ?

Starbucks’ta üç farklı kahve bardak boyu olduğunu belirtmiştik. Bu bardakların en küçüğü Tall, orta boy olan Grande ve en büyük boy ise Venti olarak adlandırılıyor. İngilizce bilen ya da kelimelere aşina olanlar bu durumu direkt garipser. Zira Tall, uzun demektir fakat Starbucks, en küçük bardağında bu ismi kullanmakta. Gelin hep beraber bunun sebebine değinelim.

Starbucks’ın yeni yaygınlaştığı dönemler yani 90’lı yılların henüz ortasındayken; Starbucks menülerinde yalnızca 3 farklı bardak boyu yer alıyordu. Bu menüde yer alan bardaklar; Short – Tall – Grande ismindeydi. Short en küçük boydaki bardağı ifade ederken, Tall orta boyu Grande ise büyük boy bardakları ifade etmekteydi. Fakat bu bardakların ve boyların arasına kısa bir süre sonra Venti isimli yeni bir bardak boyu çıktı. Ventinin çıkışı; tüm sıralamayı değiştirdi ve Venti menüye eklenince; Starbucks dört farklı boyda bardağın çok fazla olduğuna karar verdi. Bu sayede de short menü içerisinden çıkarıldığında ise Tall küçük boy bardakları ifade etmek için kullanılmaya başlandı.

Starbucks Bardakları

Starbucks bardakları her ne kadar 3 farklı boyutta olsa da; isteğinize bağlı olarak baristaya belirttiğiniz tekdirde, Tall isimli bardağın bir boy daha küçüğü ile kahve alabilmektesiniz. Bunun yanı sıra, samimiyet ile belirtebiliriz ki, bardaklar arasında her ne kadar büyük bir boy farkı görünüyor gibi algılansa da; her boy esasında bir birinden çok da az bir fark ile büyük ya da küçüktür. Bu nedenle en avantajlı bardak; Grande isimli, orta boyuttaki bardak olacaktır. Orta boy bardak olan Grande ile en avantajlı fiyat ile kahve satın alabilir, diğer boylara nazaran çok daha avantajlı içebilirisiniz.

pin

Bir önceki yazımız olan MasterChef Türkiye 2020 Yeni Sezon Başvuruları Açıldı başlıklı makalemizde MasterChef Türkiye 2020 Başvuruları Başladı, MasterChef Türkiye 2020 Yeni Sezon Ne Zaman? ve MasterChef Türkiye Yeni Sezon Ne Zaman? hakkında bilgiler verilmektedir.