Siyaset Bilimi Nedir? Siyaset Bilimi Alt Dalları (1948 Paris)

Siyaset Bilimi Nedir? Alt Dalları - Çalışma ve Meslek Alanları Nelerdir?
Google Haberlere Abone Ol

Siyaset Bilimi nedir sorusu haricinde 1948’de Paris’de düzenlenen toplantıda temel alınan Siyaset Bilimi alanları yani alt dalları nelerdir? Ve çalışma alanları nelerdir?

Siyasi fikirleri, pratiklerini inceleyen, sistemler ve bu sistemlerin politik davranışlarını araştırarak bulgu oluşturan bilim dalına Siyaset Bilimi, patoloji ya da politik bilim denir. İlgi alanı olarak siyaset felsefesi ile aynı düzlemde görünse bile siyaset bilimi; siyaset felsefesinin ideal olanı arayışına karşın, olması gerekeni koşullar çerçevesinde araştırır.

 Siyaset bilimine dair ilk eser ve arttırmaları Antik Yunan’da görebiliriz. Ünlü düşünür Aristoteles toplum ve idari yapıları gözlemleyerek Politika adlı eseri oluşturmuştur. Uzun çağlar sonra İbn Haldun; devlet ve iktidar kavramlarını bilimsel bir yolla incelemiş üretim biçimleri üzerine araştırma yapmıştır. Toplumların ve devletlerin zayıflamasında asabiyetin büyük etkisi olduğunu öne sürmüş ve asabiyetin devletler için en büyük yıkım nedeni olduğunu belirlemiştir.

 İtalyan Rönesans hareketinin önemli isimlerinden, düşünür Machavelli’nin Prens adlı eseri, bu alanda temel kaynaklar arasında gösterilmektedir. Machavelli eserinde; iktidarın korunması ile ilgili sorunu ahlaki veya dinsel kaygıları dikkate almadan kendi başına inceledi. 19. Yüzyılda sosyoloji kavramının oluşumuyla, siyaset bilimine dair araştırmalar çoğalmıştır. Bu alana en önemli katkıları; Fransız araştırmacı Auguste Comte yapmıştır.

 1945 sonrasında A.B.D. de ortaya çıkan davranışçı devrime kadar, siyaset bilimi altında siyaset felsefesi araştırmaları yapılmaktaydı. Bu tarihsel değişimden sonra Siyaset biliminin çağdaş amacı; iktidar, otorite ve güce ait hareketler, kurumlar ve ilişkilerdir. Siyaset Bilimi Nedir sorusunun çağdaş kapsamını, temel konularının belirlenme süreci UNESCO’ya göre 1948’de Paris‘te düzenlenen bir toplantıyla dört temel alan ile belirlenmiştir.

Siyaset Bilimi (1948 Paris) Temal Alanları;

 • Siyaset teorisi.
 • Siyasal kurumlar.
 • Siyasal güç ve toplumsal katmanlar.
 • Uluslararası İlişkiler olarak belirtilmiştir.

Bu bilimi kapsayan ve ilişkide olduğu birçok alan vardır. Sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji, antropoloji, hukuk ve ekonomi aktif biçimde Siyaset kavramını sorgulayan alanda yer almaktadır.

Siyaset Biliminin Çalışma ve Meslek Alanları

Siyaset bilimi çalışma alanları aşağıdaki liste gibidir;

 • Karşılaştırmalı siyaset
 • Siyasi kurumlar
 • Siyasi ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Toplum yönetimi
 • Siyaset felsefesi
 • Siyasi psikoloji
 • İdeoloji teorisi olarak sıralayabiliriz.
Siyaset Bilimi Nedir? Alt Dalları - Çalışma ve Meslek Alanları Nelerdir?
Siyaset Bilimi Nedir? Alt Dalları – Çalışma ve Meslek Alanları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close