Sıhhat Bakanlığından Kovid-19 salgını devrinde hamile takibi rehberi

sihhat bakanligindan kovid 19 salgini devrinde hamile takibi rehberi
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken Türkiye …

bedava bitcoin kazan

ANKARA (AA) – Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken Türkiye’de her ne kadar olay sayıları belli bir düzeyde denetim altına alınsa da sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu üzere özellikle damlacık yolu ile bulaşan teneffüs yolu hastalıklarının görülme sıklığında artış bekleniyor.

Bu nedenle, Kovid-19 Bilimsel Müracaat Konseyi, Ankara Kent Hastanesi ile Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinden akademisyenler, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği, Perinatoloji Uzmanları Derneği ve Türk Perinatoloji Derneğinin katkılarıyla “solunum sistemi hastalıklarının yaygın olduğu dönemde hamilelerin yönetimi”ne yönelik rehber hazırlandı.

“Kovid-19 (SARS-CoV-2 enfeksiyonu) Teneffüs Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sıhhat Kuruluşlarında Hamile Takibi” rehberi, Bakanlığın Kovid-19’a ait bilgilerin yer aldığı internet sayfasında yayımlandı.

Gebelikte yaşanan kalp ve teneffüs sistemi ile immün sisteme ilişkin kimi fizyolojik değişiklikler, hamileleri birebir vakitte genel olarak enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getiriyor.

Hormonal değişikliklerin tesiri ile hücresel immün cevabın baskılanması da enfeksiyonlarına karşı hassaslığı artırıyor.

Her ne kadar gebelik döneminde teneffüs yolu enfeksiyonları olağandan fazla görülmese de meydana gelen fizyolojik değişikliklere bağlı “morbidite (hastalık hali) ve mortalite (ölüm oranı)” ihtimali artıyor.

Ayrıyeten, hamileler ile olağan popülasyon karşılaştırıldığında influenza enfeksiyonu nedeniyle hamilelerin 6,8 kat daha fazla hastaneye başvurduğu ve ağır bakım gereksiniminin ise 6,5 kat daha fazla olduğu bildiriliyor.

Tıpkı yaştaki hamile olmayan bireylerle karşılaştırıldığında ise gebelik, Kovid-19’un klinik seyrini kötüleştirebiliyor. Lakin SARS-CoV ve MERS-CoV ile kıyaslandığında Kovid-19 hamilelerde daha az morbiditeye neden oluyor.

Bu kapsamda hazırlanan rehber, bu dönemde gebelik izlemlerinin nasıl yapılacağı, gebelikte viral teneffüs yolu enfeksiyonlarının yönetimi, hastaneye yatış kriterleri, takip ve tedavi önerileri, doğum biçimi ve doğum sonrası takip mevzularında bilgiler içeriyor.

Rehbere, “https://covid19.saglik.gov.tr/TR-75284/covid-19-solunum-sistemi-hastaliklarinin-yaygin-oldugu-donemde-saglik-kuruluslarinda-gebe-takibi.html” adresinden ulaşılabilecek.

Ankara haberleri ve Sıhhat kategorisinde yer alan Sıhhat Bakanlığından Kovid-19 salgını periyodunda hamile takibi rehberi haberini okudunuz.

Yazar: Yıldız Nevin Gündoğmuş, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Özüm Onur

Bir önceki yazımız olan Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında herkese fiyatsız fidan verilecek başlıklı makalemizde Ağaçlandırma, Fidan ve Orman hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe