Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 İş Modeli Fikri 2020

Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 İş Modeli Fikri
Google Haberlere Abone Ol

Türkiye’de girişimciliğin önünü kapatan en büyük faktör; sermayedir. Günümüzde, hayalini kurduğu mesleği sermayesiz para kazanarak devam etmek isteyipte yapamayan bir çok insan bulunmaktadır. Türkiye’de çoğu insan, kendi iş yerini açmak istiyor. Fakat, yeterli sermayeye sahip olmadığı için başarılı olamıyor. Eğer siz de kendi işinizi yapmak istiyorsanız; öncelikle sermaye kullanmadan para kazanabileceğiniz, iş ilanlarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bu sayede, güçlü bir ek elir elde etme imkanınız olacaktır. Eğer, yetersiz sermaye yüzünden kendi işinize sahip olamıyorsanız; ek elir elde etmeniz, birikim yapmanızı sağlar. Bu sayede dilediğiniz mesleği rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat, yeterli bütçeye ulaşmadan, yeni bir işe atılırsanız; başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Son zamanlara bazı meslek grupları, oldukça ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu meslek gruplarından bazıları, ev hizmetleri yapmak, içerik üretmek ve bazı öğrencilere belirli alanlarda ders vermektir. Sadece bununla da kalmayıp, teslimat, müşteri  hizmetleri, satış ya da danışmanlık yapmak gibi bazı meslek grupları oldukça ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu meslek gruplarından bazılarını, evinizde freelancer olarakta yapabilmeniz mümkündür. Bunun için; öncelikli olarak, hanhi mesleğe yatkın olduğunuzu ya da hangi alanda başarılı olduğunuzu belirlemeniz gerekir.

Örneğin; tarih, coğrafya, matematik, türkçe,edebiyat ya da ingilizce gibi bölümleri okuyorsanız; bazı öğrencilere özel der verme imkanınız olacaktır. Bu durum; oldukça güzel bir ek gelir elde etmenize de olanak sağlayacaktır. Sosyal medya yaygınlaştıkça; freelancer işler de oldukça çoğalmaya başlamıştır.

Bu tarz işler; çalışan ve bir mesleği olan, insanlar tarafından da tercih edilmektedir. Genellikle; kendine iş yeri açmak isteyen insanlar, evden freelancer işler yaparak sermaye kazanmaya çalışır. Bu makalemizde ise; daha kolay ek gelir elde edebilmek isteyen kişilere; sermayesiz para kazanmak için 7 fikir derledik.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak

Çoğu insan, belirli bir sermayeye sahip olmadan satış yapamayacağını düşünür. Fakat herhangi bir sermayeniz olmadan da, satış yapabilmeniz mümkündür. İnternetin bu kadar gelişmesiyle birlikte, sermayesiz para kazanmakta oldukça kolay bir hale gelmiştir. Ek gelir elde etmek isteyen kişiler, öncelikle sosyal medya platformlarına başvuruda bulunmaya başlamıştır.

Bazı büyük firmalar, internet üzerinden satış yapabilecek kişilere ihtiyaç duymaktadır. Eğer, halkla ilişkilerinize ve internet kullanma becerilerinize güveniyorsanız; bu tarz şirketleri araştırmanız size fayda sağlayacaktır. Eğer ki; kendi kişisel becerilerinize güveniyorsanız;  bu mesleği hiç sermaye kullanmadan olduça rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Özellikle de büyük şirketler, sosyal medya satışlarını online olarak takip edecek, bazı kişilere iş imkanı tanımaktadır. Bu satışları; evinizden online olarakta oldukça rahat bir şekilde yürütebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sitenin içeriğini, güzel bir doğru bir şekilde kavramaktır. Aynı zamanda; müşteri portföyünü doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Satış yaparken ki üslubunuz müşteri açısından çok önemlidir.

Diksyonunuza ve satış gücünüze eminseniz; sermaye açısından satış temsilciliği doğru bir meslek olacaktır. Bu mesleği, ek iş olarak yapmanız; güzel bir ek gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sayede; hayallerinizde ki mesleğe daha kolay bir şekilde kavuşabilmeniz mümkündür.

Özel Ders Vererek İnternetten Para Kazan
Özel Ders Vererek İnternetten Para Kazan

Özel Ders Vermek

Belirli bir kategoride online ders satabilirsiniz, udemy.com gibi platformlar aracılığı ile alanında iyi olduğunuz konular üzerinden online ders hazırlayarak hedef kitlenizdeki öğrencilere ulaşabilirsiniz. Öğrencilere ders vermek, Türkiye’de en çok tercih edilen meslek gruplarından bir tanesidir. Sermayesiz ek gelir elde edebilmek için, en sık tercih edilen ve aynı zamanda da, oldukça  rahat bir meslek grubudur.

Genellikle öğretmenlik okuyan öğrenciler; ek gelir elde etmek için özel ders vermeyi tercih ederler.  Temel konularda ya da yabancı dil öğrenmek için, günümüzde özel öğretmen arayışı oldukça fazladır. Bu yüzden de, ders veren kişiler; ilan açarak, öğrencilerin kendi evinde ya da oturdukları evlerinde ders vermeyi tercih etmektedir.

Belirli bir kuruma bağlı çalışıyorsanız;  bazı özel kurumlarda;  saat ücretli bir şekilde, özel ders vermeye devam edilmeniz ise, mümkündür.Bu mesleği internet üzerinden, online olarakta yapabilmeniz mümkündür. Bu meslek grubu için kurulmuş, bazı siteler mevcuttur.

Özel Ders Vererek Ek Gelir Elde Edin
Özel Ders Vererek Ek Gelir Elde Edin

Bu meslek grubunu yapabilmek için; o işin bölümünü okumuş olmanıza gerek yoktur. Uzmanlaştığınız konularda ders verebilirsiniz. Örneğin; yabancı dil derslerinde bu dilin, lisansından mezun olma zorunluluğunuz yoktur. Durumunuzu belirttiğiniz takdirde, sizden özel ders alıp almamak kişinin kendi tercihidir.

Genel olarak mesleğine başlayan öğretmenler ve ek gelir elde etmek isteyen, ilgili bölümün öğrencileri; bu işi fazlasıyla tercih etmektedir. Aynı zamanda; özel eğitim öğretmenliği de çok fazla yayınlaşmıştır. Özel öğrencilere, rehabilitasyon sağlayan uygulamalara da yer verebilirsiniz.

Bu meslek grubu, hem öğrencilere yardım etmenizi ve destek olmanızı sağlar, hem de sizin  ek gelir elde etmenizi sağlar. Kendi iş yerine sahip olmak isteyen eğitimciler; özel ders vermeyi çok fazla tercih eder. Bu sayede; kendi iş yerine sahip olabilecek bir sermayayi kazanmaları mümkündür.

Danışmanlık

Herhangi bir alanda, uzmanlaştığınızı düşünüyorsanız; danışmanlık yapmbilmeniz mümkündür. Danışmanlık, sermayesiz ek gelir elde etme konusunda, oldukça sık tercih edilen meslek grupları arasındadır. Danışmanlık yaparken, en önemli faktörlerden bir tanesi de; insanların sizi tanıyor olması olacaktır. Bu nedenle, mesleğe ilk başladığınız zaman, bir miktar zorlanabilirsiniz.

Bu meslekte başarılı olabilmek için; biraz zamana ihtiyacınız vardır. Zamanla, müşteriler sizi tanıyacak ve güvenmeye başlayacaktır. Bu sayede ise; danışmanlık talepleriniz artış gösterecektir. Bu meslek grubunu yapabilmek için; öncelikli olarak müşterilerle olan diyologlarınıza oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda, üslübunuz oldukça önemli bir faktördür. Sizden istenilen konu üzerine yaptığınız, detaylı araştırmalar; sizi bu meslekte ileriye taşıyacaktır. Danışmanlarınıza bilgi vermeden önce; konu ile ilgili bir donanıma sahip olmanız gerekir. Bu sayede; danışan kişilerin takdirini kazanırsınız. Bu durum ise; yeniden sizi tercih etmelerini sağlar.

Danışmanlık işi, freelancer olarakta faaliyet göstermeye devam etmektedir. Bazı internet siteleri, sosyal medya ve iş ilanlarından takip ederek, danışmanlık vermeniz mümkündür. Bu sayede, oldukça iyi bir ek elir elde edebilmeniz oldukça mümkündür.

Ev Hizmetleri Yapmak

Bu meslek grubunun altarnetifi olduça fazladır. Özellikle de; ev hanımları, sermayesiz ek gelir elde etmek için, ev hizmetlerini tercih etmektedir. Bu meslek grubu; ev temizliği, yemek yapmak ya da çocuk bakıcılığı olarak çeşitlendirilebilir.

Teslimat Yapmak

Son zamanlar, teslimat alanında çalışmak oldukça yaygınlaşmıştır. Bu alanda hizmet veren birçok şirket vardır. Bu şirketler özellikle de İstanbul’da oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Teslimat yapabilmek için; ehliyetinizin olması yeterli olacaktır.

Müşteri Hizmetlerinde Çalışarak Para Kazan
Müşteri Hizmetlerinde Çalışarak Para Kazan

Müşteri Hizmetleri

Türkiye’de sermayesiz ek elir elde etmek için; müşteri hizmetlerine başvuruda bulunan, onlarca kişi vardır. Bu meslek oldukça hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Hemen hemen bütün firmalarda, müşteri hizmetlerine yönelil iş ilanları bulmanız, oldukça mümkündür. Bu alanda, yabancı dil bilmeniz size çok büyük bir destek sağlayacaktır. Bu alanda yapılan başvuruların çoğu, olumlu bir şekilde sonuçlanmaya devam etmektedir. Bu yüzden de en sık tercih edilen meslek gruplarından bir tanesidir.

İçerik Üreterek Para Kazan
İçerik Üreterek Para Kazan

İçerik Üretimi Yapmak

Kolay bir şekilde, sermayiz ek elir elde etmek için; genellikle içerik üreticiliği tercih edilmektedir. Yazı yazmayı seviyor ve Hayal gücünüze güveniyorsanız, bu meslekte oldukça başarılı olabilirsiniz. İçerik üreticiliğini, freelancer olarakta sürdürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evden Ek İş Ne Yapabilirim? İlanları ve Fırsatları başlıklı makalemizde evden ek iş, evden ek iş fikirleri ve evden ek iş fırsatları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe