Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

ecan system vFM3 senet nedir 1570378932

Senet, mevcut bir borcun ödenmesini garanti altına almak için oluşturulan evrak olarak tanımlanabilir. Borç sahibi, teminat olabilmesi için alacak sahibine senet verir. Senetler, imza atıldıktan sonra resmi belge olurlar. Bu nedenle senetler, oldukça önemlidir. Senedin oluşturabilmesi için, borçlu ve alacaklı şahısların olması yeterli ve şarttır. Bir alacak senedinin oluşturulabilmesi için 3. Bir şahsa ihtiyaç duyulmamaktadır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet, yasal bir evrak olarak sayılmaktadır. Bu neden ile ödenmemesi gibi durumlarda alacaklı, hukuksal yollara başvurabilir. Örnek vermek gerekirse; bir senet ödeme tarihi geldiğinde; borçlu olan kişi senet ödemesini yapmamakta ısrar ediyorsa şayet; alacaklı kişi avukata başvuru yapabilir. Bu sayede avukat gereken tüm evrakları ayarlayarak; işlemlerin ardından bir icra takibine başvuru yapar.

İcra takibinin işleme konulması ya da başlatılması kişilerin isteklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bazı alacaklılar standart işlemlerden farklı olarak; öncelikle borçlu kişi ile iletişim haline geçerek; senet tutarının ödenmesini talep ederler. Bunun ardından herhangi bir sonuca varamayan alacaklı, icraya başvurabilir. Bazı alacaklılar ise, borçlu ile herhangi bir şekilde iletişim halline geçmeden direkt olarak adli makamlara başvuru yapar. Bu sebeple de senet borcu çok önemli bir borçtur ve ödenmesi mutlaka gereklidir. Aksi durumlarda; icra söz konusu olabilir.

Senet Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Senet borcu var olan fakat bu borcu ödemeyen kişilerin; mahkeme yolu ile icra yoluyla taşınmaz olarak belirlenen malları haczedilebilir. Fakat borçlu kişi icra ya da haciz işlemlerini durdurarak; var olan borcunu kısa bir zaman zarfı içerisinde ödeyeceğini bildirir ve bunun ardından belirttiği süre içerisinde borcunu ödeyemezse; borçlu kişi hapis cezası alabilir.
Bunun dışında herhangi bir senet borcu, borç sahibinin hapise girmesine neden olmaz. Adli makamların ve yasalar gereği; hiç kimse var olan senet borcu nedeni ile hapis cezasına çarptırılamaz. Yalnızca borcunu ödeme tahadütü veren kişiler; belirttikleri tarihte ödeme yapmadıklarında hapis cezasına çarptırılırlar. Hapis cezasının süresi ise borç miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

pin

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Nedir ? Ekonomi Alanları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ekonomi Nedir, Ekonomide Emek Nedir ve Ekonomide İhtiyaç Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.