Sef Link Yapısı Nedir – Nasıl Yapılır? – SEO Dersleri

Sef Link Yapısı Nedir - Nasıl Yapılır? - SEO Dersleri

Sef link yapısı nedir gibi seo dersinin giriş yapacak olursak açılımı Search Engine Friendly olan bu yapı kısaca arama motoru dostu link yapısıdır. Özellikle Google bu yapıyı son derece önemli bulmaktadır. Çeşitli seo çalışmalarınızı doğru bir şekilde yaptıktan sonra siteniz merdivenleri çıkmaya başlayacaktır. Sef link ile merdivenleri çıkmaya başlayan sitenizi merdivenin zirvesine çıkarmanız mümkündür.

Sitenizde ki seo çalışmaları bittikten sonra siteniz üst sıralara yerleşmiş olacaktır hemen hemen rakipleriniz ile aynı sırada sayılacaksınız. Bu durumda rakip firmalardan bir adım öne geçmek için detaylara daha fazla yoğunlaşmanız gerekmektedir. Çok küçük görünen detaylar sizi rakip sitelerden ayırmak için büyük farklar yaratabilir. Ve tam da bu noktada sef link araya girer, sef link belki de bu önemsiz gibi görünen fakat sıralamanızı etkileyecek küçük bir detaydır denilebilir.

Peki, Sef Link Yapısı Nedir

Eğer sef link sizin için önem arz ediyorsa yapmanız gereken şey SEF LİNK teriminin anlamına dikkat etmek. Arama motoru dostu link yapısı. Örneğin eğer konunuz, sef link nedir? İse Linkiniz, siteadresi.com/=p?5326 veya siteadresi.com/index.php?kategori=3-seflink-html şeklinde karışık olmamalıdır.

Daha basit bir yoldan anlatmak gerekirse bizim bilmediğimiz bir yol tarifini herhangi birinden istediğimiz gibi yani ‘Pardon X durağı nerede acaba? ‘ cümlesi gibi Google’da sizden URL yol tarifi istiyor. Ve bu tarifi en basit şekilde yapmanızı istiyor. Eğer anlaşılır ve basit bir şekilde Google’a bu tarifi yapmazsanız Google diğer sitelerin URL sine daha fazla önem verecektir ve bu da sizin sitenizin sıralamada sonlarda kalmasına neden olacaktır.

Sef link yapısının tek bir doğru yolu yoktur. Farklı farklı birkaç tane doğru yolu vardır. Fakat aramalarda ve araştırmalarda da göreceğiniz gibi hiçbiri karma karışık değildir. Hepsinin yol tarifi gayet açıktır ve link ile o esnada nereye, hangi siteye baktığınızı anlayabilirsiniz.

Sef Link Nasıl Yapılır?

Sef linki nasıl yapılır derseniz, anlatacağım yöntem .htaccess dosyası üzerinden servera vereceğimiz komutlar ile olacak.  Aşağıda iki adet örnek link mevcut, ilki sef link yapısı olmayan hali, ikincisi sef link yapısını .htaccess üzerinden yaptıktan sonraki görünecek halidir.


https://www.niburya.com/?p=144.html
https://www.niburya.com/sef-link-yapisi-nedir-seo-dersleri/

Sizinde gördüğünüz gibi iki linki arasındaki fark ilkinde harflerin yani yazdığımız konu başlığının olmamasıdır. Linkimizde başlığımızın olmaması hem kullanıcılarımızı sitede istediğiniz bilginin olduğunu gösterememek gibi etkisi hemde  google sıralaması tarafında çok büyük etkisi vardır. Başlıkta anahtar kelimelerimiz olduğundan google aramalarında linkimizde anahtar kelime olmayışı büyük eksiktir.

Gelelim yapım aşamasına, ilk önce basit bir fonksiyon oluşturarak başlığı urlye çevirmesini isteyeceğiz, tabi link yapısında ” ‘Ç‘, ‘Ş‘, ‘Ğ‘, ‘Ü‘, ‘İ‘, ‘Ö‘, ‘ç‘, ‘ş‘, ‘ğ‘, ‘ü‘, ‘ö‘ ”  gibi Türkçe karakterler desteklenmediğinden bunları sef link yapısına uygun karakterlere dönüştürmemiz gerekiyor. İlgili sef link yapısı php kodu fonksiyonu aşağıdadır.

function seo_link($bas)
{
	$bas = str_replace(array(""","'"), NULL, $bas);
	$bul = array('Ç', 'Ş', 'Ğ', 'Ü', 'İ', 'Ö', 'ç', 'ş', 'ğ', 'ü', 'ö', 'ı', '-');
	$yap = array('c', 's', 'g', 'u', 'i', 'o', 'c', 's', 'g', 'u', 'o', 'i', ' ');
	$perma = strtolower(str_replace($bul, $yap, $bas));
	$perma = preg_replace("@[^A-Za-z0-9\-_]@i", ' ', $perma);
	$perma = trim(preg_replace('/\s+/',' ', $perma));
	$perma = str_replace(' ', '-', $perma);
	return $perma;
}

Sonrasında yayınlamış olduğumuz yazıdaki başlığı kullanarak fonksiyonumuza bu veriyi gönderiyoruz.


$baslik = "Sef Link Yapısı Nedir - SEO Dersleri";
$SeoURL = seo_link($baslik);
// Sonuç : sef-link-yapisi-nedir-seo-dersleri

Sef link yapısı için PHP fonksiyon kullanımı bu şekildedir, nacizane tavsiyemiz URL adresini veritabanınızda seflink gibi veya istediğiniz bir tablo alanın da tutmanızdır bu şekilde daha rahat olur. Sonra veritabanında tabloda verileri tuttuğunuzu düşünüyorum şimdi bu aşamada bu bilgileri nasıl kullanacağımıza bakalım.

< a href="sef-link-yapisi-nedir-seo-dersleri.html">Sef Link Yapısı Nedir - SEO Dersleri

Sef Link Htacces Kodu

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^([a-zA-Z0-9_-]+).html$ post.php?sef=$1 [L,NC]

Bu kod ile .htaccess kullanımını başlattık, RewriteRule için kural yazdık. ^([a-zA-Z0-9_-]+)-(.*?) büyük, küçük, rakam, – olur dedik. sonra yazı sonu için .html ile bittiğini belirttik. Daha sonra ise post.php sayfamız bizim yazı sayfamız oluyor. (bu post.php kısımı sizin scriptinizde belirlediğiniz alana göre değişiklik gösterebilir) Yazıya tıklandığındaysa her sayfada bu sayfaya başlığındaki linki dönüştürerek yönlendireceğiz ve bu sayfa bizim yazı sayfamız olucak. Devamında sef=$1 burada ise gönderdiğimiz değeri belirtiyoruz biz buraya bir değer gönderdik gönderdiğimiz değer sef-link-yapisi-nedir-seo-dersleri bu değeri get parametresini kullanarak ilettik.

Adresimize tıkladık sonra yazımız açıldı ve muhtemelen boş yazı göreceksiniz, çünkü bu link için bir şey eklenmedi, biz daha önce eklediğimiz sayfalar, yazılar için link yapısının içeriğini değiştirmek istiyoruz sadece bunun içinse gönderdiğimiz sef link adresini alıp karşılaştırmak zorundayız.

$Seo = $_GET["sef"];  // Seo Adresimizi $Seo isimli değişkene atadık.

Daha sonra aldığımız değeri veritabanından sorgulatarak ilgili adresimize ait içeriğimizi sef link yapısı ile gösterebiliriz.

pin

Bir önceki yazımız olan Windows 10 USB ile Kurulum Rehberi ve Gerekli .iso Dosyası başlıklı makalemizde windows 10 etkinleştirme, windows 10 format ve windows 10 güncelleme hakkında bilgiler verilmektedir.