SabancıDX Nedir? Hedefleri Nelerdir? (Röportaj)

abancıDX'in Genel Müdürü Burak Aydın
Google Haberlere Abone Ol

Girişimcilik ve teknoloji odaklı içeriklerin paylaşıldığı, E-Girişim YouTube kanalında SabancDX röportaj videosunu sizler için makale olarak yazdık, E-Girişim YouTube Videosuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 2019 yılının sonuna doğru Sabancı Holding kendi dijital kampüsünü açtı, ismi SabancıDX. Biz de SabancıDX’in Genel Müdürü Burak Aydın ile bir röportajı ve Ofis turu aşağıdan okuyabilir, ya da aşağıda linkini vermiş olduğumuz e-girişim youtube kanalından izleyebilirsiniz.

SabancıDX Nedir? Hedefleri Nelerdir?

SabancıDX’in adresine yer verdiğimiz, beraberinde SabancıDX Staj imkanları, SabancıDX start-up kariyer iş imkanları gibi konulara değinilen SabancıDX’in kuruluş hikayesi aslında yeni neslin sabancısına uygun olan yeni start-up gibi çalışan, daha çevik dönüşüm merkezi alan bir şirket olarak kurmak hayali ile başladık.

SabancıDX’te burada Sabancı Holding ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde Türkiye’deki dijital dönüşüm ihtiyaçlarınıza hitap eden bir şirket kurmak vizyonuyla yola çıkıldı. İsmimizdeki X’in özel bir anlamı var aslında. X teknoloji dünyasında bilinmeyeni keşfetmek üzerine kurulan bir şirket olduğumuzu temsil ediyor. X bugün için “Analitik” veya “Siber Güvenlik” yarın için “Kuantum Teknolojileri” veya blockchain’de Keşfedilmemiş birçok başlık altında alanlar olabilir bunları keşfetmek.

abancıDX'in Genel Müdürü Burak Aydın
abancıDX’in Genel Müdürü Burak Aydın

Dolayısıyla SabancıDX’in varlık sebebi aslında yeni nesil teknolojilerle değer yaratmak üzere kurulması. SabancıDX’te ki X’i bir kaç anlamda kullanıyoruz. X hem bilinmeyeni keşfetmek hem de bilinmeyenle beraber değer yaratma, yani bir çarpan etkisi yaratma üzerine de kurulduğumuz da söyleyebiliriz. Çünkü teknolojinin varlık amacı aslında değer yaratmak, iş dünyasında değer üretmek, birçok dönüşüm projesi veya birçok teknoloji bazlı proje teknoloji için teknoloji gibi algılanıyor ve öyle görünüyor.

Dünyadaki büyük dönüşüm hikayelerinin başarısızlık noktaları da aslında sadece salt teknoloji dönüşümü yapıldığında gözümüze çarpıyor, dolayısıyla buranın varlık sebebi dijital ve Analitik yetkinliklerini kullanarak değer yaratma iş dünyası için değer yaratmak ve üretmek.

Burada tabi ki iş dünyasının Sabancı Holding Grup şirketlerine öncelikli olarak bakıyoruz ve oranın dönüşümü bizim için önemli ama Sabancı Holding’in kurulduğu günden itibaren Misyonu Türkiye’deki sanayileşmeye endüstrileşme liderlik etme ve bu anlamda ilklere imza atma dolayısıyla SabancıDX’in de Sabancı Grup şirketleri dışında dönüşüme katkı sağlama, liderlik etme gibi vizyonları var.

Aynı zamanda aslında burayı ne Sabancı Holding içine ne de sadece Türkiye’deki şirketleri hizmet etmek için kurduk, kuruluşun en önemli amaçlarından biri de Türkiye’nin teknoloji ihracatında katkıda bulunabilecek bir şirket inşa etmek. Burada Türkiye’de teknoloji alanında, yazılım alanlarında çok iyi mühendislerin yetiştiğini biliyoruz. Sabancı Holding bünyesinde birçok farklı Grup şirketlerinde de görev alan iyi mühendislerimiz mevcut.

Bizde SabancıDX’te ile yurt dışına ihracat yapabilen, geliştirdiği yazılım ve hizmetler ile bir şirket kurduk. Özellikle birkaç farklı alana odaklanıyoruz, odak alanlarımız nedir? Odak olanlarımız İleri Veri Analitiği, Yapay Zeka, Siber Güvenlik, Nesnelerin İnterneti ki 5G’nin gelmesi ile beraber buradaki hızın çok ciddi oranda artacağını düşünüyoruz ve blokchain teknolojileriyle bunlar ana akslar.

Ana akslara ulaşmak için teknolojinin temel hizmetlerinin de bizim sağlıyor olmamız lazım, nedir bu? “Büyük Dönüşüm Projeleri” beraberinde “ASP Tabanlı Dönüşüm Projeleri” ve “Siber Güvenliğin Temel Hizmetleri” sonrasında “Çoklu Bulut Teknolojileri” sonrasında “Multicloud” hizmetlerini de biz buradan sağlıyoruz ki yanında “Data Center” hizmetlerinde sağlıyoruz.

Burası Aslında şimdi İçinde bulunduğumuz SabancıDX kampüsünü biz yaklaşık 8 9 ay önce faaliyete aldık, kampüs’ün varoluş amacı aslında grup şirketleri için, akademi dünyası için, start-up’lar Için bir üs yaratmak.

Biz buraya aslında bir miktar silikon vadisi’nin minyatür bir örneği olarak konumlandırıyoruz. Bugün silikon vadisi’nin dünyada başarılı olmasının sebebi aslında büyük şirketlerin, start-up’ların, akademi dünyasının, girişimcilerin yan yana bir değer üretmesi, bir eko sistemi paylaşmasından yola çıktığı için başarılı oldu.

Bizde 15 dönüm arazide Sabancı Üniversitesi ve diğer üniversitelere açık bir kampüs, içinde bulunduğumuz hangar da bir start-up bir buluşma noktası olsun diye kurduk, aynı zamanda bizim teknoloji üstümüzde burası. Dolayısıyla burada Akademi Dünyası, Sabancı Grup Şirketleri, biz SabancıDX ve Start Up lar beraber çalışıruz.

Nasıl bir ortamda beraber çalışıyoruz? Kampüs ortamında beraber çalışıyoruz, SabancıDX’in merkeze aldığı dönüşüm noktalarından biri de ecel-dönüşüm, çevik-dönüşüm, Dolayısıyla burada projeleri merkeze alıp, belirli hızda koşup, hedeflere ulaşmayı odak alanımıza aldık, bütün projeleri aynı mantıkla ele alıyoruz.

SabancıDX
SabancıDX

Ben şeye çok inanıyorum yani Türkiye’de ki büyük şirketlerin sorumluluğu start-up’ların elinden tutmak, onlarla beraber çalışıp değer üretmek, bu Türkiye’de biraz üzerinde çalışılması gereken bir konu, genelde yurt dışında özellikle gelişmiş pazarlarda Start-Up’lar da ki bilgi birikimi çok saygı görür ki bu böyle de olmalı.

Firmaların bakış açısı Türkiye’de gelişmiş pazarlardan biraz daha farklı, gelişmiş pazarlarda özellikle Amerika, Almanya, nordik ülkeleri, İngiltere, Fransa gibi ülkeler firmalarca start-up’ları büyümenin dinamosu olarak görüyorlar ve bilgi birikimlerini, kaptıkları değeri, teknoloji yetkinliklerini gibi konuları aslında merkeze alarak onlarla çalışmaya ve çalışmamaya karar veriyorlar ve çalıştıkları noktada mutlaka hizmetlerini karşılığını fazlasıyla veriyorlar.

Türkiye’de ise start-up’lar biraz daha yarattıkları değerle değil. Sahip olmadıkları geçmişle değerlendiriliyor! Start-up zaten yeni ne kadar referans projesi olabilir ki? kaç kişiden oluşabilir ki? İlla 25 kişiye geldmesimi gerekiyor start-up’ın… hayır tabi ki, yarattı teknoloji 3 kişi ile 5 kişi ile yapıyorsa ve bu bir değer üretiyorsa ve teknolojik yetkinliği yukarıdaysa kullanılabilinir.

Dolayısıyla büyük şirketlerin start-upları Türkiye’de mutlaka desteklemesi lazım. Bu hem manevi bir borç aslında Türkiye’deki eko sistemin yeşermesi için, hem de Arge bu tür kendisini belirli teknolojiye vakfetmiş küçük şirketlerden geliyor, bütün dünyada bu böyle oluyor, sadece ülkemizde değil bugün Amerikan ekonomisi start-up ekonomisi üzerinden inşa edilmiş vaziyette, küçücük ülkelerin start-uplar ile beraber dünyaya namzet şirketler çıkarttığını görüyoruz, işte Estonya gibi ülkelerin varlık sebeplerini start-uplara dayandırdığı’nın, Avrupa’yı oraya çekmek için çok ciddi programlar inşa ettiğini, işte Şili start-up programında bunlara örnek gösterilecek program var.

Hadi biraz SabancıDX’i dolaşalım.

E-Girişim Youtube Kanalı için tıklayabilirsiniz

  • SabancıDX Röportaj: 00:20
  • SabancıDX Ofis Turu: 07:27

Bir önceki yazımız olan Meslek Etiği İlkeleri Nedir? Etik Kavramları Nelerdir? başlıklı makalemizde etik kavramları nelerdir, etik kavramlarını açıklayınız ve meslek etiği ilkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe