Pompeii Harabelerinde İyi Korunmuş 2 İnsan Bedeni Bulundu

pompeii harabelerinde iyi korunmus 2 insan bedeni bulundu qMqadWRF
Google Haberlere Abone Ol

İtalyan Kültür Bakanlığı tarafından cumartesi günü yapılan bir açıklamada arkeologların, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu …

İtalyan Kültür Bakanlığı tarafından cumartesi günü yapılan bir açıklamada arkeologların, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu yıkılan antik Roma kenti Pompeii’de yanarak ölen iki erkek vücudunun inanılmaz düzgün korunmuş kalıntılarını keşfettiği duyuruldu.

Kalıntılar, antik Pompeii merkezinin 700 metre kuzeybatısındaki Civita Giuliana’da, büyük bir villa alanındaki bir yeraltı odasında bulundu. Pompeii yetkilileri, kurbanların Vezüv Dağı’ndaki birinci kül yağışından kurtulduklarını lakin sonraki sabah meydana gelen güçlü bir volkanik patlamaya yenik düştüğünü söyledi.

Kurbanlardan birinin statü sahibi, başkasıninsa onun kölesi olduğu düşünülüyor:

pompeii harabelerinde iyi korunmus 2 insan bedeni bulundu 0 eA3fViW9

Düzgün korunmuş kafatası kemiklerine ve dişlere bakıldığında kurbanlardan birinin 18-25 yaşları ortasında bir genç olduğunu kestirim eden araştırmacılar, bu cesedin omurgasında disk sıkışması olduğunu da tespit etti. Bu bulgudan yola çıkan arkeologlar, genç adamın ağır işlerde çalışan bir köle olduğu varsayımına ulaştı.

Arkeologlara nazaran daha yaşlı olan başka adam ise bilhassa göğüs bölgesinde sağlam kemik yapısına sahipti ve muhtemelen yüksek statü sahibiydi. Yetkililer, elleri göğsünde ve bacakları bükülü bir halde can veren bu adamın 30 – 40 yaşlarında olduğunu varsayım ederken, adamın yüz etrafında muhtemelen çökmüş tavanın kalıntıları olan beyaz boya modüllerinin bulunduğu da bildirildi.

pompeii harabelerinde iyi korunmus 2 insan bedeni bulundu 1

Her iki iskelet de antik Roma periyodunda ‘cryptoporticus’ olarak bilinen ve yapının üst katına çıkan bir yeraltı koridorunda bulundu. Pompeii’deki kazılardan sorumlu Profesör Massimo Osanna, iki kurbanın ölümcül kül, kaya ve zehirli gaz bulutlarından kaçmak için bu yeraltı bölgesinde sığınacak bir yer aradıklarını söyledi.

Kül katmanında kalan kumaş kıvrımlarından yola çıkılarak genç adamın muhtemelen yünden yapılmış kısa ve kıvrımlı bir tunik giydiği ortaya çıktı. Daha yaşlı olan kurbanın ise pelerin taktığı anlaşıldı.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında ziyaretçilere kapalı olan alanda hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Travmalar, Biyolojik Olarak Gelecek Nesillere Aktarılabilir başlıklı makalemizde Araştırma, Dna ve Dünya hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe