Pfizer ve BioNTech’in Aşısı ABD’den Onay Aldı

pfizer ve biontechin asisi abdden onay aldi lauUaRsg
Google Haberlere Abone Ol

Koronavirüse karşı aşı geliştirme gayreti dünya genelinde sürmeye devam ederken iki aşı adayı sona yaklaşmayı başardı. Bu aşılardan birisi …

Koronavirüse karşı aşı geliştirme gayreti dünya genelinde sürmeye devam ederken iki aşı adayı sona yaklaşmayı başardı. Bu aşılardan birisi ülkemizin de siparişini verdiği Çin’in CoronaVac aşısı olurken oburu Alman ve Amerikan paydaşlığıyla geliştirilen aşıydı. Alman ve Amerikan iştirakiyle geliştirilen aşı bugün insanlara uygulanmaya başladı.

ABD merkezli Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı birinci onayı Birleşik Krallık’tan aldı. Birleşik Krallık, bugün aşıyı birinci sefer 90 yaşındaki bir bayana uyguladı. Birleşik Krallık’ın akabinde aşıya onay veren ikinci ülkeyse ABD oldu. ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), geliştirilen aşının güvenilirliğini teyit etti.

ABD aşıya birinci onayı verdi:

pfizer ve biontechin asisi abdden onay aldi 0 1EkNLwIV

FDA Komitesi yayınladığı çalışmada Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının güvenilirliğini ve aktifliğini doğruladı. Çalışmada aşının %95 oranında tesirli olduğu ve birinci dozdan yaklaşık 10 gün sonra COVID-19’a karşı güçlü müdafaa sağladığı belirtildi. Bununla birlikte aşının 21 gün ortayla 30 mikrogramlık 2 doz halinde uygulanması önerildi.

FDA, aşının kullanımına dair şimdi bir açıklama yapmadı. Lakin aşının kullanımının önünde mani olmadığında dair yapılacak açıklama bu hafta Komite’nin toplanmasıyla yapılacak. Açıklamanın akabinde Pfizer ve BioNTech aşısı, kısa bir müddet içinde ABD’deki vatandaşlara uygulanmaya başlayacak.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısına birinci yeşil ışığı yakan ülke olan Birleşik Krallık, aşıyı ülke genelinde 50 aşılama merkezine dağıtmıştı. Dağıtılan aşıların öncelikli olarak bakımevlerinde kalanlara, bakım konutu çalışanlarına, 80 yaşın üstündekilere ve sıhhat çalışanlarına yapılacağı açıklanmıştı.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Japonya, Doğumları Artırmak İçin Yapay Zekadan Destek Alacak başlıklı makalemizde Doğu hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe