Pandemi online oyuncak satışını ikiye katladı

pandemi online oyuncak satisini ikiye katladi
Google Haberlere Abone Ol

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Lideri Esin Yürür, oyuncak sektöründe online satışların geçen yılın iki katı d …

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Lideri Esin Yürür, oyuncak sektöründe online satışların geçen yılın iki katı düzeyinde olduğunu söyledi.

Yürür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle meskenlerinde çocuklarıyla daha fazla vakit geçirme bahtı bulan ebeveynlerin, bu süreci değerlendirebilmek için eğitici oyuncaklara yöneldiklerini belirtti. Koronavirüs günlerinde en çok puzzle’ların tercih edildiğini söz eden Yürür, ayrıyeten lego ve gibisi imal oyuncakların da ağır talep gördüğünü anlattı.

Pandemi sürecinde sıhhati koruyabilmek için hijyenin her kurum ve bireyin öncelikli konusu haline geldiğinin altını çizen Yürür, “Hijyen konusuna, özellikle çocuklara hitap eden bir sektör olduğumuz için olanca dikkati gösteriyoruz. Bu hususta dernek olarak kontrol yapabilecek bir altyapımız yok fakat tüm üyelerimizi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek yönünde çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Oyuncak satışlarının pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini de vurgulayan Esin Yürür, “2020 yılına başlarken çocuk başına yıllık oyuncak harcamamız yaklaşık 25 dolar düzeyindeydi. Bu yıl içinde bulunduğumuz olumsuz şartlar nedeniyle pazar büyümemiz çok hudutlu kaldı. Özellikle dövizde bu yıl önemli artışlar yaşandığı için yıl sonunu bunun altında bitirme olasılığımız yüksek gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Online satışlar geçen yılın iki katı düzeyinde”

Alışveriş yapmak üzere konutlarından çıkmak yerine online satışları tercih edenlerin sayısındaki artışın oyuncak sektöründe de gözlendiğinin altını çizen Yürür, şunları kaydetti:

“Bu yıl başında online satışların tüm perakende satışlardaki genel oranı yüzde 2,5-3’ler düzeyindeydi. Pandemi ile online satışlara yönelimi sektörümüzde de gördük. Özellikle herkesin meskende olduğu nisan ve mayıs aylarında online satışlarda büyük patlama yaşandı. Lakin daha sonra perakendenin açılımı ile bu hareket biraz yavaşladı. Lakin tekrar de geçen yılın iki katı düzeyinde gidiyor. Yıl sonunda ortalamada online satışların toplam satışların yüzde 7-8’i olmasını bekliyoruz.”

“Koronavirüs Çin’ten ithalatı etkilemedi”

Esin Yürür, oyuncak üretimi konusunda söz sahibi olan Çin’in, koronavirüsün dünyaya birinci yayıldığı ülke olmasının, bu ülkeden ithal edilen oyuncaklara talebi azaltmadığının da altını çizdi.

Çin’in, ortasında oyuncağın da bulunduğu birçok sektörün tüm dünyadaki ana üretim üssü olduğunu belirten Yürür, şunları kaydetti:

“Teknolojiye yapmış oldukları yatırımlarla üretimde yaratmış oldukları büyük kapasite ve geniş yelpazeyi eğitimli iş gücü ile destekleyerek önemli fiyat avantajları yaratabildikleri için bu duruma geldiler. Bu nedenle Çin’de üretilen ürünleri, özellikle bizim sektörümüzde göz gerisi edebilme ihtimali yoktur. Çin’de bu imkanlar sayesinde her kalitede mal üretilmektedir. En kaliteli mal da kalitesiz ve sıhhate ziyanlı mallar da bunun içindedir. Bu nedenle Çin’den gelen her mal sorunludur diye düşünmemeliyiz. Toplumda bu hususta yanlış bir algı var. Çin’den gelen her malı değil, standardı düşük ve kalite sorunu olan malları hayatımızdan çıkartmalıyız. Bu hususta da öbür ülkelere göre çok sıkı olan ithalat mevzuatımız sayesinde yasal yollardan yapılan ithalatlarda gümrüklerde yapılan denetimler sayesinde düşük standarttaki ürünlerin ülkemize girişi mümkün değildir. Bu nedenle bu mevzuda talep düşüşü değil lakin yapılan çok sıkı denetimler, ithal ürünlere konulan ekstra vergiler ve döviz kuru artışı nedeniyle ürünlerin fiyatının çok artması nedeniyle piyasada arzda azalma vardır.”

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Pandemi online oyuncak satışını ikiye katladı haberini okudunuz.

Yazar: Güç Gönel, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Emine Aybala Arpacı

Bir önceki yazımız olan Çin'de geliştirilen aşı Türkiye'deki birinci gönüllüye yapıldı başlıklı makalemizde Aşı, Aşı çalışmaları ve Faz hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe