Özgüven Eksikliğinden Kurtulmanın Yolu Makalesi

Özgüven Eksikliği Makale

Özgüven sahibi olmanın yolları hakkında yazdığım makaleye göz atarak, özgüven eksikliğini nasıl giderebilirsiniz 18 farklı yolunu da keşfedebilirsiniz. Kendinizi keşfetmenin sırlarını ve iletişiminizi geliştirmenin yollarını da bir yandan makalemizde bulacaksınız. Keşke şu özgevenin bir hapı ilacı falan olsa da şöyle hık diye alsak özgüven sorunu halletmiş olsak ama öyle bir şey maalesef yok. Ne yapacağız yine o güzel popişlerimizi yerinden kaldırıp kendimiz için çabalamamız gerekiyor.

Bu yazıda size özgüven sorunu atlatmayı ve özgüveninizi geliştirmenin 18 farklı yolunu anlattım. Özgüvenimizi geliştirmek istiyorsak onun için biraz emek vermemiz gerekiyor ve ben de bazı taktikler ve yöntemler göstereceğim. Bunları alıştırmalar olarak görebilirsiniz. Bayağı bir var, hemen başlıyorum.

İltifat Ederek Özgüven Kazanmak

Özgüven eksikliğini gidermenin yollarından ilki benim en çok uyguladığım yöntemlerden biridir, birine iltifat etmek yani biri ile yeni tanıştım diyelim ve iyi bir enerji aldım. Ona iltifat ederim yani örnek vermem gerekiyorsa; neyi güzel görüyorsan onu da onu söylerim mutlaka, onu mutlu ederim umre ederim. Bir insanı umre etmek çok değerlidir. Tanıştım seninle mesela, dişlerin çok çok çok güzel ya da üzerindeki gömlek çok güzel neyse artık hiç önemli değil, o an sizin için ne güzelse onu söylemekten çekinmeyin, mutlaka ona iyi gelecek onu mutlu edecek bir şeyi yeni tanıştığın insanlara mutlaka söyle.

Siz de yeni tanıştığınız insanlarla daha böyle sağlıklı ve rahat iletişim kurmak istiyorsanız ona iltifat edin, iltifat ettiğin ettiğin zaman karşı tarafında daha rahatladığını size karşı daha yakın hisset ettiğini göreceksiniz. Çünkü herkes onure edilmekten çok hoşlanır.

İsim İle Hitap Ederek Özgüven Arttırma

İkinci kullandığım yöntem ise yeni tanıştığım bir insana mutlaka ismiyle hitap ederim bu çok zordur, kolay gibi görünebilir, mesela tanıştık biz seninle merhaba ben Niburya, merhaba ben Ayşe, ismiyle hitap ederek memnun oldum Ayşe gibisinden, hem sizin özgüvenli bir insan olduğunuzu gösterir hem de karşı tarafa daha da yakınlaştırır.

Çünkü insanlar yakın olduğu insanları ismiyle hitap ederler. Bu konuşma şeykli sanki uzun zamandır konuşuyormuşsunuz gibi uyandıracaktır karşı tarafta ve sizde, ayrıca karşı tarafa da özgüvenli bir birey hissi vererek böylelikle konuşmanın şekli ve gidişatı olumlu devam edecektir.

Dokunarak Özgüven Eksikliğinden Kurtulmak

Üçüncü diğer uyguladığım yöntem ise dokunmak, dokunmak bir özgüven göstergesidir, karşınızdaki insanla konuşurken o size bir sorun anlatıyorken onun elini tutmak, omzuna dokunmak, bunların bu arada psikolojik açıklamaları var hem sizin Özgüven sahibi bir insan olduğunuzu gösterir, hem de yine karşı tarafta aranıza bağ kurmanızı sağlar, tabi karşı taraf rahatsız oluyorsa o ayrı dokunmayın tabi, yani mesela arkadaşınızla görüştüğümüz zaman sarılın.

Türk Milleti olarak sarılmayı, dokunmayı çok seven bir milletiz bu konuda şeyimiz yok ama insanlar büyük şeyler yaşamaya başladıkça insanların bilgi, okuma, seviyeleri, entellektüel seviyeleri arttıkça birbirine daha az dokunur hale geliyormış. bunu okumuştum yerde. Ne olursa olsun, ne kadar bilgili olursak olalım, birbirimize dokunmayı bırakmayalım.

Sesli Konuşarak Özgüven Problemini Yenmek

Yıllar önce bir eğitime katılmıştım, bu ara gerçekten çok sert bir hocamız vardı ve çok sert ve zorlayıcı eğitimdi ve dedi ki bu grupta özgüveni olmadığını ya da özgüven problemi olduğunu düşünen var mı? Yani özgüven sorunu yaşadığını düşünen, bir kız elini kaldırdı. Bütün eğitim boyunca neler çekeceğinden habersizdi tabi.

O kızı çıkardı sahneye dedi ki sana bir şiir vereceğim. Bu şiiri okuyacaksın, ardından beni seçti şansa dedi ki sen de binanın dışına çıkıyorsun. Gidebildiğin Kadar uzağa git, tamam dedim çıktım ben, onun sesi zaten hocamızın sesi çok gür ondan sonra şiiri okuyorsun, okuyor… bir yandan bağırıyor duyuyor musun, ellerim ile işaret ederek Hayır diye bağırıyorum, çıkan kıza daha sesli okuyacaksın diye diye sonunda duydum ve işin özü bağıra bağıra bir şeyler okuyun kendi sesinizi tahammül edin.

Problemlerinin sebebi şudur kendi sesimizi tahammül edemeyiz, kendi görüntümüze, aynadan kendimize bakmaya ya da özçekim yaparken kendimizi beğenmemeye de tahammül edemeyiz, bu özgüven problemi yaşayan insanların genel problemidir, Aslında olay tamamen klişe belki ama kendini sevmekle başlıyor.

Bağır, bağır, bağırmaktan korkma, sesli konuşmaktan korkma, sesli bir şekilde konuşmaktan korkma! bu tam tersi iyi bir şeydir, bağırarak şiir oku, sevdiğin bir kitabı oku, bağıra bağıra kendi sesine tahammül et, kendi sesine alış, kendi sesini sev, orada yapılan şey buydu aslında, yani kendi sesine tahammül etmesiyle özgüven eksikliğinden kurtulabilirsiniz.

Özgüven Kazanma Yollarından Biri de Kitap Okumak

Bir arkadaşım vardı kendisi ilkokul ve ortaokulların da gerçekten çok asosyal ve içine kapanık bir insanmış ama çok istiyormuş yani insanlarla konuşabilmeyi onlarla iletişim kurabilmeyi yani sohbet edebilmeyi çok istiyormuş,

Ama yok yani olmuyor, böyle küçük bir çocuk düşünün, insanlarla konuşmak istiyor ama olmuyor ve ve öğretmeni bir gün derste demiş ki; çocuklar demiş, İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek istiyorsanız, özgüven problerinizi, özgüven sorunlarınızı atlatmanın yolunu soruyorsanız kitap okuyun demiş.

Bunu duyan arkadaşımın ismini vermek istemiyorum. Harıl harıl kitap okumaya başlamış. Sonra diyor ki; kitap okumaya başlayınca, aslında insanlarla konuşabilmek için kitap okumaya başladım ama sonra kitapların dünyası o kadar enteresandır ki bambaşka bir kapı açtı bana ve sonra ben kitap okumayı bırakamadım ve arkadaşa ihtiyacım kalmadı. Hani böyle “kitap en yakın dosttur” falan diye böyle şeyler vardır ilkokulda hatırlarsınız, çok doğru ve kitap okumaya başladıkça insanlara konuşmaya başladım. Çünkü artık insanlarla konuşacak bir konum vardı. Ne oldu çevreme kitap okumayı seven insanlar gelmeye başladı onlarla kitaplar hakkında konuşmaya başladım ve beraberinde özgüven sorunu gitmiş oldu.

Aşık Olarak Özgüven Kazanmak

Bir başka özgüven sorunu, ve özgüven problemlerinizi kaldırabileceğiniz şeylerden biride aşık olmak, aşk, dünyada bence özgüveni geliştiren ve insanı geliştiren en önemli şeylerden bir tanesi. Bir de ben aşkta taktik maktik olduğuna inanmıyorum ya, taktik yok, hayatı bam bam bam yaşıyorsun.

Aşk öyle bir şey ki seviyorsan gidip diyorsun ki seviyorum, tutamıyorsun içinde o elle tutulacak bir şey değil, beklesen bekleyemiyor, zaman kaybediyorsun, ben özgüven problemimi geçmişte aşık olarak yendim, bekliyorsun saçma sapan aylarca konuşşarak, karşı tarafta senden hoşlanıyor, bir şey demeni bekliyor, bir başkası senden hızlı davranınca hayatın kararıyor, keşke demekten aylarca kendine gelemiyorsun, aşıksan beklemeyeceksin, telefondan seni seviyorum da olmaz, alacaksın kenara önceki taktikleri hatırlayın, İsmiyle hitap edip koluna, saçını düzeltiyormuş gibi yapıp saçına ve yanağına, ya da biraz daha samimiyseniz elinden tutarak akşam seninle yemek yemek istiyorum, kahve içmek istiyorum, gibisinden dedikten sonra içinizden geçenleri tüm kalbinizle anlatın, söyleyin.

Bu arada davet ederken soru bazından zormayın, müsaitsen içebilir miyiz? yiyebilir miyiz? asla yok! direk kendinden emin olmanız gerek, özgüveni karşıya vermeniz gerekmekte.

Mesajlaşmayı Bırakarak Özgüveni Eksikliğini Yenmek

Bir başka özgüveni yenebileceğiniz taktik insanı çok geliştiren şeylerden biri de konuşmak, eğer özgüven problemi yaşadığınıza, özgüven sorunu olduğuna inanıyorsanız lütfen şu andan itibaren mesajlaşmayı bırakın. Birine bir şey mi söyleyeceksiniz telefon açıp da, hatta daha önemli bir konuyu yüz yüze konuşun, telefonla arama olayına alıştıktan sonra, artık mesajlaşmak çok gereksiz zaman kaybı gibi geliyor sana.

Özgüven Kazanma Yolları Makalesi - Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir

Özgüven Kazanma Yolları Makalesi – Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir

Kendinizi Keşfederek Özgüven Probleminden Kurtulmak

Bir başkta özgüven eksikliği yaşıyorsanız, özgüven eksikliğinin nedenlerinden biri de aileniz ile yaşıyor olmanız, tek başına seyahate çıkmak aşırı özgüven geliştiren bir etken, tek başınıza yola çıktın, yola çıktığınız zaman siz kendi kendinize yetmeyi öğreneceksiniz, “insan yalnız bir yaratıktır aynı zamanda sosyal olduğu kadar” kendisiyle mutlu olmayı, kendinle mutlu olmayı çözmen gerekiyor bir yerden sonra.

Tek başına yola çıktığın zaman ne kadar muhteşem bir yaratık olduğunu anlıyorsun, kendi kendine yetebilen, kendine iyi gelebilen, kendini iyileştirebilir, etrafı gözlemleyebilen muhteşem bir yaratık olduğunu görüyorsun. Tek başına sinemaya git, tek başına alışverişe git, tek başına sinemaya git, bir komedi filmi seyret ve tek başına gül.

Drama Kulüpleri İle Özgüven Kazanma

Drama kulüpleri, gerçekten efsaneler, ücret olanları da var ücretsiz olanları da var,belediyelerin düzenlediği etkiniklerde falan olabilir araştırabilirsiniz. Drama kulüpleri özgüven probleminizi atlatmaya yardımcı olacak bir başka fikir, ama çok etkiliyor, zaten iletişim problemi olan bütün çocuklara drama kulüpleri önerilir, iletişim problemi olmayanlar da gidebilir, gerçekten konuşmayı öğrenirsiniz, iletişim öğrenirsiniz, hatta öyle bir konuşmayı öğrenirsiniz ki karşınızdaki insanlar size sıkılmadan saatlerce dinlerler.

Sesinizi kullanmayı öğrenir, ve doğru ses tonunuzu nasıl yakalarsınız bunu öğrenirsiniz, orada arkadaşlar edinip bunlar hakkında konuşmaya başlayınca zaten fark edeceksiniz ki özgüven sorunu kalmamış. O zaman insanlar sizi hayrete dinleyecekler. Böyle acı var mı? sana ne olacak de… dinliyor insanlar O yüzden Birine bir çocuğa masal okumayı da öğrenin ve kendi sesinize tahammülü etmeyi de öğreneceksiniz. Kendi sesinizi dinleyin ve bir çocuğun sizi hayrete dinlediğini görün. Görün o zaman kendinize olan güveniniz artacak.

Bilgi ile Özgüven Eksikliğinizi Tedavi Etmek

Ben bunu küçükken yapardım. Mesela ilginç bilgiler toplardım, Internetten ya da bilim dergilerinin arkasında sayfalarında olan “Bunları biliyor musunuz?” köşesi vardı, onları topla topla, toplum içinde arkadaşlarla konuşurken falan orada öğrendiğim bilgileri söyler muhabbete başlatırdım. Böyle insanın ilgisini çekebilmek için kendine konuşacak bir konu bulabilmek için uğraşırdım. Bu sayede bilgi edinerek özgüven eksikliğinizin tedavisini yapabilirsiniz. Yani insanlar birazcık aslında ilginç insanlar ile vakit geçirmeyi seviyor, şakacı ve espri yapmaktan ziyade bunlarla birlikte bilgi ve ilginçlikte olmalı. İnsanlar genelde onlara bir şeyler öğreten insanları seviyorlar ve aynı şekilde eğlendiren insanları da.

Kendine Tahammül Ederek Özgüven Sahibi Ol

Özgüven eksikliği olan erkeklerin ve kızların problemlerinden biri de kendini sevmeme ve kendini görmeyi, kendi sesini duymaya tahammül edemeyen kişilerdir. Kendine alışma yöntemlerden biri de kendini kaybetmek, hepinizin akıllı telefonu vardır. Koy telefonu karşınıza ve karşına geçip konuş, hiçbir şeyin yoksa o gün neler yaptın? onu anlat, hayat hikayeni anlat. Nerede doğdun ne yaptın?

Kaydettin mi? bunu hallettikten sonra aç izle. tahammül edemeyeceksin böyle Gözlerin acıyacak, kulakların acıyacak. Ama bu sana özel bir durum değil. Bu mu? Bütün herkes bunu yaşıyor, yaşayan dünyanın en güzel kızı da kendinde zaten bunu yaşayacaktır. Sen de böyle sanki başka biri konuşuyormuş, başka birinin görüntüsüymüş gibi gelecek. Bu herkes için böyle bununla bilimsel bir açıklaması var mı? Bu konuyu başka yazıda anlatacağım o kısma girmeyeceğim ama defalarca çek, defalarca kendini seyret, görüntüne alış, sesini kaydet, sesini dinle, senine alış, radyo programı bile yapabilirsin kendi kendine, bunu kesinlikle denemen gerek.

Girişken Olarak Özgüven Sahibi Olmak

Elinizi kaldırmaktan korkmayın, çekinmeyin, deneyin. Okulda, tiyatroda, hani böyle sorarlar ya gönüllü olmak isteyen var mı? kaldırın, çok zor biliyorum ama hayatınıza unutulmayan anlar, bu anlardır, dün ne yediğini unutan sen bu anı her zaman hatırlayacak, yaşadığınızı hissedecek ve gelecekteki herhangi bir işte girişken olabileceksin, bu yöntem de bir başa özgüven sorunu ve özgüven problemini çözecek taktiktir.

Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Eksikliği Nasıl Kazanılır

Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Eksikliği Nasıl Kazanılır

Kendini Eleştirerek Özgüven Eksikliğinizi Tamamlayın

İş yerindesin ve sunum yapacaksın ama çok çok heyecanlısın, çok çalıştın, çok çalışmana rağmen hala çok heyecanlısın ve kesin bir hata yapacaksın ve kesin seninle dalga geçecekler. O zaman onlar seninle dalga geçmeden önce sen kendine daha geç, ve bu yöntemi yıllarca uyguladım çok faydasını gördüm.

Mesela çıktım hata yaptım ya da sesin titriyor, “Of çok heyecanlıyım. Kusura bakmayın” de sonra “yanlış okudum ya”, “böyle çok komik bir şekilde okurum rezil oldum ya Allah kahretsin”. Sen kendi bunu söyle karşı tarafa Söyleyecek bir şey bırakma yani onlar gülüyor mu? sen de onlarla beraber gül of çok özür dilerim yanlış okudum Baştan okuyabilir miyim?. Ne diyecekler canım olacak? “Hayır okuyamazsın, yanlış okudun bir kere” diyemez kimse… karşı taraf seninle dalga geçmeden sen kendine gül, ve beraberinde gülerek yanlış yaptığını söyle, kusura bakmayın… karşı tarafa söyleyecek hiçbir şey bırakma!

Gülümseyerek Özgüven Kazanın

Özgüven geliştirme ve özgüven kazanma yollarından biri de gülümsemek. Tanımadığın birine Gülümsemek tanımadığın birine günaydın demek gerçekten insanın özgüveni çok geliştiren bir şey. Çünkü nedir biliyor musunuz varolma çabasıdır. Yani ben varım buradayım demektir özgüven. O yüzden sen birine gülümsüyorsun o da sana gülümsüyor, “işte o kadar” varsın demektir. Hiç tanımadığınız birine günaydın deyin, o da size günaydın desin.

Kafayı Bir Şeylere Takarak Özgüven Sahibi Olun

Özgüvensiz olmanın bir başka sebebi de bilgi sahibi olmamaktır, kendinizi bilgisiz hissediyorsak, kendinizi eksik hissediyorsak özgüvenimiz tamamen yok oluyor. Kafayı tak! bir şeye kafayı tak. Şu hayatta ilgini çeken bir şey vardır mutlaka, bilgisayar oyunları da olsa olur hiç fark etmez, böcekler, uçaklar, neyse artık. Yani ilgi çeken bir konu vardır mutlaka, o konuda ne varsa oku. O konuda ne varsa izle.

Bir konuda bilgi sahibi ol! Bir konuya kafayı tak ve o konuda uzmanlaş. Nasıl geliştiğini göreceksin, sunum yapacağınız zaman bir konuşma yapacağınız zaman, gerçekten çok çalışmak çok önemli. Stave Jops’un o ürün sunum konuşmaları var ya bir telefon tanıttığı, bilgisayar, 5 ay boyunca adam ona hazırlanıyor ya… sırf sunuma hazırlanıyor.

Yani siz 2-3 kere okuyarak çalışarak çıkamazsınız, Yani eğer o konuda Özgüven sahibi olmak istiyorsanız, kendine güvenmek ve çok çalışmak zorundasın ayna karşısında çalışın, kamerada kendinizi kayıt alarak çalışın, ailenizi toplayın onlara karşı sunumu yapın, çok çalışın. 50-60 kez Tekrar yapın. Bunu müzisyenler hala çok sık yapıyorlar.

Özgüven Eksikliği Nedir - Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Eksikliği Nedir – Özgüven Nasıl Kazanılır

Özenti Olarak Özgüven Eksikliğinizi Giderin

Özenti olmak bizi kötü bir şey olarak gösterilmiştir hep, özenti misin oğlum sen ya ne denir ya hani, Hayır! Özenti olmak çok güzel bir şeydir özgüveninizin gelişmesini istiyorsanız, tabii ki de özentili biri olacaksın, tabii ki de birini öyküleneceksiniz, tabii ki de birilerini takip edeceksiniz. Hatta gerçekten kim olmak istersin şu hayatta onu bul.

Kim olmak istiyorsun? Jennifer Lopez mi?, Steve Jobs mi olmak istiyorsunuz Bill Gates mi olmak istiyorsunuz? ne olmak istiyorsun onu bul ve taklit et. Hatta bir örnek vereyim karikatürist bir arkadaşım var Serkan diye çok severim, o ilk karikatür çizmeye işte 11 12 yaşında başlamış ve nasıl başlamış biliyor musunuz? Kopya kağıtları vardır bilirsiniz onları almış, karikatür dergileri üzerindeki sevdiği karikatürlerin üzerine koymuş, ve aynısını üzerinden çizerek taklit etmiş, ve okuldaki arkadaşlarına ben çizim diye bu çizimler ile onları kandırmış, şimdi çocuklar zaten karikatür dergileri okumadığı için inanmışlar vay nasıl yaptın, harikasın diye onu taktir etmişler.

O da taktir edildikte daha motive olmuş daha mutlu olmuş. Bir süre sonra kendi kendine çizmeye başlamış, bir süre sonra da kendi çizimlerini oluşturmaya ve karakterlerini yaratmaya başlamış. İlk önce mesela Cem Yılmaz’ın karikatürleri taklit ederken, kendi karikatürünü tarzını oluşturmuş ve kendi çizgilerine kavuşmuş. Birini taklit etmek ve özenmek çok değerli, tabii ki de kimi özendiğiniz de iyi.

Mimar Sinan Üniversitesi’nin bilirsiniz. Güzel Sanatlar bölümü çok meşhurdur orada şöyle bir taktik varmış. Oraya kazanınca şöyle bir hava ile gelirler böyle hepsi sanki eko yaratacak, bir akım yatacakmış gibi gelirler, Orada öğrenciler birinci sınıf öğrencilerine şunu söylerlermiş; “kendinize bir usta belirleyin, işlerini beğendiğiniz, onun gibi iş yapmak istediğiniz ustalar belirleyin ve onları taklit edin, onların yolundan gidin bakın bakalım onlar nasıl yapmışlar” Tabii orada sanatı taklit ediyorsun, bir insanın zanaatın taklit ediyorsun işi öğreniyorsun, zaten sen zanaatını en iyi şekilde öğrendikten sonra kendi yolunu, kendi yöntemini ve kendi tarzını bulacaksın.

Özgüven Eksikliği ve Aşk, Açılma Problemleri

Özgüven problemi, ve özgüven sorunlarının başında gelen kız ve öğlan yani aşk, sevgi, ilişki mevzularıdır. Bir kıza mı açılmak istiyorsun? Oğlana mı aşkını ilan etmek istiyorsun? Onunla ilgili her şeyi öğren! Ne rengi sever, hangi müziği dinler, ne okur, ne sever, ne izler internette, sevdiği dizi ve film tarzları neler öğren onu, ve onunla tanıştığın zaman, ona açıldığın zaman, ona kendini anlattığın zaman işler daha da kolay olacak. Çünkü insanlar onure edilmekten çok hoşlanır, özgüvenin mi yok? özgüven problemin var sevdiğin kişiye açılamıyor musun? kendini ezik mi hissediyorsun?

O zaman kendine ilgilenecek bir şey bul, konuyu oraya geliyor. Kendine kafayı takacak bir şey bul. Bunlar en güzeli spor, zaten geniş olan insanlar neden, gençler neden spor yapmaz aklım almıyor gerçekten diyorum. Gençsin ve için dışın enerji kaynıyor ve spor yapmıyorsun değil mi? Ben mesela üniversitedeyken falan spor yapamadım yani, çok denedim falan başarılı olamadım, ama yalan söylüyordum çevreme çünkü bu hayatımın bir eksiklik olduğunu fark ediyordum ya spor bir eksiklik ve ben de spor yapmak istiyordum fakat hep bırakıyordum, ve bıraktığımı söyleyemeyince çevreme insanlara yüzücüyüm diye yalan söylüyordum. Bu kötü bir şey spora gidiyorum diye yalan söylemeyin 😀 gerçekten spor yapın. Ben şuan aktif olarak sporumu yapıyorum yüzme olmasa da hafta da üç veya dört kere günde 2 saate yakın sporumu yapıyorum. Sporun özgüvene o kadar faydası var ki, tarif edemem, kendinize bakmanız ve kendinizi geliştirmeniz inanılmaz bir şey.

Bu sayede istediğiniz gibi sevdiğiniz kişiye açılmakta zorlanmayacaksınız. Spor yapmak bizim vücudumu tanıdığım anlar oldu ki yine bedenimizle de barıştığımız zamanlar, yani kolumla, bacağına, ne bileyim kafamla tanıştığım zamanlar yani vücudunu tanıyorsun, hastalandığın zaman ne yapacağını bile öğreniyorsun spor yaptığını zaman, bir de yine kendin gibi insanlar topluyorsun etrafında, sporda tanıdığın, tanıştığın arkadaş çevren oluyor. Basketbol oynuyorsan basketbolcu arkadaşların oluyor. Futbol oynuyorsan futbolcu arkadaşların oluyor. Pilates seven insanlar oluyor etrafında.

Çalışma Tarzınızı Belirleyerek Özgüven Sahibi Ol

Sürekli ders çalışmak bir üretim değil, orada bir şey üretmiyorsunuz, orada bir şey vermiyorsunuz, yapmamız gereken bir şey yapıyorsunuz sadece, bir şey verin, yardım edin, bir şey yapın, kendiniz için ekstradan bir şey yapın. Tekrar söylüyorum ders çalışmak kendiniz için yaptığım bir şey değil aslında, onu yapmak durumundasınız. Dersler içinde boğulmayın 1 saat bile olsa kendinize vakit ve eğlence tanıyın, nefes alın, yaşadığınızı hissedin. Özgüven problemlerinden biri de okulda başarısız olma korkusudur.

Başarılı olmanın sırrı sadece ders çalışmak değil, kendinizi tanıyın, dinleyerek mi, yazarak mı, okuyarak mı öğreniyorsunuz? Bunu keşfettiğinizde her şey çok kolay olacak. Aldığınız notları sesli bir şekilde okuyarak ses kaydına alın ve o ses kaydını dinleyerek notlarınızı tekrar yazın, bu işlemleri tekrar edin, ses kaydını silip tekrar sesli bir şekilde notlarınızı okuyup kayıt alıp onları yazın. Bu yöntem sadece ders çalışmada etkili değil aynı zamanda sunumlarda ve konferans konuşmalarına çalışmakta da geçerlidir.

Beni dikkate alıp okuduğunuz için teşekkür ederim, umarm hayatınızda özgüven sorununuzda ve özgüven probleminizde kurtulmanıza veya atlatmanızda yararım olmuştur. Kendinize iyi bakın, kendinize inanın, sizin diğer insanlardan farkınız yok bunu ve başarabileceğinizi unutmayın.

pin

Bir önceki yazımız olan Bu Yazıyı Ertelemeden Okuyun - Erteleme Hastalığı başlıklı makalemizde erteleme hastalığı, erteleme hastalığı ekşi ve erteleme hastalığı için dua hakkında bilgiler verilmektedir.