Otomotiv bölümü pandemide de ‘gaz kesmedi’

otomotiv bolumu pandemide de gaz kesmedi
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA)- İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça üzere farklı kanallar üzerinden iktisadın önemli …

İSTANBUL (AA)- İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça üzere farklı kanallar üzerinden iktisadın önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında gösterdiği performansla ülke iktisadının lokomotifi olmaya devam ediyor.

Kovid-19 nedeniyle küresel piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz tesirler ve salgınla mücadele önlemlerinin iç talebe tesirleri ülke ekonomilerini sıkıntı durumda bıraktı.

Özellikle salgının birinci dönemlerinde birçok sektör olumsuz etkilenirken, otomotiv, en fazla etkilenen sektörlerin başında geldi. Otomotiv üreticileri, üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Salgın mart-nisan-mayıs döneminde Avrupa’daki satışlarda büyük kayıplar yaşanmasına neden olurken, Türkiye otomotiv pazarı da salgından olumsuz etkilendi.

Kovid-19’un Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de daha geç görülmesi, alınan güçlü önlemler ve özellikle ertelenen talepler nedeniyle artan satın alma iştahı üzere nedenler otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü kalmasını sağladı.

İhracat tarafında da otomotiv sektörü, birinci şoku atlatmasının akabinde güçlü pozisyonunu muhafazaya devam etti.

Ayrıyeten, kamu bankalarının haziran ayında taşıt kredi faiz oranlarını tarihi düşük düzeylere çekmesi, otomotiv sektöründe de canlanmayı beraberinde getirdi.

Otomotiv pazarında yüzde 115,8’lik büyüme

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, gerileyen faiz oranlarının tesiriyle habundan dolayında araç satışları 70 bin 288 adede ulaştı. Temmuzda araba ve hafif ticari araç satışı, 87 bin 401 adetle tüm vakitlerin en yüksek temmuz ayı satış sayısı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de araba ve hafif ticari araç pazarı, eylülde geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 115,8 büyüyerek 90 bin 619 adetlik satış sayısına ulaştı.

Araba satışları, 9 aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 70 artarak 388 bin 690 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 99,2 yükselerek 104 bin 931 adede ulaştı.

Bu yılın eylül ayı ile geçen yılın birebir ayı değerlendirildiğinde ise araba ve hafif ticari araç pazarı yüzde 115,8’lik büyümeyle 90 bin 619 adet oldu. Bu şimdiye kadarki en yüksek eylül ayı satışı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye araba ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 52 artış gösterdi. Araba pazarı, 10 yıllık eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 62,5 ve hafif ticari araç pazarı da yüzde 22,8 büyüdü.

Yıl sonunda satışların 700-750 bin adet düzeylerine ulaşması öngörülüyor.

Yüzde 15,7 hisse ile ihracat sıralamasında birinci sıradaki yerini korudu

Satışların yanı sıra ihracatta da tam gaz devam eden otomotiv, ülke iktisadının lokomotif sektörü olduğunu bir defa daha ortaya koydu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına göre, dünya genelinde Kovid-19 salgınının ağır tesiriyle şubatta düşmeye başlayan ve nisanda 596 milyon 332 bin dolara kadar gerileyen otomotiv ihracatı, bu aydan sonra yükselmeye başladı ve yükseliş serisini ağustosa kadar sürdürdü.

Türkiye’nin otomotiv ihracatı, ağustos ayında gerilemesine rağmen eylülde tekrar toparlandı ve bu yıl içerisindeki tepesine ulaştı. Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektörünün ihracatı, eylülde bir önceki aya göre yüzde 68,7 artarak 2 milyar 605 milyon 33 bin dolara yükseldi.

Otomotiv sektörünün ocak-eylül ihracatı ise otomotiv fabrikalarının bakım, tamir faaliyetleri için üretime orta vermesi ve salgının tesiriyle 2019’un birebir dönemine kıyasla yüzde 24 gerileyerek 17,1 milyar dolar oldu.

Toplam otomotiv sanayi ihracatı, bu dönemde yüzde 15,7 hisse ile ihracat sıralamasında birinci sıradaki yerini korudu. Ülkeler bazında bakıldığında, eylül ayında otomotiv endüstrisinin gerçekleştirdiği ihracatta AB ülkeleri önemli rol oynadı.

Salgının en ağır hissedildiği dönemler sonrası yavaş yavaş olağana dönülmesi, iktisat yönetiminin iş dünyasını destekleyici adımlarıyla endüstrinin çarklarının tekrar dönmeye başlaması, iktisadın toparlanma sürecine girmesi ve sanayi tesislerinin üretime kademeli olarak geri dönmesi, otomotiv sektörünün ihracatını olumlu etkileyen esas ögeler ortasında yer aldı.

Üretim tarafı da olumlu sinyaller veriyor

Otomotiv sanayi üretimi de pandemi döneminde görülen yavaşlamadan çıkış sinyalleri verdi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bilgilerine göre, geçen yılın eylül ayında 136 bin 236 adet olan otomotiv üretimi, bu yılın birebir döneminde yüzde 4 artarak 142 bin 129 adet düzeyine yükseldi.

Yılın 9 ayında ise toplam üretim, bir önceki yılın tıpkı dönemine göre yüzde 19 azalarak 854 bin 227 adet, araba üretimi de yüzde 18 düşerek 575 bin 761 adet oldu.

Otomotiv satış sonrası pazarında satış, üretim ve ihracat artmaya devam ediyor

Bu ortada, otomotivin önemli bileşenlerinden olan otomotiv satış sonrası pazarında da olumlu gelişmeler yaşandı.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin ağustos sektörel kıymetlendirme anketine göre, ay boyunca sektördeki satış oranları ortalama yüzde 10 arttı.

Üretici üyeler ortasında ağustosta kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 80’e çıkarken, üyelerin ağustos ayındaki ihracatlarında temmuza göre yüzde 7,34’lük artış kaydedildi.

İstihdam korundu

Ankette, iştirakçilerin istihdam durumları da mercek altına alındı.

İştirakçilerin yüklü olarak istihdam oranlarını koruduğu, dağıtıcı üyelerin işçi artışının üretici üyelerinin artışının üzerinde olduğu belirlendi. Söz konusu soruya, iştirakçilerin yüzde 33’ü “arttı”, yaklaşık yüzde 65’i “değişiklik yok”, yüzde 2,4’ü de “azaldı” cevabını verdi.

Otomotiv endüstrisinin, bundan sonraki seyrini küresel pandeminin gidişatı ve iktisattaki gelişmelere göre belirleyeceği öngörülüyor.

Muhabir: Abdulselam Durdak

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Otomotiv bölümü pandemide de ‘gaz kesmedi’ haberini okudunuz.

Yazar: Abdulselam Durdak, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Dedesi Aliya'nın fikirleri yol göstericisi oldu başlıklı makalemizde Aliya, Bosna Hersek ve Lider hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe