ÖSYM Lideri Prof. Dr. Aygün 2021’deki imtihanlar için yeni gayeleri açıkladı

osym lideri prof dr aygun 2021deki imtihanlar icin yeni gayeleri acikladi fG4rhAgG
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM’de son 2 yılda yapılan yenilikler ve uygunlaştırma çalışmaları ile …

ANKARA (AA) – ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM’de son 2 yılda yapılan yenilikler ve uygunlaştırma çalışmaları ile 2021’de merkezin planlamalarına ait AA muhabirine açıklama yaptı.

İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça lisanlarında uygulanan elektronik imtihanlara 2019’da Farsça, 2020’de Bulgarca, İspanyolca, İtalyanca ve Yunanca lisanlarının de eklendiğini belirten Aygün, “Toplamda 10 farklı yabancı lisanda elektronik imtihanlar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında 13 adet e-sınav gerçekleştirildi ve bu imtihanlara 33 bin 935 aday katıldı.” bilgisini verdi.

Adana e-sınav merkezi 2021’de hizmete açılacak

Halis Aygün, ÖSYM Başkanlığınca Ankara, İstanbul ve İzmir’in akabinde dördüncü e-sınav merkezi olacak Adana e-sınav merkezi için Çukurova Üniversitesi ile protokol imzalandığını belirterek, “Ankara, İstanbul ve İzmir’de hizmet veren e-sınav merkezlerini, ulaşılabilirliği kolaylaştırmak emeliyle, ülkemizin başka bölgelerine de yayma planı çerçevesinde Adana e-sınav merkezi imali çalışmaları devam etmekte olup 2021 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır.” dedi.

Yabancı lisanda yeni imtihan hazırlığı

Aygün, Türkiye’de uygulanan dört maharette lisan imtihanlarının yazılımları ve uygulamalarının yabancı menşeili olduğuna dikkati çekti.

ÖSYM Başkanlığı olarak yerli yazılımla dört beceriyi ölçen lisan imtihanı yapmayı hedeflediklerini bildiren Aygün, “Bu kapsamda uzmanlarımız tarafından yerli yazılım çalışmalarına da başladık.” bilgisini paylaştı.

Adaylar için imtihanlarda çeşitli kolaylıklar getirdiklerini söz eden Aygün, tüm imtihanlarda 2018’e kadar yasak olan ulaşım kartı, mesken anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğnenin hür olduğunu tabir eden Aygün, ayrıyeten, 2018’e kadar yalnızca YKS ve KPSS imtihanlarında uygulanan nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasının, kimliğini kaybeden adayların mağduriyetini önlemek için 2019 yılından itibaren tüm basılı imtihanları kapsayacak biçimde genişletildiğini hatırlattı.

MEB-EKYS birinci sefer uygulandı

Aygün, Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için birinci kere Ulusal Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme İmtihanı’nın ÖSYM tarafından 2019’dan itibaren uygulanmaya başlandığını tabir etti.

YÖKDİL İmtihanı, ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı

Halis Aygün, daha önce Yükseköğretim Heyeti (YÖK) uyumunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen alana özgü yabancı lisan imtihanı YÖKDİL’in, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça lisanlarında 2019’dan itibaren ÖSYM tarafından uygulanmaya başlandığını lisana getirdi.

ÖSYM’nin taşınabilir uygulamaları

ÖSYM tarafından geliştirilen iki yeni taşınabilir uygulamanın adayların ve imtihan görevlilerinin kullanımına sunulduğunu lisana getiren Aygün, Taşınabilir Aday Süreçleri Sistemi (ÖSYM-AİS) ve ÖSYM Taşınabilir Görevli Süreçleri Sistemi’nin (ÖSYM-GİS) Google Play Store ve Apple App Store’da erişime açıldığını söz etti.

ÖSYM taşınabilir uygulamalarına e-Devlet şifresiyle erişim kolaylığı sağlandığını da aktaran Aygün, “Bu yenilikle artık ÖSYM’nin uyguladığı imtihanlara başvurmak isteyen ve daha önce AİS’de kaydı olmayan T.C. Kimlik Kartı’na sahip adaylar, müracaat merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday Süreçleri Sistemine kendileri online kayıt yaptırabilecekler ve imtihanlara müracaat yapabilecekler.” değerlendirmesini yaptı.

Ücretli öğretmenlere imtihan görevi

ÖSYM imtihanlarında görev almak isteyen öğretmenlere ve akademisyenlere de büyük kolaylıklar sağlandığını kaydeden Aygün, şöyle devam etti:

“ÖSYM tarafından düzenlenen imtihanlarda görev almak isteyen TC kimlik kartı olan öğretmenler ile akademisyenlerin artık kurumlarına gitmeden gis.osym.gov.tr internet adresinde ve ÖSYM-GİS Taşınabilir uygulamasında bulunan “E-Devlet ile Kayıt Ol” seçeneğiyle Görevli Süreçleri Sistemi’ne kayıt olabilmesi kolaylığı sağlandı. Ayrıyeten bu kapsamda 2020 yılında okullarda görevli ücretli öğretmenlere de imtihanlarda görev verilmeye başlandı.”

Yaklaşık 2,5 milyon adayın girdiği 2020-YKS salgın sürecinde başarılı bir halde uygulandı

Halis Aygün, 2 milyon 424 bin 718 aday ile ülkede en fazla sayıda adayın katıldığı imtihan olan 2020 Yükseköğretim Kurumları İmtihanının (2020-YKS), Sıhhat Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Kovid-19 Bilimsel Müracaat Heyeti tarafından hazırlanan “Kovid-19 kapsamında Ulusal İmtihanlarda Alınması Gereken Önlemler” başlıklı rehber doğrultusunda, 188 imtihan merkezinde problemsiz bir halde muvaffakiyetle gerçekleştirildiğini kaydetti.

2020-YKS’nin yapıldığı hafta sonu 81 vilayette sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığını hatırlatan Aygün, böylelikle adayların rahat ve güvenli bir formda imtihana girdiklerini vurguladı.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle atandıkları imtihan merkezinin bulunduğu vilayetten farklı bir vilayette ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle imtihan merkezi değişikliği yapmak isteyen adayların taleplerini de dikkate alan bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Aygün, “Bu kapsamda YKS’ye müracaat yapan 29 bin 603 adayımızın imtihan yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirildi. Birebir durumdaki 6 bin 250 MSÜ adayının da imtihan merkezi değişiklik talepleri yerine getirildi.” diye konuştu.

Salgın dönemi imtihan uygulama rehberi hazırlandı

ÖSYM Lideri Aygün, salgın sürecinde imtihanların Kovid-19 Bilimsel Müşavere Kurulunca hazırlanan “Kovid-19 Kapsamında Ulusal İmtihanlarda Alınması Gereken Önlemler” başlıklı rehber doğrultusunda önlemler alınarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Aygün, imtihanlarda yeni tip koronavirüs salgınına karşı gözetici önlemleri şöyle sıraladı:

“Geliştirilen yazılımla imtihan merkezlerindeki fiziki alanların uygunluğu çerçevesinde, toplumsal ara gözetilerek binalara ve salonlara seyrek aday ataması yapıldı. İmtihan binalarının ve salonlarının imtihandan önce ayrıntılı paklığı yapıldı ve dezenfekte edildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara imtihan binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtıldı, isteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebildiler. İmtihan görevlilerine maske ve dezenfektan ile lateks eldiven de dağıtıldı. Adaylar ve görevliler, kendi maskelerini ve siperliklerini de kullanabildiler. Yığılmayı önlemek ve toplumsal arayı korumak için adaylar ve imtihan görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar, imtihan binalarına girişte ve imtihan bitiminde binadan çıkışta toplumsal aranın korunması için imtihan görevlilerince yönlendirildi.”

Halis Aygün, “Bugüne kadar yapılan imtihanlarda, adaylara ve görevlilere yaklaşık 13 milyon maske, 13 milyon dezenfektan mendil, 1 milyon 800 bin çift eldiven, 69 bin 1 litrelik el dezenfektanı, 42 bin yüz gözetici siperlik ve 34 bin gözetici önlük verildi.” bilgisini de paylaştı.

Adaylar ve imtihan görevlileri için HES kodu mecburiliği

Sıhhat Bakanlığı ile yapılan iş birliği sonucu, imtihana başvuran adayların ve imtihan görevlilerinin takiplerinin ve denetimlerinin HES kodlarından yapıldığını hatırlatan Aygün, “HES kodları kullanılarak Kovid-19 teşhisli yahut Kovid-19 temaslı olduğu belirlenen adaylar, gerekli sıhhat ve güvenlik önlemleri alınarak başka salonlarda imtihana alınmakta ve bu durumda olan adaylar SMS ile imtihandan önce bilgilendirilmektedir. Bu salonlarda görev alan görevlilere ayrıyeten yüz kollayıcı siperlik ve tek kullanımlık esirgeyici önlük verilmektedir.” sözlerini kullandı.

ÖSYM imtihan müracaatlarında fotoğraf güncellemesini dijital ortama taşıdı

Aday Süreçleri Sistemi AİS’de geliştiren yeni düzenleme ile TC kimlik kartı (Yeni Kimlik Kartı) olan/edinen adayların müracaat merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi (AİS) üzerinden fotoğraflarını güncelleyebildiklerini belirten Aygün, bu yeni uygulamanın özellikle salgın döneminde adaylara çok kolaylık sağladığını vurguladı.

KPSS-ÖABT 81 vilayette, KPSS-Alan Bilgisi 30 vilayette uygulanmaya başlandı

Aygün, önceki yıllarda 17 vilayette uygulanan KPSS-ÖABT’nin, bu yıl aday sayıları ve salgın dikkate alınarak 81 vilayette uygulanmaya başlandığını belirterek, “Daha önce 17 vilayette uygulanan KPSS-Alan Bilgisi 30 vilayette uygulanmaya başlandı. Ayrıyeten, yalnızca Ankara’da uygulanan Adalet Bakanlığı imtihanları ile İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık imtihanları bu yıl pandemi sürecinde 15 vilayette gerçekleştirildi.” bilgisini verdi.

“2020’de 44 bin şehit ve gazi yakınına ücretsiz hizmet verildi”

ÖSYM’nin imtihanlarına müracaatta bulunan gaziler ile şehit ve gazilerin eş ve çocuklarından imtihan ücreti, müracaat hizmet ücreti ve yerleştirme ücreti alınmaması kararını 2019 yılından itibaren uygulamaya koyduklarını belirten Aygün, “2019’da 25 bin 761, 2020’de 44 bin 700 şehit ve gazi yakınına ÖSYM imtihanlarında ücretsiz hizmet verilmiştir.” dedi.

Muhabir: Selma Kasap,Yıldız Aktaş

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan ÖSYM Lideri Prof. Dr. Aygün 2021’deki imtihanlar için yeni gayeleri açıkladı haberini okudunuz.

Yazar: Selma Kasap,Yıldız Aktaş, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Sanayi üretim endeksi ekimde arttı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe