Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır? 2020

ecan system Al4L edevlet

Nüfus cüzdanı sureti, kimlik kartınızda ya da nüfus cüzdanınızda bulunan bütün bilgileri içeren bir belgedir. 2020 Nüfus cüzdan sureti, bilgilerinizde değişiklik yapılıp yapılmadığını ve nüfus cüzdanınızda yer alan bilgilerin devlet kayıtları ile uyuşup uyuşmadığını karşılaştırabilmek için talep edilir.

Geçmiş zamanlarda neredeyse her kurum nüfus cüzdanı sureti istemekteydi fakat teknolojinin gelişmesi ile online platformlardan hızlıca kontrol edilebilen sistemler kullanılmaya başlanılınca; birçok kurum nüfus cüzdan sureti talebinde bulunmuyor artık. Fakat yine de bazı kurum ve kuruluşlar, iş verenler ve benzeri yerler; nüfus cüzdan sureti talep edebilmektedir.
Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?
Nüfus cüzdanı sureti almanın birden fazla yolu mevcut. Aşağıda sıraladığımız nüfus cüzdanı sureti alma yollarını inceleyerek; size en uygun seçeneği uygulayabilirsiniz.

Nüfus cüzdan sureti yani farklı bir deyişle nüfus cüzdanı örneği; muhtarlıklardan alınabilir. Muhtarlık tarafından gerekli kontrollerin sağlanması ile beraber; 1 adet vesikalık fotoğrafınızla belge düzenlenir ve ortalama 5 – 10 TL karşılığında nüfus cüzdan sureti alınabilmektedir.

Nüfus cüzdan sureti muhtarlığın yanı sıra, noterlerden de alınabilmektedir. Noterler, muhtarlıkta da yapıldığı gibi ayrı bir belge düzenlemektedir. Fakat isteğinize bağlı olarak nüfus cüzdanınızın fotokopisini çekerek; aslı gibidir onayı da verebilmektedirler. Bu işlem için 20 TL bir ücret ödenmekte, işlemin gerçekleşebilmesi için ise; gerekli olan tek unsur TC kimlik numaranızdır.

E-devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Alma

Eğer muhtarlığa ya da notere herhangi bir ücret ödemeden; kendiniz nüfus kayıt örneğinizi çıkarmak istiyorsanız; bilgisayarınız üzerinden e – Devlet resmi sitesine giriş yapın. Gerekli bilgileri verdikten ve onayladıktan sonra; arama kısmına Nüfus kayıt örneği yazın. Karşınıza çıkan ekranda gerekli onaylamaları yapın. Fakat unutmamanız gereken bir unsur ise; e – devlet üzerinden nüfus kayıt örneği alma işlemini yalnızca bir defa gerçekleştirebilmenizdir.

Onay verdikten sonra karşınıza nüfus cüzdanı sureti çıkacaktır. Çıkan sayfayı yazdırmanız yeterlidir. Yazdırdığınız sayfa, alt bölümde bulunan barkod sayesinde resmi evrak statüsü taşıyacaktır. Bu kağıt ile; talep eden kurum ya da kuruluşa başvuru yapabilir, kendi oluşturduğunuz nüfus cüzdanı suretini iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Turkcell Kurumsal Online İşlemler Merkezi Nedir başlıklı makalemizde turkcell kurumsal online, turkcell kurumsal online işlemler ve turkcell kurumsal online işlemler @ turkcell com tr hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe