Netflix Yeni Dizisi Freud – Sigmund Freud Gerçekte Kimdir?

freud

Netflix Sigmund Freud’un yaşamını konu alan bir dizi yayınlamıştır. Cinayet olaylarıyla ilgilenirken izleyeceğimiz Freud Dizisi bir suç dizisidir.

Oyuncuları

  • Robert Finster
  • Ella Rumpf
  • George Friedrich

Sigmund Freud Kimdir?

6 Mayıs 1856 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda doğmuştur. Yahudi bir tüccar olan babasının ikinci evliliği sırasında doğmuştur. Ailesi ekonomik sıkıntılar yaşadığı için Sigmund Freud 4 yaşındayken Viyana’ya yerleşmişlerdir. Tarih 1938’i gösterene kadar burada yaşamıştır. Psikanalitik kuramın kurucusudur. Psikanaliz kişinin bilinç altındaki unsurlarla ilgilenir, bunları yüzeye çıkarmaya çalışır. Bir psikoterapi tekniğidir.

Netflix Yeni Dizisi Freud – Sigmund Freud Gerçekte Kimdir?
Netflix Yeni Dizisi Freud – Sigmund Freud Gerçekte Kimdir?

Öğrenim gördüğü lisede İngilizce, Latince ve Fransızca görürken, kendi kendine İtalyanca, İbranice ve İspanyolca da öğrenmiştir. Oldukça başarılı bir eğitim sürmüştür. Goethe’nin eserlerinin etkisi altında kalmış ve tıp okumaya başlamıştır. 1881 yılında mezun olmuştur. Sene 1983 olduğunda ise o zamanda meşhur olan Dr. Theodor Meynert’in gözetiminde bir psikiyatri kliniğinde asistan olmuştur. Kokoin incelemeleri üzerine görev almıştır. Kokoinin analjezik özelliklerini bulmuştur. 1885 yılında ise bir burs aracılığıyla Paris’e gitmiştir. Salpetrie Hastanesi’nde staj yapmaya başlamış ve hipnotizma, telkinin etkilerini burada keşfetmiştir. Charcot’un oldukça fazla etkisinde kalmış ve kişisel konferanslarını almancaya çevirerek yayınlamıştır. 1886’da Berlin’e gitmiş, çocuk nöropatolojisiyle ilgilenmiştir. Ardından büyüdüğü yere dönerek özel olarak doktorluğa başlamıştır. Sinir hastalıkları şikayetiyle kendisine başvuran kişilere elektroterapi ve hipnotizma uygulamıştır. Telkin ve Telkinin Tedavideki Uygulamaları adlı kitabı 1887 yılında kendi diline çevirmiştir. Elizabeth Von R. adlı bir kadının sertbest çağrışım uygulamasına zorlaması ile hipnozu bir kenara bırakmıştır.

Sigmund Freud 1896 senesinde babasının ölümünün ardından bunalıma girmiştir. Kendini çözümlemeye başlamıştır. Breuer ile nevrozların cinsel açıdan incelenmesi konusunda ayrı düşmüş ve ortak çalışmayı bırakmıştır. Bir konferansta histerinin cinsel etiyolojisinde bahsetmiş ve insanlar arasında çok gündem olmuştur. 10 yıl gibi süren uzun bir zamanda hem öğrencisi hem de ortak çalışan bir arkadaşı olmadığı için yalnızlıkla sınanmıştır. Bu süre zarfında çalışmalarına daha çok odaklanmış ve hastalarını daha net bir şekilde incelemek istemiştir. Sigmund Freud 1908 yılında Viyana’da Psikalaniz Derneği’ni kurmuştur. Yaşamım ve Psikanaliz kitabında derneğin kurulumu ve bu süreç hakkında oldukça fazla bilgiye yer vermiştir.1907 senesinde Bleuer’in asistanı tarafından ziyaret edilir ve Zürih’te Freud Derneği’ni kurar. Bu oldukça önemli bir adımdır çünkü Sigmund Freud bu adımla birlikte psikanalizi ülkenin dışına taşımayı başarmıştır. Kendisine 1923 senesinde damak kanseri teşhisi konmuştur. 33 kere ameliyat olmuş ve bu süre zarfında konuşmayla yeme sıkıntısı yaşamıştır. Naziler’in gelmesiyle birlikte çocuğunu alarak orayı terketmiş ve ölene kadar hayatını sürdüreceği Londra’ya yerleşmiştir. Freud hakkındaki en önemli konulardan birisi ise prensiplerine bağlı olmasıdır. Kendisine ait özel hiçbir anıyı bırakmamak adına hepsini ölümünden önce yakmıştır.

Bir önceki yazımız olan Doğduğun Ev Kaderindir 9. Bölüm Kıyafetleri başlıklı makalemizde Doğduğun Ev Kaderindir 9. Bölüm Kıyafetleri Zeynep'in kabanı pitti, Doğduğun Ev Kaderindir 9. Bölüm Kıyafetleri Zeynep'in piyano beyaz kıyafeti ve Doğduğun Ev Kaderindir 9. Bölüm Zeynep'in Ceketi hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe