NASA’nın Perseverance Aracının Uzay Yolculuğunu Dinleyin

nasanin perseverance aracinin uzay yolculugunu dinleyin d4avmkkv
Google Haberlere Abone Ol

Uzay boşluğunda ses yayılmaz. Hava ya da diğer titreşim yapacak husus olmadığı için ses yoktur. Yeniden de NASA’nın Perseverance isimli uzay …

Uzay boşluğunda ses yayılmaz. Hava ya da diğer titreşim yapacak husus olmadığı için ses yoktur. Yeniden de NASA’nın Perseverance isimli uzay aracının seyahatine kulak kabartmak mümkün oluyor.

Perseverance aracı, Mars yüzeyinde çeşitli araştırmalarda kullanılmak üzere geliştirildi. NASA bu aracı geçtiğimiz aylarda kızıl gezegene göndermişti. Aracın uzayda yaklaşık olarak 3 aylık bir müddet daha seyahat etmesi bekleniyor.

60 saniyelik ses

nasanin perseverance aracinin uzay yolculugunu dinleyin 0 PfaQd57S

Perseverance, NASA’nın üzerinde bir mikrofon bulunan birinci aracı olarak da tarihe geçmişti. Aracın üzerinde yer alan mikrofon, 60 saniyelik bir ses kaydetti. Her ne kadar uzayda hava olmadığı için ses yayılmıyor olsa da aracın mekanik titreşimini elektrik sinyalleri olarak kaydetmek mümkün oldu.

Uzayda yaklaşık olarak saatte 42 bin kilometre süratle seyahat eden araçtan kaydedilen sesler 19 Ekim tarihli oldu. Bu sesler, aslında aracın soğutma sistemine ilişkin. Sıvı soğutma sistemi araçta oluşan fazla ısıyı toplayarak dışarı atmayı sağlıyor. Sıvı daima bir döngü halinde bulunuyor.

Mikrofonun koyulma nedeni ise deneysel bir teşebbüs. Bu teşebbüsün maksadı ise Mars atmosferine giriş, iniş ve konma anlarında çıkacak sesleri kaydedebilmek olarak açıklanıyor. Böylelikle ileride diğer yüzey araçları için de daha kolay iniş yapmayı sağlayacak datalar toplanması planlanıyor.

Sistemler çalışıyor

nasanin perseverance aracinin uzay yolculugunu dinleyin 1 kwqtrj1H

Bahisle ilgili olarak Mars 2020’nin EDL Kamera ve Mikrofon alt sistemi baş mühendisi olan Dave Gruel bir açıklama yaptı. Gruel açıklamasında “Uzay aracı operasyonunda uçuşta küçük bir ses almak çok olağanüstü olsa da daha değerli bir manası var. Sistemimizin çalıştığını ve Mars inişinde birtakım kuru gürültüleri kaydetmeye hazır olduğunu gösteriyor.” dedi.

Perseverance uzay aracı, kızıl gezegen yüzeyinde çalışmalar yapmak için pek çok özel ekipmanla donatıldı. NASA’nın bu aracı 2021 yılının başlarında Mars’a iniş yaparak çalışmalarına başlayacak. Kaydedilen sesleri buradan dinleyebilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Elon Musk: İnsanlar Mars'ta Cam Kubbelerde Yaşayacak başlıklı makalemizde Elon, Gezegen ve İnsan hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe