Motivasyon Sözleri İle Başarı Sağlayan İş Modelleri

Motivasyon Sözleri İle Başarı Sağlayan İş Modelleri
Google Haberlere Abone Ol

Motivasyon Sözleri İle Başarı Sağlayan İş Modelleri

Günümüzde birçok insan sevmediği işi yapmak zorunda kalıyor. Ancak bizlere tüm eğitim hayatımız boyunca sevdiğimiz işi yapmamız gerektiği öğretiliyor. Birbiri ile çelişen bu durumu ortadan kaldıracak tek güç elbette ki motivasyonumuzu yüksek tutmaktır. Bunun için uygulamalı olarak yapacağımız birçok aktivitenin yanı sıra tecrübeli kişiler tarafından söylenmiş sözleri okumak da bizi motive edecektir. Yaptığınız işi sevseniz bile sorumluluk üstlenmek bazen stresli ve moral bozucu olabilir. Sizinle paylaşacağımız motivasyon sözleri modunuzun en düşük olduğu anda bile size güç verecektir.

Motivasyon Üzerine Söylenmiş Sözler

Tanınmış birçok kişi, tecrübelerine dayanarak motivasyon üzerine sözler söylemiştir. Bizlerde bu sözleri kulağımıza küpe yaparak motivasyonumuzun düşük olduğu anlarda kullanırsak iş verimliliğimiz artar ve en olumsuz şartlarda bile çalışabiliriz.

  • Ünlü Amerikan yazar Seth Godin, ‘’Siz özgeçmişiniz değilsiniz, siz işinizsiniz.’’ diyerek bizlere özgeçmişimiz deneyimlerle dolu olmasa bile bizi yansıtanın yaptığımız iş olduğunu söylemiştir.
  • İngiliz yatırımcı Richard Branson ise ‘’İş fırsatları otobüsler gibidir, her zaman bir diğeri gelir.’’ demiştir. Bu söz özellikle yeni mezun kişiler için oldukça motive edicidir. Çünkü ilk iş arayışı zorlu bir süreçtir ve kaçırılan fırsatlara üzülmek yerine bir yenisini aramak gerekir.
  • Ünlü teorik fizikçi Albert Einstein ‘’Her şey mümkün olduğunca sadeleştirilmeli, fakat basitleştirilmemelidir.’’ diyerek yaptığımız işi en sade ve anlaşılır şekilde ancak basit olmayacak şekilde yapmamızı söylemiştir.
  • Sir Thomas Watson ise yaptığımız işi sevmemizin motivasyonumuz için çok önemli olduğunu belirten şu sözleri söylemiştir: Başarılı olmak için, kalbiniz işinizde olsun ve işiniz de kalbinizde olsun.

Bunun gibi birçok kişi tarafından söylenmiş sözleri okuyarak ya da sürekli göreceğiniz bir yere yazıp asarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Motivasyonun İşteki Başarısı

Şüphesiz mutluluk, hayatımızı en çok etkileyen duygulardan biridir. Gerek sosyal hayatımızda gerekse de iş hayatımızda bizi mutsuz eden en ufak bir şey tüm hayatımızı alt üst edebilir. Ancak bu durum biz izin verdiğimiz sürece olur. Yani bir sorun ne kadar büyük olursa olsun kendimize inandığımız sürece ve motivasyonumuzu yüksek tuttuğumuz sürece her şeyin üstesinden gelebiliriz. Tabii bunun için çevremizdeki insanlardan destek görmek de çok önemlidir.

Örneğin sevmediğimiz bir işi yapıyor olsak da eğer patronumuz bu işi çok güzel yaptığımızı söylerse ve performansımıza göre zamlar, terfiler verirse motivasyonumuz hiç düşmez. Aksine işimizi sevmesek bile hem zamanla sevmeye başlarız hem de sanki şirket sahibi bizmişiz gibi yani kendi işimizmiş gibi çalışırız. Bu durum için daha önceden bahsettiğimiz gibi tanınmış kişilerin sözlerini okumak ya da çeşitli motivasyon etkinlikleri yapmak bir süre sonra yeterli gelmez, fakat iyi bir patron tüm bunlara gerek duymadan bizi motive eder. Bir süre sonra da kendimize ve başarımıza inancımız olur ve her şeyin üstesinden geliriz.

Bir önceki yazımız olan Verimsiz mi hissediyorsunuz? Yaratıcı düşünmeyi öğrenin. başlıklı makalemizde kendini geliştirme, kendini geliştirmek için kitap ve yaratıcı düşünme hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe