Modem ADSL internet ışığı yanmıyor, ne yapabilirim?

Modem İnternet Işığı Yanmıyor

Modemlerde belirli sorunlardan ötürü DSL ışığı yanmama ve internet ışığı kırmızı çözüm arayışlarına girme durumu meydana gelebilir. DSL ışığı yanmadığı ve sabit kalmadığı durumlarda modemlerde yer alan DSL portuna bağlı olarak yer alan hat kablosu sorunu olabilir. Haricinde İnternet ışığı kırmızı oluyorsa bununla alakalı durumlarda ne yapabiliriz bunlara bakalım.

Bunun takılı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer kablo bir anda yuvasından çıkarsa ve temassızlık durumu meydana gelirse bu sorunu yaratabilir. Bu yüzden ilk olarak neden olduğu araştırılmaya başlanmadan önce DSL yuvası kontrol edilmeli ve kablo yuvaya tam oturmuş mu ona bakılmalı. 

DSL ışığı yanmıyorsa yapılması gerekenler nelerdir?

Hat kablosu bağlama sırasında modem ile arasında Splitter tercih edildiyse hat kablosunu aradan parçayı çıkararak direk modeme takarak denenmesi gerekir. Arada yer alan splitter cihazı da temassızlık durumunun meydana gelmesine neden olabilir. Eğer splitter cihazı çıkarıldıktan sonra ışıklar tamamı sabit bir şekilde yanmaya başlar ise demek ki bu cihazda sorun olduğu anlaşılmalıdır.

Parçanın çıkarılmasının ardından hala ışıkta yanmama ya da sabit kalamama sorunu meydana gelebilir. Bu anlarda asıl sorun neden onun araştırılması gerekir. Modemi farklı bir hatta takmalı ve bir de bu şekilde denemek gerekiyor. Farklı bir hat içerisinde olduğu zaman modemdeki DSL ışığı sabit bir şekilde yanıyorsa ve sorun yaratan hatta yanmıyorsa artık sorunun hat üzerinde olduğu anlaşılacaktır. 

Modem ADSL İnternet Işığı Yanmıyor
Modem ADSL İnternet Işığı Yanmıyor

Hat üzerinde meydana gelen sorunlarda direk hangi firmadan hizmet alınıyor ise o firmayı aramak gerekir. Yaşanan durumu etkili bir şekilde anlatmak ve ardından da ona göre bir yol bulunmasını beklemek gerekiyor. Modemin farklı bir hat ile denenmesi anında yine DSL ışığı yanmamaya da devam edebilir. Bunun için kendiniz adına uygun olan bir zaman dilimi içerisinde yedi gün ve yirmi dört saat boyunca hizmetlerine devam eden modem firmasını aramak  gerekir. Artık modemin asıl sorununun teknik bir sorun olduğunu ve ona göre bir yol izlenmesi gerektiğini kestirmek gerekir. 

İnternet ışığı kırmızı yanması durumunda, sizlere ISS tarafından sağlanan modeme 10 saniye basılı tutarak reset atmanızı, bundan önce kablo soket girişlerinde ki temassızlık durumunu kontrol etmenizi öneririz, internet servis sağlayıcı firma tarafına oluşturduğunuz destek talebiniz, henüz sonuçlanmadıysa, faturanızı kontrol etmenizi, birikmiş bir fatura borcu olabileceğini de belirtmek isteriz.

Haricinde kırmızı internet ışığı çözümü için arıza talebi oluşturabilir, ya da alt yapı arıza çalışması var mı yok mu sorgulayabilirsiniz.

Her yöntemi denedikten sonra destek uzmanlarından yardım almak kısa sürede sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. DSL ışığı yanmaması için en ufak farklı bir durum da söz konusu olmayacaktır. 

Bir önceki yazımız olan TurkNet İnternet Erişim Sorunu Çözümü başlıklı makalemizde turknet internet erişimi çözümü, turknet internet erişimi yok ve turknet internet erişimi yok 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe