Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Nedir?

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti
Google Haberlere Abone Ol

Microsoft Yazılım Koruması Platformu hizmeti, Windows’ta işletim sisteminin ve bileşenlerinin doğru ve gerektiği gibi çalışması için geliştirilmiştir.

Ancak bazı durumlarda, bu işlemler sistem kaynaklarını aşırı kullanarak performansı ve kapasiteyi önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu işlemlerden birinin adı: Sppsvc.exe. Sppsvc.exe, tam adı ile “Microsoft Yazılım Koruma Platformu”, sistemde esas olan Windows uygulamaları için dijital lisans uygulamasını indirme, yükleme ve çalıştırma sorumluluğuna sahip bir işlemdir.

Arka planda çalışmaya devam eden bu işlem Görev Yöneticisi’nde Ayrıntılar bölümünde tespit edilebilmektedir.

Sppsvc.exe işlemi, Microsoft’un imzaladığı bir dosyadır ve sistemin temel bir parçasıdır. Bu nedenle sistemin diğer öğelerini etkileme olasılığı vardır ve devre dışı bırakılması tavsiye edilmemektedir. Solvetic modu, bu yüksek tüketim sorununun bu süreç aracılığıyla nasıl çözüleceğine dair bir dizi ipucu getiriyor.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti
Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Güncellenmelidir

Microsoft geliştiricileri sürekli olarak güvenlik, kümülatif ve diğer güncellemeler yayınlamaktadır. Bu nedenle Microsoft Yazılım Koruması Platformu’nun da güncellenmesi önerilmektedir.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu hizmeti aşırı yüklenmeye neden oluyorsa, bunun nedeni güncellemeler olmadan eski aygıt sürücülerine ve işletim sistemi yazılımına bağlı olmasıdır. Bu, yalnızca Sppsvc.exe işlemini değil, diğer birçok hizmeti etkileyen bir dizi güvenlik açığını tetiklemektedir.

Sistemimizi güncellemek için Başlat menüsüne gidilmeli, ardından Ayarlar seçilmelidir.

Sonrasında güncelleme ve güvenlik bölümüne gidilmeli ve Windows Update bölümünde Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklanmalıdır. Burada ne tür güncellemelerin indirilmeye veya yüklenmeye hazır olduğu görelmektedir.

Bu, işletim sistemini ve sürücülerini güncelleyecektir.

Windows 10 başlatma işlemini çalıştırdığında, her şeyin beklendiği gibi çalışması için çeşitli işlemler ve hizmetler yüklenir, ancak bu öğelerden bazıları bu görevi olumsuz etkileyerek yukarıda belirtilen işlem hatası gibi sonuçlar doğurabilir.

Bunun için Windows 10 önyüklemesini temizlemek gereklidir ve yapılacak işlem Windows + R tuş kombinasyonunu kullanılmasıdır.

Sonrasında Enter ya da Kabul Et’e basılmalı ve görüntülenen pencerede Hizmetler sekmesine gidilmelidir. Bu aşamada tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusu işaretlenmelidir.

Bu yapıldıktan sonra, Tümünü Devre Dışı Bırak düğmesine tıklanmalıdır. Şimdi Windows Başlat sekmesine gidilmeli ve ardından Görev Yöneticisini Aç satırına tıklanmalıdır.

Orada, yani görev yöneticisindeki Giriş sekmesinde, aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak tüm öğeleri devre dışı bırakacağız:

  • Öğeye sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin
  • Öğeyi seçip altta bulunan Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın

Windows Yazılım Koruması Durdurulmalı

Yazılım korumasının durdurulması için Microsoft Yazılım Koruması Platformu hizmeti yeniden başlatılmalıdır. Bu işlem doğrudan Windows 10 hizmetlerinden yeniden başlatılmasından oluşmaktadır. Bunlara erişmek için Windows + R tuş kombinasyonu kullanılmalıdır.

Açılır pencerede, Yazılım Koruma hizmeti bulunmalı, sağ tıklanarak Tüm Görevler / Durdur yoluna ilerlenmelidir.

Bu nedenle, Windows 10’da bu işlemin yarattığı yüksek güçlü etkiyi düzeltmek için birkaç seçenek bulunmaktadır.

Microsoft Yazılım Koruma Platformu hizmeti tarafından aşırı CPU kullanımı oluştuğunda belirli uygulamalar için otomatik tekrarın devre dışı bırakılması gerekmektedir:

  1. Başlat menüsünü açın ve ” Görev Zamanlayıcı ” yazın.
  2. Uygulamayı açın ve “Zamanlayıcı Kitaplığı”nın yanındaki oka tıklayın.
  3. R@1n-KMS’ye tıklayın.
  4. Çalışan uygulamalar, yan taraftaki pencerede görünecektir, bunlar şunlar olabilir: Windows, Office vb. Özellikler penceresini açmak için uygulamaya çift tıklayın.
  5. Özellik penceresinde ” Tetikleyiciler ” sekmesini seçin ve ” Düzenle “ye tıklayın.
  6. Onay Kutusu’nu temizleyin.
  7. Tüm pencerelerde Tamam’a tıklayın ve zamanlayıcıyı kapatın.
  8. Test edin.

Bu aşamalardan sonda bilgisayarda aşırı yükleme ortadan kalkacak ve bilgisayar normal bir şekilde çalışmasına devam edecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close