Microsoft Windows 35 Yaşında: MS-DOS’tan Windows 10’a

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a L6ONNGAU
Google Haberlere Abone Ol

Bugün işletim sistemi denildiği vakit çabucak herkesin aklına birinci gelen isim Windows oluyor. Adeta Microsoft’u Microsoft yapan eser olan …

Bugün işletim sistemi denildiği vakit çabucak herkesin aklına birinci gelen isim Windows oluyor. Adeta Microsoft’u Microsoft yapan eser olan Windows’un birinci ortaya çıkışı ise tam 35 yıl öncesine, 20 Kasım 1985’e dayanıyor.

Birinci grafik kullanıcı arayüzü olarak Windows, hayli büyük muvaffakiyet yakalamış ve bilgisayar kullanabilmeyi pek çok kişi için güç olmasa gerek hale getirmişti. Vakit içerisinde farklı rakipleri çıksa da marka her vakit en tanınan olmayı başardı.

Önce vakit içinde…

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 0 Vripfqa9

Aslında Microsoft, Windows öncesinde MS-DOS ile bilgisayar piyasasında kendine değerli bir yer elde etmeyi başarmıştı. Bu işletim sistemine bugün bilr CMD penceresinden erişerek kullanabilmek mümkün. Genç Bill Gates, WIMP GUI (Windows, ikonlar, fare, işaretçi grafik kullanıcı arayüzü) isimli sistemi tanıttığında pek çok kişi yeni sistemin yararlarını anında fark etmişti.

Aslında Microsoft bir grafik kullanıcı arayüzü sunan birinci firma değildi ve son da olmadı. Sunduğu kullanım ve erişim kolaylığı ise daha evvel görülmemiş bir şeydi. 1987 yılında Windows 2.0, Apple’ın açtığı bir dolu dava ile birlikte geldi. İşletim sistemi i286 işlemcileri desteklerken mahkeme de Microsoft’u haklı buluyordu. Onu Windows 2.1 takip etti.

Üç olsun güç olmasın

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 1 BVuH5LjO

Windows 3.0, 1990 yılında piyasaya çıktı. Microsoft’un gerçek manada çığır açtığı işletim sistemi de buydu. Sanal bellekle tanıştığımız, programların belirli süreçler için bellek ayırdığı birinci Windows işletim sistemi buydu. İki yıl sonra da iş ağlarında çalışanların irtibatına odaklanan ve Windows for Workgroups olarak lanse edilen Windows 3.1 geldi. Bir orta da Çin’e özel Windows 3.2 işletim sistemi tanıtıldı.

Bu işletim sistemlerinden sonra ise ülkemizde pek çok kişinin hatırladığı birinci Windows versiyonu olan Windows 95 geldi. Windows 95’in çıkışında büyük bir pazarlama kampanyası yapıldı, Rolling Stones bile kampanyada yer aldı. Kendimiz şoför yüklemeden bir şeyleri takıp çalıştırabildiğimiz, native 32 bit uygulama çalıştırabilen birinci Windows idi. Ayrıyeten İnternet Explorer da bu devirde ortaya çıktı. Windows 95, internet çağının Windows’u idi.

Bu sürümün akabinde Windows 98 geldi. Onu Windows 2000 ve Windows ME (Windows Millenium Edition) takip etti. Bu versiyon zerre sevilmediği üzere Microsoft’un mehteran misali bir ileri bir geri giden Windows versiyonları periyodunu de başlatmış oldu.

Kernel paniği

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 2 9eblccFU

Microsoft bu devirde Windows NT üzerinde çalışıyordu. Bu büsbütün yeni Windows versiyonunun DOS ile hiçbir alakası yoktu. Büsbütün şirketlere yönelikti. Şirketler DOS kullanmaktan vazgeçmiyordu. İnsanların Windows ME yerine Windows 2000 tercih etmesi, firmayı bu hususta yine düşünmeye itti.

Bir yıl sonra ise genç neslin büyük kısmının bilgisayarla tanıştığı efsanevi işletim sistemi olan Windows XP geldi. Windows XP farklı versiyonlardan çok varyantlara sahipti. Gerçek manada tepsi kadar tabletlere, bilgisayarlara, sunuculara ve ATM’lere özel varyasyonları ile büyük sükse yapmış ve büyük muvaffakiyet yakalamıştı.

Tıpkı periyotta Windows CE de ortaya çıkmıştı. Küçük PC’ler için geliştirilen bu işletim sistemindeki kerneller Windows Mobile için de kullanılmıştı. Windows Mobile telefon görmüyor olmamız bu işletim sisteminin akıbeti hakkında fikir verse de pek çok kişi için ilham verici bir teşebbüs oldu. Tekrar de iki sistem büsbütün uyumsuzdu.

Olmaz olaydın dedirten işletim sistemi: Windows Vista

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 3 dRgu6U3N

Windows Vista birinci olarak 2006 yılında ortaya çıktı. Çabucak her bilgisayarda Windows XP olan bir periyotta bu işletim sistemi yeni ve göz alıcı tasarımı, arttırılmış güvenliği ile geldi. Birinci bakışta çok beğenilen sistem, biraz dikkatli bakmaya başlayınca rahatsızlık veriyordu. Sistem çok büyüktü, geçmiş 15 yılın kodlarını karman çorman halde kullanıyordu. Eski makineler kaldırmıyordu ve sunucuların neredeyse hiçbiri bu sistemle uyumlu değildi.

Bu devirde Microsoft, Mojave Projesi’ni başlattı. Özünde evcil hayvanlara ilaç içirmek için ilacı yemeğine karıştırmanın insanlara Vista kullandırma versiyonu olan proje başarısız oldu, Vista daha da yerildi ve beşerler XP’ye daha da sıkı sarıldı.

Windows 7 geliyor

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 4

Microsoft, Vista ile girdiği yanlış yoldan Windows 7 ile çıkmaya karar verdi. 2009 yılında gelen işletim sistemi teknik olarak Vista kabuğunda XP tecrübesi sunuyordu. Kodlar daha çevik, sistem daha süratli, yükü daha hafif ve uyumluluğu daha gelişmişti. Windows’un en yüksek pazar hissesine ulaşan işletim sistemi olmayı da başardı. Ayrıyeten çoklu dokunma ve konut ağı üzere özellikleri de hayatımıza kattı.

Bu periyotta işletim sistemi pazarı da epeyce renklendi. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, Wi-Fi derken ortalık panayır yerine döndü. Apple, daha fazla şahsa Mac tecrübesi sunmaya başlarken iOS ile akıllı telefon pazarında parladı. Google da Linux tabanlı Android işletim sistemine odaklanmıştı.

Windows 8 ve 8.1: Olmadı

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 5 7DPiMSrf

Microsoft halihazırda Windows 7 periyodundan başlayarak yeni işletim sistemlerinin pek de tutmayacağına inanıyordu. Windows CE’yi de bu periyotta çöpe atıp yeni Windows Phone’a geçti. Temel olarak firmanın vaadi taşınabilir ve bilgisayar ortasında eşgüdüm idi. Olmadı.

Windows 8 pek çok işe yaramayan yenilik yaptı. Bunlardan biri olan “Başlat tuşunun kaldırılması” ise çok karşıt tepti gördü. Daha sonra Microsoft apar topar Windows 8.1’i yayınladıysa da bu işletim sistemi de daha gereğince gelişmemişti. Her ne kadar birtakım meseleleri çözse de kâfi olmadı. Tıpkı periyotta Windows Phone da performans ve talep manasında sürünmeye başladı.

Windows bu periyotta meseleleri çözmek için ağır efor harcadıysa da gayreti yetmedi. Microsoft bir kere kendi bindiği kısımları teker teker budamıştı. Artık beşerler için bilgisayar = Windows değildi.

Windows 10: Windows’u tekrar düşlemek

microsoft windows 35 yasinda ms dostan windows 10a 6 Jg1LOnNZ

Günümüze geldiğimizde ise Windows’un epey esaslı formda yenilenmesi kaide haline gelmişti. Microsoft da tam olarak bunu yaptı. Bu periyotta firmanın başına da Satya Nadella geldi. Firma birinci sefer kendi pazarının tek ve tartışmasız hakimi değildi.

Windows 10 tahminen işletim sistemi manasında en büyük değişiklik değildi lakin stratejik manada Windows tarihinin en büyük değişimine sahne oldu. Daha evvel Windows bir eser iken artık bir hizmet olarak satılmaya başlandı.

Bu işletim sistemi ile agresif bir siyaset izleyen Microsoft, çok uzun bir müddet için Windows 10’u fiyatsız yükseltme olarak sundu. Hatta korsan olarak Windows 7 yahut Windows 8.1 kullananlar bile lisanslı versiyonu sorgusuz sualsiz olarak edinebiliyordu.

Windows Phone bu süreçte sessizce piyasadan kaldırıldı. Microsoft’un Nokia’yı satın aldığında bünyesine kattığı binlerce çalışan ya öteki departmanlara kaydırıldı ya da işten çıkarıldı. Firma bugün birinci Android işletim sistemine sahip aygıtı Surface Duo üzerinde çalışıyor.

Microsoft Windows artık orta yaşa gelmiş oluyor. Tıpkı bizler üzere bazen kusurlar yapan, bazen yolunu kaybeden fakat bir halde düze çıkan Windows’un doğum gününü bizler de Webtekno ailesi olarak kutluyoruz. Windows olmasaydı bugünkü bilgisayar dünyası muhtemelen olmayacaktı.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Kalitesiz Fotoğrafları İyileştiren Ücretsiz İnternet Sitesi! başlıklı makalemizde Yazılım hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe