Merkez Bankası Türk lirası likidite idaresine ait kararlar aldı

merkez bankasi turk lirasi likidite idaresine ait kararlar aldi 5wwEYUZZ
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı (TCMB), para siyasetinin operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi …

İSTANBUL (AA) – Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı (TCMB), para siyasetinin operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi kapsamında Türk lirası likidite yönetimine ait kararlar aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, para siyasetinin operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi kapsamında Merkez Bankası tarafından halihazırda bir ay vadeli klasik yöntemli repo ihaleleri ve geç likidite penceresi (GLP) imkanlarıyla sağlanan fonlama 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren Merkez Bankasının temel para siyaseti aracı olan bir hafta vadeli repo ölçü ihaleleriyle yapılmaya başlanacak.

Likidite yönetimi çerçevesinde ikincil piyasa gecelik faiz oranlarında oluşabilecek oynaklığı sonlandırmak ve likiditenin haftanın günlerine istikrarlı dağılımını sağlamak amaçlarıyla 20 Kasım 2020’den 26 Kasım 2020’ye kadar (bu tarihler dâhil olmak üzere) bir hafta süreyle gecelik borç verme faiz oranı siyaset faiz oranı olan yüzde 15 olarak uygulanacak.

Bankalar geçiş döneminde ve sonrasında ihtiyaç duymaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasasında gecelik vadede 17 Ağustos 2020’de geçerli olan borç alabilme limitleri dahilinde ve BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Taahhütlü Süreçler Pazarlarında, Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekler, likidite fazlalığı oluşması halinde ise limitsiz olarak Merkez Bankası borçlanma faiz oranından Merkez Bankasına borç verebilecekler.

Ayrıyeten, tüm bankalar HMVKŞ tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası karşılığında, Merkez Bankası borç verme faiz oranı üzerinden kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo imkanından yararlanabilecek.

Muhabir: Murat Birinci

İstanbul haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan Merkez Bankası Türk lirası likidite idaresine ait kararlar aldı haberini okudunuz.

Yazar: Murat Birinci, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankası'nın kararı sonrası borsa yükseldi döviz kurları ve altın geriledi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe