Marvel Filmlerinin Gizli Silahı ‘Vibranium’ Nedir?

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir rQ4DHR7N
Google Haberlere Abone Ol

Marvel çizgi roman cihanı onlarca yıldır hayatımıza. Yeni kahramanlarla bir arada de sinema dünyasına pek çok kurgusal öğe kazandırdı. Marvel …

Marvel çizgi roman cihanı onlarca yıldır hayatımıza. Yeni kahramanlarla bir arada de sinema dünyasına pek çok kurgusal öğe kazandırdı. Marvel Sinematik Kainatı ile bu kurgusal öğeler, hayranlar tarafından neredeyse gerçek kabul edilebilecek kadar içselleştirildi. Bu kurgusal öğelerden biri de vibranium madeni. Vibranium Marvel dünyasındaki en güçlü maden ve kullanıldığı her alanda gücü gözle görülür bir formda belirli oluyor.

Vibranium nedir sorusuna karşılık olarak gerçek hayatta mı, Marvel dünyasında mı diye yeni bir soruyla cevap verilebilir. Zira bilim beşerlerine nazaran kurgusal bir maden olan vibraniuma çok benzeyen gerçek bir maden var. Black Panther’in memleketi Wakanda’nın bereketli topraklarından çıkan güçlü vibranium madeni nedir, Marvel dünyasında nasıl kullanılmıştır ve gerçek hayattaki karşılığı nedir sorularını sizin için yanıtladık.

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir 0 u637p54j

Vibranium nedir?

Vibranium; Marvel çizgi romanlarında metalik özelliklere sahip, ses dalgalarını ve titreşimlerini emen, neredeyse yok edilemez bir maden olarak aktarılmaktadır. Bu metale değen her çeşit darbe emilir ve gereğince güçlü bir darbe vurulursa geri teperek büyük bir patlamaya neden olabilir.

Vibranium, kurgusal Afrika ülkesi Wakanda merkezli bir madendir. Öyküye nazaran günümüzden yaklaşık 10 bin yıl evvel Wakanda bölgesine düşmüş olan bir meteorun yanında vibranium madeni de bulunmuştur. Pek çok farklı alanda kullanılabilen bu sağlam maden sayesinde, sıradan bir Afrika ülkesi olan Wakanda, kurgusal olarak en güçl üülkelerden birisi haline gelmiştir.

Vibranium madeni, birinci defa 1966 yılında Marvel tarafından yayınlanan Daredevil çizgi roman serisinin 13. sayısında görülmüştür. Vibraniumu yanında getiren meteor, Wakanda’da insanüstü güçler veren bir bitkinin yetişmesine sebep olmuş, o günden sonra Wakanda başkanları o çiçeği tüketerek güç kazanmış ve jenerasyondan nesile aktarılan Black Panther unvanına sahip olmuşlardır.

Vibranium, Marvel dünyasında nasıl kullanılır?

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir 1

Bu sorunun karşılığı çizgi roman satırlarında kapalı de olsa ısıdır. Vibranium metalik bir maden olduğu için tüm metaller üzere o da yüksek ısılara maruz bırakılarak yumuşatılır ve işlenir. Üstelik vibranium sayesinde gelişen teknolojisi ile Wakanda endüstrisi, bu güçlü madeni işlemek için pek çok yeni makine de üretebilmiştir.

Elbette, vibranium nasıl işleniyor sorusuna sırf kestirimi cevaplar verebiliyoruz bundan ötürü sonuçta kurgusal bir öğe. Tahminen yeni Black Panther sinemasında ya da öbür yeni Marvel sinemalarında, bu güçlü madenin nasıl işlendiği ile ilgili yeni bilgiler öğrenebiliriz.

Vibranium, gerçek dünyadaki güç maddeleri ile zıt düşüyor:

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir 2 UcZ2maKp

Minnesota Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan James Kakalios’a nazaran Black Panther sinemasında gördüğümüz vibranium, en temel güç kanunları ile çelişiyor. Kainatta sabit bir oranda güç olduğunu söyleyen Kakalios, gücün vibranium tarafından emilerek yok olmasının en temel güç kanunları ile çeliştiğini ve gücün bir husus tarafından emilerek öylece ortadan yok olmayacağını belirtiyor.

Vibranium madeninden yapılan bir giysi ya da kalkan, en fazla aldığı darbeyi geri yansıtabilir, lakin asla emerek yok edemez. Öteki taraftan “Sonolüminesans” isimli bir fenomene nazaran vibranium üzere bir maden, ses dalgalarını alarak ışığa yani bir halde farklı bir güce dönüştürebilir.

Sonolüminesans fenomenini, Black Panther’in kız kardeşi Shuri tarafından yapılan giyside de görmüştük. Vibranium madeninden yapılan kıyafet, aldığı darbelerdeki enerjiyi depoluyor ve daha sonra silah gücü olarak kullanılabiliyordu. Kozmostaki güç maddelerine en uygun vibranium hareketi bu olarak görülüyor.

Tabiattaki gerçek vibranium: Grafen

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir 3 6j4eljI3

Vibranium madeninin gerçek olmadığı hatta gerçeklerle çelişiyor olması pek çok Marvel hayranını üzmüş olabilir. Lakin ismi farklı bile olsa yaşadığımız dünyada vibraniuma epey yakın güce sahip, grafen isimli bir husus bulunuyor. Grafen, tek bir karbon atomu katmanından oluşur ve altıgen formunda bir sisteme nazaran dizilmiştir.

Bugüne kadar yapılmış en ince unsur olan grafen, harikulade bir esnekliğe sahip olmasının yanı sıra çelikten yüz kat daha güçlüdür. Grafit temelli grabenin tek olumsuz istikameti şimdi hala bir plastik üzere kullanılamıyor olması zira süreç sırasında hususun pek birden fazla toza dönüşüyor.

Vibranium ve Wolverine’in pençelerinde kullanılan adamantium elementinin farkları nelerdir?

marvel filmlerinin gizli silahi vibranium nedir 4 8jY6gO1P

Marvel dünyasında dikkat çeken en değerli unsurlar vibranium ve adamantiumdur. Vibraniumu Kaptan Amerika kalkanında ve Black Panther kıyafetinde görüyoruz. Adamantium ise başta Wolverine’in pençelerinde ve Iron Man’in zırhının kimi modüllerinde olmak üzere Weapon X üzere pek çok farklı projede kullanılmıştır. Vibranium, emdiği ses dalgalarını moleküler düzeyde depolar ve bu nedenle neredeyse yok edilemezdir. Adamantium kararlı bir yapıda sentezlendikten sonra artık manipüle edilemez lakin yüksek ısılarda yok olabilir.

Bugüne kadar Marvel çizgi roman ya da sinema dünyasında vibranium ve adamantium madenlerinden yapılan silahların karşı karşıya gelmesine gerçek manada şahit olmadık, bu nedenle hangisi daha güçlüdür bilemiyoruz. Lakin bir gün bir galip çıkana kadar bu iki güçlü hususun egemenliğinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Tiyatro topluluğunun güler yüzlü ağabeyi: Erdal Tosun başlıklı makalemizde Erdal Tosun, Kardeş ve Tosun hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe