Macaristan: AB Kurulu Lider Yardımcısı Jourova istifa etmeli

macaristan ab kurulu lider yardimcisi jourova istifa etmeli QkWQUBEh
Google Haberlere Abone Ol

BUDAPEŞTE (AA) – Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lider Yardımcısı Vera Jourova’nın, Macaristan ile ilgili a …

BUDAPEŞTE (AA) – Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lider Yardımcısı Vera Jourova’nın, Macaristan ile ilgili açıklamalarından ötürü istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Macaristan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Orban, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’e, Macaristan’ı ”hasta demokrasi” olarak niteleyen Jourova ile ilgili mektup yazdı.

Orban, mektubunda, Jourova’nın Macaristan ile ilgili açıklamalarının “kabul edilemez” olduğunu ve söz konusu açıklamaların hem Macar hükümetine hem de Macarlara yönelik “hakaret” niteliği taşıdığını kaydetti.

AB Komitesinde görev yapan yetkililerin bağımsız olması gerektiğine lakin Jourova’nın yaptığı açıklamayla bunu ihlal ettiğine işaret eden Orban, ”Jourova’nın açıklamaları Kuruldaki konumu ile tutarsızdır. Bu yüzden istifa etmelidir. Macar hükümeti, söz konusu istifa gerçekleşene kadar ikili siyasi bağları askıya alıyor.” tabirlerini kullandı.

Orban ayrıyeten mektubunda, Macaristan’ın 2004 yılından beri AB üyesi olduğuna, bugüne kadar da tartışmalı hususlarda muvaffakiyetle ortak çözüme ulaştıklarına ve AB Komitesinin mevcut Lideri Leyen’in çalışmalarını da takdir ettiklerine değindi.

Jourova, 25 Eylül’de Alman Spiegel mecmuasına yaptığı açıklamada, Macaristan hükümetinin basına yönelik tavrını eleştirmiş ve Macaristan’ı ”hasta demokrasi” olarak nitelendirmişti.

Budapeşte haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Macaristan: AB Komitesi Lider Yardımcısı Jourova istifa etmeli haberini okudunuz.

Yazar: Mehmet Yılmaz, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Irak'ın kuzeyinde şehit olan Uzman Çavuş Temelli son seyahatine uğurlandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe