Libya’nın ‘toplu mezarlar kenti’ Terhune’de yeni cesetler çıkmaya devam ediyor

libyanin toplu mezarlar kenti terhunede yeni cesetler cikmaya devam ediyor psjJGJy5
Google Haberlere Abone Ol

TRABLUS (AA) – Libya’nın Terhune kentinde zeytinliklerle çevrili ziraî Rabıt bölgesinde isimli tıp gruplarının çalışmaları s …

TRABLUS (AA) – Libya’nın Terhune kentinde zeytinliklerle çevrili ziraî Rabıt bölgesinde isimli tıp gruplarının çalışmaları sürerken, bölge kazıldıkça yeni cesetler de çıkmaya devam ediyor.

Haşu sebeplen ayından bu yana süren hafriyatlarda birbiri gerisine çok sayıda bayan ve erkek cesedine ulaşılırken, onlarca mezarın tek tek açılmasıyla ortaya çıkan çukur ve kum tepeciklerinin oluşturduğu görüntü bölgede yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yasal Libya hükümetine bağlı Kayıpları Arama ve Tespit Kurumu görevlileri, son 3 günde burada ortaya çıkardıkları 5 yeni toplu mezarda 17 cesede daha ulaştı.

Toplam 112 cesede ulaşıldı

Başşehir Trablus’un yaklaşık 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune, Libya hükümetine bağlı ordu birlikleri tarafından 5 Haşundan dolayın’da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin önderi Halife Hafter’e bağlı milislerden kurtarılmıştı.

Barışın sembolü zeytinlikleriyle tanınan, Libya’nın verimli topraklara sahip kenti Terhune’nin Hafter yanlısı “Kaniyat” isimli milislerden kurtarılmasının akabinde, burada şimdiye kadar 20’den fazla toplu mezar bulundu ve 112 ceset çıkarıldı.

Libyalı gruplar, edindikleri bilgi ve bulgular sonucunda farklı noktalarda yeni mezarların da bulunduğu şüphesiyle, geniş bir alanda hafriyat faaliyetlerine devam ediyor.

Gruplar, ulaşılan cesetleri, fotoğraflayıp gerekli belgelemeleri yaptıktan sonra ceset torbalarına koyarak, yaş, cinsiyet ve ölüm hali ve vakti üzere detayları belirlemek için incelenmek üzere Trablus Başsavcılığına bağlı isimli tıp ünitesine götürüyor.

Kayıpları Arama ve Tespit Kurumunun mezarların açılmasından sorumlu müdürü Lütfi Tevfik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bulunduğumuz Rabıt bölgesinde geniş bir alana yayılan bu mezarlarda şu ana kadar 112 cesede ulaştık. Perşembe günü ulaştığımız 5 toplu mezardan 14 ceset çıkardık. Bugün de 4 numaralı noktadan bir, 5 numaralı noktadan da iki ceset çıkardık.” dedi.

“Çoğu sivil kıyafetli, ortalarında bayanlar da var”

Grupların mezardan çıkarmak için hazırlık yaptığı 4 numaralı noktadaki cesedin üzerinde, kapüşonlu lacivert bir sweatshirt olduğu görülüyor.

Ulaşılan cesetlerin hepsinin kimlik tespitinin tamamlanmadığını kaydeden Tevfik, bunların çoğunluğunun sivil kıyafetlerle bulunduğuna işaret etti.

Bu hadiseler ortasında şimdiye kadar birçok bayan cesedi de tespit ettiklerini söyleyen Tevfik, “Daha önceki kazılarımızda, 4 bayanın gömülü olduğu bir toplu mezar bulmuştuk. Bir öbür toplu mezarda da birlikte gömülmüş 3’ü bayan toplam 8 kişinin cesedine ulaştık.” diye konuştu.

Tevfik, kuruma 16 farklı noktada toplu mezar bulunduğuna dair çeşitli ihbarlar ulaştığını kaydederek, “Teyit ettiğimiz 6 noktada çalışmaları tamamladık. Gruplarımız bu alandaki çalışmalarını tamamladıktan sonra, ihbarlara göre başka alanlarda da keşifte bulunacak.” sözlerini kullandı.

İçişleri Bakanı: Cesetlerden biri bakanlık yetkilimize ilişkin

Öte yandan Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, dün yaptığı açıklamada, Rabıt bölgesinde çıkarılan cesetlerden birinin, bakanlığa bağlı üst düzey yetkililerinden birine ilişkin olduğunu belirtti.

Başağa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlığın Eski Enformasyon ve Takip Bürosu Müdürü General Mebruk Halef’in “Kaniyat suç çetesi tarafından tasfiye edildiğini” kaydederek, ölen kişi için taziyelerini iletti.

“Kaniyat suç çetesinin gerçekleştirdiği korkunç hareketlerin terör aksiyonları olduğunu” kaydeden Başağa, bu suçlara ait ulusal ve milletlerarası soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Hafter’in savaş suçlarının ortağı Kaniyat milisleri

Darbeci Hafter güçlerinin Nisan 2019’da Trablus’a karşı başlattığı ve 14 süren ataklarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune kenti, Hafter’e bağlı Kaniyat milis kümesi tarafından denetim ediliyordu.

Söz konusu milisler, kentin yerlisi ‘Kani aşireti’ mensupları ve dışarıdan kendilerine katılan silahlı çetelerden oluşuyor.

Muhsin el-Kani ve öbür 5 kardeşinin önderliğindeki Kaniler (Kaniyat), kentte muhalif ve kendilerine rakip gördükleri ailelere karşı baskı, tehcir ve katliam uygulamakla itham ediliyor.

Terhune’de kontrolü ele geçirebilmek için kentteki nüfuzlu ve varlıklı kimi ailelerin ileri gelenlerini rehin almakla suçlanan Kaniyat’ın, Neaci üzere bölgenin önde gelen kimi aşiretlerini ise tehcir ettiği biliniyor.

Rabıt bölgesinde çalışma yürüten isimli tıp grupları de haziranda ortaya çıkarılan birinci toplu mezarlardaki birçok cesedin, Kanilerin gaye aldığı yerli Harude ailesi mensuplarına ilişkin olduğunu bildirmişti.

Muhabir: Mücahit Aydemir

Trablus haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Libya’nın ‘toplu mezarlar kenti’ Terhune’de yeni cesetler çıkmaya devam ediyor haberini okudunuz.

Yazar: Mücahit Aydemir, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan ABD'de başkanlık yarışının galibi Joe Biden'ın yardımcısı Kamala Harris kimdir? başlıklı makalemizde Abd, Aday ve Başkan hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe