KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim? Nasıl?

KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim?
niburya sesli konuşma

KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim?

Üniversite hayatı boyunca geçimini devam ettirebilmek adına birçok öğrendi KYK tarafından verilen kredi desteğini alıyor. Fakat mezun olur olmaz direk işe giremiyor olmak ya da vaktinde mezun olamamak kişilerin ödeme problemi ile yüz yüze kalmalarını sağlıyor. Özellik ile de mezun olamayıp ya da daha işe girmemiş kişiler tarafından merak edilen noktalardan bir tanesi ”KYK kredi borcumu erteleyebilir miyim” oluyor.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonucunda üniversite mezunu olan gençler KYK öğrenim kredilerini geri ödeme yapmaya başlamak için iki yıl kadar bir süreye sahip olacaklar. Bu noktada tabi ki yapılması gereken adımlara dikkat etmek gerekir. Aksi halde bir anda ödemeler başlayabilir, nasıl ödenecek ya da nasıl hakkından gelinecek diye sorunlar ile yüzleşmesi muhtemel olabilir. 

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Üniversite hayatı boyunca KYK kredi alan gençler tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesi de KYK borç erteleme nasıl yapılır olmakta. Borç erteleme hakkına sahip olabilmek adına tabii ki gerekli şartlar yer alıyor. Bu şartları kapsayan öğrenciler, KYK borç erteleme işlemi için gerekli hakka sahip oluyor. Şartlara uygunluk göstermeyen gençler için ise herhangi bir erteleme durumu söz konusu bulunmuyor. 

KYK borç erteleme işlemleri şu an e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

e-Devlet KYK Borç Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden KYK borç ödeme ya da KYK borç sorgulama işlemleri devam ediyordu. Bunların yanı sıra artık KYK borç erteleme de e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet üzerinden KYK borç erteleme nasıl oluyor diye merak edenler için işte her şeyi adım adım aktaralım. 

  • KYK borç erteleme yapmak için ilk olarak e-Devlet’e giriş yapmak gerekir. 
  • e-Devlet girişinin ardından arama kısmına KYK borç erteleme yazılır. 
  • Açılan sekme tıklanır. 
  • Burada açılan KYK borç erteleme sayfası açılacak . Daha önce bir başvuru yapmamış olan kişiler sağ üst köşede yer alan Yeni Başvuru kısmına tıklanmalıdır. 
  • Yeni bir sayfaya yönlendirilecek ve bu sayfada kişileri kimlik ve iletişim bilgileri yer alacaktır. 
  • Sayfanın en alt kısmına inildiği zaman bu bölüm içerisinde ne tür borç ödeme türü tercih edilecek ise bu bilgile yer alıyor. 
  • Hangi sebep ile erteleme yapılacak ise o tercih edilmeli ve ardından ileri kısmına tıklanmalı. 
  • Karşıya çıkan yönlendirmeler arasından her biri takip edilmeli ve ileri diyerek en sona kadar gidilmelidir.
  • En son kısımda karşıya çıkan KYK borç ödeme ertelemeyi onaylıyor musunuz sorusuna evet dedikten sonra işlem tamamlanacaktır. 

Askerlik, yüksek lisans, doktora yapmak gibi nedenlerden dolayı erteleme nedenleri tercih edilebilir. İki yıla kadar erteleme sorunlarının çözülmüş olması birçok gencin içini rahatlatan haberin gelmesine de yardımcı oldu. İşte bu adımlar ile gerekli ertelemeler yapılacaktır. 

KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim?

KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim?

pin

Bir önceki yazımız olan Üniversite Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir? başlıklı makalemizde fırat üniversitesi kaç dersten kalınca burs kesilir, özel üniversite burs kesilme durumları ve özel üniversite burs kesilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.