Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?
niburya sesli konuşma

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun KYK üniversite öğrencilerine her ay yapmış olduğu destek amaçlı bir ödemesi olan KYK Bursu, öğrenciler burs almalarına rağmen sigortalı işte çalışırsa KYK Bursu kesilir mi?. Ödemeler her ayın altısı ile onu arasında öğrencilere yapılır. Bu ödemeler için öğrencinin üniversite okurken başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonucuna göre öğrenci kredi ya da burs alma hakkı kazanır. Dersler başarısızlık ya da disiplin suçları alınan bursun kesilmesine sebep olabilir. Bu durum karşısında sigortalı işte çalışan kişinin Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından aldığı bursun kesilmesi de söz konusudur.

KYK Bursu Hangi Şartlar Altında Kesilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun kuralları arasında öğrencilerin burs alması için bazı şartlara ihtiyacı vardır. Maddi durumunun okumaya elverişli olmaması, gayrimenkul varlığının bulunmaması, anne ya da babanın hayatta olmaması öğrencileri öncelikli kılar. Eski yönetmelik gereğince kurum öğrencinin gelir tablosunu takip ederdi. Sigortalı ve düzenli gelirin olduğu bir işe sahip olduğunda ise öğrencinin bursu anında kesilirdi. Ancak Kredi ve Yurtlar Kurumu yeni yönetmeliğinde bazı kuralları değiştirmiştir.  Bu yönetmelik içerisinde öğrencinin yarı zamanlı ya da tam zamanlı istediği işte çalışma hakkı vardır. Öğrencinin gelirinin asgari ücret ya da fazlası olma durumunda KYK bursu kesilmez.

KYK Bursunun Kesilme Şartı

KYK bursu alan öğrenci asgari ücret ile ödeme alıyorsa bursu kesilmez. Öğrencinin sigorta primleri dikkate alınır. Eğer öğrencinin sigorta primleri aylık olarak 5000 TL’den fazla yatırılıyor ise, bursa ihtiyacı olmadığı kararına varılarak bursu kesilir. Sigorta priminin düzenli yatırılmaması halinde kesinti olmama ihtimali vardır.

Öğrenci, öğrenim görmediği zamanlar dışında çalışır ise yine aynı şartlar geçerli olur. Sömestr ya da yaz tatili esnasında öğrencinin çalışacağı işyeri sigorta primlerini yüksek miktardan ödüyor ise, KYK bursu kesilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu ya da kredisine başvuru esnasında öğrencinin çalıştığı bir yer var ise, sigorta primi dikkate alınır. Asgari ücret ile çalışan öğrenciye burs çıkma ihtimali çok düşük bir ihtimaldir. Kredi çıktığı zaman ise öğrencinin sigorta primi yeterli demektir. Öğrenci, öğrencilik hayatı süresince işyerinde aynı şartlar altında çalışmaya devam ederse KYK bursu kesilmez.

Kişi, sigorta primini öğrenmek istiyor ise devlet idarelerine ya da devlet sayfalarına başvurarak sigorta primini öğrenebilir. Erken yaşta yatırılmaya başlanan sigorta primleri erken emekliliğe kapı açar.

KYK Bursunun Kesilme Şartı

  • Derslerde başarısızlık
  • Okuldan uzaklaştırma
  • Okuldan atılma
  • Okulu bırakma
  • Hapishane cezası
  • Okulun kapatılması
  • Sağlık sorunları dolayısıyla okulu bırakma
  • Kayıt dondurma gibi şartlar öğrencinin aldığı KYK bursunun kesilmesine sebep olur. KYK bursu ve kredisi sadece bir kere alınabilir. Öğrenci, iki üniversite okuyor ise iki ayrı burs talep edemez. Ailesinden kalan yetim maaşı ya da nafaka geliri olan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu çıkabilir. 
Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

pin

Bir önceki yazımız olan Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde ehliyet sınavı kuralları, ehliyet sınavı kuralları 2020 ve ehliyet sınavına girmeden önce bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.