Kuvvetli rüzgar, dolu tanelerini 15 santimetreye kadar büyütebiliyor

kuvvetli ruzgar dolu tanelerini 15 santimetreye kadar buyutebiliyor zXZQ9Iuf
Google Haberlere Abone Ol

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm&uuml …

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, kuvvetli yukarı-aşağı rüzgar akışları ile donan yağmur damlalarının, hareket boyunca büyümeye devam ettiğini belirterek, “Dolu taneleri 15 santimetreye kadar büyüyebilir.” dedi.

Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Marmara Bölgesi’nde lokal olarak sağanak, gök gürültülü yağmur ve dolu meydana geldiğini hatırlattı.

Toros, şöyle devam etti:

“Dün Doğu Avrupa üst düzeylerinde oluşan alçak basınç alanı, ülkemizin kuzey batısındaki alçak alanın uzantısı olan soğuk oluk, yer düzeyinde su ve kara yüzeyinin sıcak olması sebebiyle vakit zaman kümülonimbus bulutları gelişmiştir. Bu bulutların gelişimiyle de batılı hava akımları deniz yüzeylerinden kâfi nem pompalanmasına yol açmıştır. Bu durumla üst düzeylerdeki soğuk ve yeryüzündeki sıcak hava nedeniyle atmosferik kararsızlıklar oluşmuş, sıcaklık farklıkları düşey yönde inici ve yükselici hava hareketleri vakit zaman dolu oluşumuna yol açmış, yer düzeyi ve üst düzey ortasındaki sıcaklık farkı, kuvvetli kararsızlığa yol açmıştır. Dün kümülonimbus bulutu kuvvetli yağmur ve dolu meydana getirmiş ve ülkemizin kuzey batı ile batısındaki soğuk cephe kararsızlık çizgisi oluşturmuştur. Marmara Bölgesi’nde dün oluşan kümülonimbus bulutuyla birlikte birçok yerde kuvvetli sağanak ve yer yer dolu hadisesi meydana gelmiştir.”

“Dolu kestirimleri günümüzde yapılabiliyor”

Toros, yüzey sıcaklığı, üst düzey sıcaklığı ve basınç sisteminin hareketlerine bağlı olarak muhtemel dolu varsayımlarının yapılabildiğini söz etti.

Son yıllarda gelişen radar teknolojileri sayesinde yakın vakitte oluşmaya başlayan doluların meteoroloji mühendisleri tarafından sürekli izlenerek gerekli ikazların yapıldığını vurgulayan Toros, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinde, cep telefonu uygulamasında ve radyosunda sürekli olarak meteorolojik varsayımlar yapmaktadır. Ayrıyeten radar görüntüleri sürekli izlenerek sağanak, gök gürültülü sağanak ve dolu oluşum ihtimalleri takip edilebilir. Dolu olsun yahut olmasın kuvvetli sağanaklar öncesinde çok kuvvetli rüzgarlar oluşabilir. Münasebetiyle konutlarımızda, iş yerlerimizde uçma ihtimali olan cisimler düzgünce yerlerine tutturulmalı, montajlanmalıdır. Kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Dolu sırasında can ve mal kayıplarının oluşmaması için mümkün mertebe kapalı alanlara geçilmelidir. Vatandaşlar dolu yağışı için her vakit önlemli olmalı. İnsanların araçlarının bagajlarına dolu yağışında araçlarının korumak için battaniye koyması gerekiyor.”

Bazen dolu yağışının ceviz büyüklüğünde olabileceğini vurgulayan Toros, şöyle konuştu:

“Sıcaklık farklılığı, nemlilik ve atmosferik kararsızlık sonucu kuvvetli fırtınalar oluşabilir. Bu meteorolojik hadiseler tek hücre, çoklu hücre, çoklu hücre sınırı ve süper hücre fırtınaları olarak isimlendirilir. Bunlardan en şiddetli yağış bırakanı süper hücrelerdir. Kuvvetli yukarı-aşağı rüzgar akışları ile donan yağmur damlaları, hareket boyunca büyümeye devam eder. Dolu taneleri 15 santimetreye kadar büyüyebilir ve 500 gramdan daha ağır olabilir”

Toros, Türkiye’de dolunun şiddeti ve büyüklüğünün yere ve vakte göre değişebildiğinin altını çizerek, “Ülkemizdeki dolu hadisesi en çok haşundan dolayın, mayıs, nisan, temmuz, ağustos ve eylül aylarında görülmektedir.” dedi.

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Kuvvetli rüzgar, dolu tanelerini 15 santimetreye kadar büyütebiliyor haberini okudunuz.

Yazar: Hikmet Faruk Başer, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Muhammed Ensar Balcı

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close