Kullanım Haklarına Göre Yazılım Çeşitleri

Kullanım Haklarına Göre Yazılım Çeşitleri
Google Haberlere Abone Ol

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri birbirinden faklıdır. Yazılım, dijital hizmetler olarak satılan veya kiralanan ürünlerdir.

Satın alma işleminiz, fiziksel ürünlerle yapmaya alıştığımızdan çok farklıdır.

Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullandığınız model ne olursa olsun, hepsi bir kullanım lisansı ile korunmaktadır.

Yazılım Lisansı Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Yazılım lisanslama, üretici (geliştirici) ile onu kullanacak kişi veya şirket arasında kurulan bir sözleşme türü olarak çalışır.

İçinde indirmeler, kurulumlar, bakım, değişiklikler (kaynak kodundaki değişiklikler), belirli işlevlerin kullanımı ve dağıtım ile ilgili kısıtlamalar olabilir.

Lisansın amacı, telif hakkı sahibini korumaktır.

Ancak, kullanıcıya, tüm özelliklerin ve hizmetlerin her zaman mevcut olduğundan ve sözleşmeye uygun olduğundan emin olun.

Ayrıca, tedarikçi ve kullanıcı arasındaki bu düzenleme mekanizması, gerekli güvenlik ve bütünlük seviyelerini belirtmelidir.

Yazılım İçin Ana Lisans Türleri Nelerdir?

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri araştırılırken yazılımın kullanılabilmesi için farklı lisans türlerinin olduğu bilinmelidir.

Kalıcı Satın Alma Lisansı

Bu, yazılım lisanslarının daha geleneksel türlerinden biridir.

Şu anda daha çok mobil uygulama dağıtımında kullanılmaktadır. Bu lisans modelini kim alırsa, ürünü ömür boyu kullanma hakkını kazanır.

Bu iyi olabilir, ancak gelecekte verimsiz hale getirebilecek güncellemeler ve bakım süreçleri konusunda kullanıcıyı sınırlar.

Bu lisansın başka bir kullanım yolu, bir şirketin veya bireyin daha özel ihtiyaçları karşılamak için benzersiz bir yazılım modelinin üretimini sipariş etmesidir.

Bu durumda, alıcı sahip olur ve gelecekteki güncellemeler için kaynak kodun yanı sıra kullanım ve dağıtım için geniş bir sürüme tam erişim elde edebilir.

Geçici Kullanım Lisansı

Bu lisans türünde, kullanıcı yazılımı kullanmak için çok sınırlı bir izin alır. Kurulumu yalnızca bir veya birkaç bilgisayarda ve önceden kararlaştırılan bir süre için yetkilendirilir.

Bu lisans, geliştiricinin yaptığı güncellemeleri ihtiva etmektedir, ancak bakım maliyetleri kullanıcının sorumluluğundadır.

Şirketin tekrar etmeyen bir soruna bir çözüme ihtiyaç duyması çok yaygındır.

Bu nedenle, şirket amacına uygun bir yazılım bulduğunda, hizmetleri belirli bir makinede uygulanarak gerekli gördüğü süre boyunca bu hizmetten faydalanır.

Kullanım Haklarına Göre Yazılım Çeşitleri
Kullanım Haklarına Göre Yazılım Çeşitleri

Ücretsiz Yazılım Lisansı

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri arasında ücretsiz yazılım lisansına değinmeden olmaz.

Bu lisanslama yönteminde, gerçek veya tüzel kişilikler, kurulumlar, kaynak kodunun incelenmesi, işlevsel değişiklikler ve dağıtımlar için özel bir izin kazanmaktadır.

Başka bir deyişle, kullanıcı, yazılımı kişisel veya iş gereksinimlerine uyarlama konusunda tam bir özgürlüğe sahiptir. Ancak bu ücretsiz olacağı anlamına gelmez.

Gerçekten ücretsiz bir program istiyorsanız, kullanıcıyı telif hakkı tarafından getirilen herhangi bir kısıtlamadan kurtaran yasal bir garantiye ihtiyacınız vardır.

Öyle olsa bile, fikri mülkiyet haklarıyla bağlantılı belirli sınırlamaları koruyarak kamu malı olarak kabul edilmeyecektir.

Açık Kaynak Lisansı

Bu yetkilendirme modelinde şirket, geliştirme ile ilgili maliyetlerden muaftır. Ancak, özellikle uygulamayı sunucularda barındırırken bazı bakım ücretleri ödemek zorunda kalabilir.

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri araştırılırken buradaki en büyük avantaj, kullanıcının kaynak koduna tam erişime sahip olarak özellikleri ihtiyaçlarına göre özelleştirme özgürlüğü kazanmasıdır.

Ancak, özgür yazılımdan farklı olan kullanım kısıtlamalarının farkında olmak iyidir.

Kiralama Ruhsatı

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri arasındaki yazılım kiralama için lisanslama modeli de şirketler arasında çok yaygındır. “Uygulama Hizmet Sağlayıcısı” anlamına gelen ASP (Uygulama Hizmet Sağlayıcı) kısaltması, izni adlandırmak için kullanılır.

Yukarıda bahsedilen geçici kullanım lisansına çok benzer.

Aradaki fark, programın şirketin sunucularında ve bilgisayarlarında barındırılmamasıdır.

Program bulutta kalır ve kullanıcı, sistemi bütünüyle (özellikler ve performans) kullanmak için sabit bir aylık ücret öder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close